Stolarka, izolacja, instalacje - niezbędne zakupy

Udostępnij

Po zakończeniu montażu dachu możemy zainstalować okna i drzwi zewnętrzne. Potrzebne będą materiały do montażu, takie jak kotwy do osadzenia ram i taśma uszczelniająca.

Większość sklepów dla majsterkowiczów oferuje standardowe okna PCV. Jeśli potrzebujesz niestandardowej stolarki, najlepiej zamówić ją z wyprzedzeniem, ponieważ czas oczekiwania może wynosić 4 tygodnie.

Dekarze mają największe doświadczenie w montażu okien i drzwi. Dlatego dobrym pomysłem jest zlecenie im montażu przed opuszczeniem dachu.

Na tym etapie możemy również zainstalować i kupić bramę garażową. Napęd do bramy jest nadal możliwy.

W przypadku drzwi zewnętrznych najlepiej jest zamontować tymczasowy zamek na czas budowy i zastąpić go po zakończeniu prac docelowym systemem zamykania.

Konieczny będzie również zakup parapetów zewnętrznych. Zostaną one zainstalowane po zakończeniu budowy ścian.

Ważne informacje

Nie można już zmieniać rozmiaru ani kształtu podczas zamawiania stolarki okiennej. Wszystko musi być zgodne z projektem. Na etapie adaptacji należy wprowadzić wszystkie zmiany.

Ściany - izolacja, elewacja i okładziny

Lista zakupów zależy od rodzaju materiału elewacyjnego wybranego przez projektanta. Jeśli na przykład zostanie zastosowany tynk ścienny i system ociepleń ETICS, wówczas lista wymaganych produktów jest jasno określona.

W specyfikacji materiałowej znajdziemy informację o rodzaju zastosowanego materiału izolacyjnego - zazwyczaj jest to styropian, włókno mineralne, fasada.

Wymienione zostaną również konkretne produkty, w tym rodzaj i typ klejów, grunty, farby gruntujące, zaprawy do warstw zbrojących oraz tynki cienkowarstwowe.

Przydatne mogą okazać się listwy startowe mocowane w dolnej części ściany oraz kołki rozporowe do mocowania dodatkowej izolacji.

W przypadku ściany trójwarstwowej ścianę nośną izoluje się styropianem lub włóknem mineralnym. Następnie ściany wykłada się pustakami, cegłami lub bloczkami. Ostatnim krokiem jest wykończenie ściany tynkiem.

Ścianę można również wymurować z klinkieru. Jest to jednak kosztowne rozwiązanie.

Jeśli ściany są jednowarstwowe, potrzebujemy tynku mineralnego zapewniającego przepuszczalność, a także podkładu.

Instalacje

Materiał instal acyjny jest potrzebny, gdy dom został już zamknięty.

W pierwszej kolejności należy rozprowadzić instalacje hydrauliczne. Hydraulicy zazwyczaj przygotowują listę niezbędnych produktów hydraulicznych.

Po zakończeniu prac hydraulicznych, elektrycy mogą rozpocząć swoją pracę od rozprowadzenia przewodów podtynkowych - elektrycznych alarmów telefonicznych. Wszystkie przewody należy umieścić w bruzdach wyciętych w ścianach.

Do instalacji niezbędne są rury i mufy, a także peszle na kable , puszki i kostki elektryczne.

System grzewczy jest projektowany zgodnie z projektem. W przypadku większych modyfikacji wymagana jest adaptacja.

W zależności od preferencji, możemy zainwestować w system ogrzewania podłogowego lub system DGP (dystrybucja gorącego powietrza).

Ważne informacje

Przed zakupem grzejników należy sprawdzić sposób ułożenia rur centralnego ogrzewania. Od tego zależy wybór grzejników. Najczęściej stosowane są podłączenia dolne. Można jednak stosować również podłączenia boczne lub środkowe. Przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę moc grzejników.