Instalacja stanu zerowego budynku

Udostępnij

Wykonanie instalacji stanu zerowego było ostatnią rzeczą wykonaną przed zamknięciem etapu o nazwie "zero". Stan zerowy był to moment, w którym wszystkie instalacje (czyli rury do wody, rury do napowietrzania kominków, rury kanalizacyjne) zostały pokryte tzw. skimem. Stan zerowy to moment, kiedy fundamenty Twojego domu są wykonane, zaizolowane, ocieplone i zasypane.

Ten post wyjaśni:

  • Jakie instalacje znajdują się w warstwie fundamentowej
  • O czym należy pamiętać przy budowie fundamentów,
  • Jak wyglądała instalacja przewodu kanalizacyjnego w naszym domu,
  • Jak napowietrzać kominek.
  • To jest zwieńczenie i wylanie papy.

Jakie instalacje znajdują się w warstwie fundamentowej?

Dom składa się z wielu elementów. Architekt musi uwzględnić je wszystkie na początku . Warstwa fundamentowa również musi być brana pod uwagę przy montażu elementów.

Instalacja wodna

Artykuł o przyłączu wodnym Zwróciłem już uwagę na to, że należy pamiętać o wykonaniu przepustu dla rury wodnej na etapie budowy fundamentów. W naszym przypadku wykonawca, który budował nasz dom był tego świadomy. Dał nam przepust i rurę, która miała odpowiednią długość, aby połączyć się ze studnią wodną na działce. Nie musi to być od razu faktyczna r ura. Można też wykorzystać PESZE (jedną lub więcej do innych instalacji np. elektrycznej). Nie zawsze jest to coś, czego dopilnuje wykonawca lub kierownik budowy. Niektórzy dowiadują się o tym dopiero w momencie wykonywania przyłącza wody. Co prawda można stworzyć taki przepust, ale wiąże się to ze zniszczeniem wykonanej pracy. Nie jest zabawą wykonywanie podwójnej pracy, nawet jeśli oznacza to wykonanie otworu i ponowne zalanie skimera. Należy pamiętać, że w instalacji wodnej nie należy przekraczać głębokości przemarzania.

Instalacja kanalizacyjna

Po wykonaniu fundamentu , został on zasypany piaskiem, a następnie zagęszczony. Następnie ułoż ono rury kanalizacyjne (rura PCV ze złączami kielichowymi i pierścieniami gumowymi, złącza zaprasowywane). Mimo że wykonawca ułożył rury zgodnie z planem, były drobne poprawki. Chciałem umożliwić wykonanie wylotu kratki ściekowej w jednym miejscu kotłowni. Nie zrobiliśmy tego. Znaliśmy układ toalety, prysznica i umywalki w łazience, więc rury zostały tam doprowadzone. Rury były ułożone ze spadkiem co najmniej 2,5% - 1,5% w kierunku wylotu kanalizacji.

Przy montażu armatury sanitarnej należy zachować ostrożność. Przy instalowaniu armatury sanitarnej należy zachować ostrożność. Wiara w wykonawcę to jedno. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że sprawdzisz, czy nie ma żadnych wycieków w gotowym systemie hydraulicznym. Wykonawca zamknie odpływ, a następnie napełni instalację wodą. Jeśli poziom wody spadnie, jest to wskazówka, że instalacja ma wyciek i trzeba będzie zlokalizować jego źródło. Jeśli poziom wody pozostaje stały, możliwe jest wylanie chudego betonu.

WAŻNE: Po ułożeniu instalacji, należy ją jeszcze zabezpieczyć . W naszej instalacji zastosowaliśmy zamknąć wyloty rur plastikowymi zaślepkami. To rozwiązanie sprawdziło się, ponieważ wyloty wychodziły praktycznie na płasko z podłogą. Dzięki tym zaślepkom do instalacji nie dostawały się zanieczyszczenia towarzyszące dalszym pracom na budowie.

Napowietrzanie kominka

Napowietrzanie i ogrzewanie kominka to kolejna instalacja, którą należy wykonać na etapie fundamentów. Jeśli planujesz budowę kominka, to jest to coś, co powinieneś wziąć pod uwagę. Kominek spala powietrze, więc musi mieć możliwość pobierania powietrza. Najlepiej użyć prostej rury i niezbyt długiej. W naszym przypadku jest to rura PCV. Nie ma jednak znaczenia, z jakiego materiału jest wykonana. Zabezpiecza to dom przed niechcianymi zwierzętami poprzez przymocowanie rury do zewnętrznej kratki.

Chudziak

Następnie fundamenty wypełnia się piaskiem, a potem zagęszcza. Z zagęszczonego piasku wykonuje się następnie wykop pod instalację. Następnie zasypuje się go i ponownie zagęszcza. Na tak przygotowanej powierzchni powstaje posadzka gruntowa. W poprzek układa się chudy beton. Jest to beton niskiej klasy. Służy on do wyrównania i utwardzenia powierzchni przed położeniem izolacji i podłogi. To właśnie po tej podłodze będzie się chodziło przez długi okres czasu, przechodząc przez etapy budowy. Staranne wykonanie dywaników zaowocuje wygodnym i bezproblemowym układaniem styropianu pod wylewką betonową. Panowie starannie wyrównali podłoże, nie słyszałem też żadnych skarg od osoby, która układała styropian pod wylewkami.

Niestety temat montażu pionu w warstwie fundamentów i układania papy był czymś, czego nie traktowałem poważnie. Moja głowa i wyobraźnia były już na kolejnym etapie, czyli budowaniu ścian. Byłem zadowolony z wykonania tych prac przez moją ekipę budowlaną. Kierownik budowy również był ze mną szczery, gdy sprawdzałem dokładność wykonania prac. Moją rolą było cieszyć się z kolejnego etapu i życzę wam tego jak najlepiej.