Stropodach czy dach płaski?

Udostępnij

Dach płaski lub podbitka to prosty i minimalistyczny dach, który widać z ziemi. Dachy płaskie wpływają na to, jak prezentuje się budynek i co przyjmuje. Kiedy po raz pierwszy zaczęliśmy myśleć o budowie domu wiedzieliśmy, że nasze poszukiwania ograniczymy do domów z płaskim dachem. Bryła naszego domu powinna być prosta, elegancka i niezbyt nudna. Niestety Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, , nie pozwalał nam na budowę domu z płaskim dachem. Dokument wymagał, aby dom był zbudowany z dachem o kącie nachylenia co najmniej 30 stopni od ziemi.

Co to jest dach stropodach czy dach płaski?

Dachy płaskie są połączeniem dachu i stropu na ostatniej kondygnacji budynku. Dach płaski składa się z wielu warstw z lekkim nachyleniem w celu odprowadzenia wody.

Jak wygląda dach płaski?

  1. Konstrukcją jest strop (w tym przypadku żelbetowy, którego projektant nie żałował dodać).
  2. Skarpę, która umożliwia odpływ wody deszczowej. Można ją wykonać bezpośrednio na stropie za pomocą warstwy izolacyjnej, którą jest styropianowa skarpa lub warstwa izolacyjna z wylewki betonowej.
  3. Izolacja termiczna chroni dach przed utratą ciepła i ogrzewaniem (najczęściej jest to pianka styropianowa lub wełna).
  4. Hydroizolacja dotyczy pokrycia, które chroni dach przed śniegiem lub wodą (papa, blacha lub membrana).
  5. Elementy dodatkowe W zależności od rodzaju i funkcji podbitki (płyty żwirowe, płyty betonowe lub warstwa roślinna tj. gleba, rośliny),

Rodzaje dachów w zależności od konstrukcji

FLOR WENTYLOWANY - Ten strop jest bardzo popularny wśród wykonawców. W trakcie budowy otrzymaliśmy kilka propozycji od dekarzy, aby zastąpić oryginalne rozwiązanie blachą. Była to kolejna opcja, której nie chcieli się podjąć. Ze względu na taras, który został na nim zaprojektowany, oraz wysokość budynku, dach płaski nie dawał takiej możliwości. Dach wentylowany wykonany jest z warstw m.in.

1. strop.
2. paroizolacja.
3. Termoizolacja (styropian lub wełna mineralna, lub inne granulki).
4. Wnęka (z otworami i szczelinami powietrznymi). Przekroje poprzeczne mogą być również konstruowane w różny sposób.
5 pokrycie konstrukcji nośnej ułożonej na skarpie.
6 przykrycie (uszczelnienie/wodoszczelnienie za pomocą np. papy).

STROPHOLE NIERDZEWNE - Ten rodzaj dachu stosuje się na dachach i tarasach. Jest to dach, w którym wszystkie jego warstwy ściśle do siebie przylegają. Dzięki swojej budowie może być kształtowany z mniejszym nachyleniem. Składa się z takich warstw jak.

1) strop.
2. paroizolacja.
3. Izolacja termiczna
4. Zamknięcie (głównie papa termozgrzewalna, ale także papa EPDM, którą braliśmy pod uwagę).

Na dachach niewentylowanych można spotkać się również z nazwą dach balastowy lub dach odwrócony.

Dach ODWRÓCONY lub dach BALASTOWY to taki, w którym warstwa hydroizolacji i izolacja termiczna są wymienne. Warstwę hydroizolacji nakłada się na strop, następnie izolację termiczną dociska się balastem warstwowym (tj. Żwirem i/lub płytami betonowymi. Najczęściej stosowany jest na tarasach i dachach zielonych, ponieważ ze względu na swoją konstrukcję minimalizuje uszkodzenia warstwy hydroizolacji podczas eksploatacji. Konstrukcja dachu odwróconego zmniejsza wpływ czynników atmosferycznych na hydroizolację. Zmniejsza szansę na przebicie warstwy hydroizolacji dachu przez korzenie roślin. Dach odwrócony zbudowany jest z takich warstw jak:

1. Strop z powierzchnią pochyłą.
2. Warstwa hydroizolacyjna (np. papa lub membrana).
3. Izolacja termiczna, polistyren ekstrudowany o niskiej nasiąkliwości.
4. tkanina geotekstylna.
5. Warstwa żwiru (dla dachów zielonych i kolejnych warstw).

Istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o konstrukcję dachu. Architekt wybiera rodzaj konstrukcji dachu w zależności od jego przeznaczenia.

Budowa dachu płaskiego według naszego projektu

1. strop żelbetowy
2. Membrana paroizolacyjna.
3. warstwa spadkowa z polistyrenu ekstrudowanego 24cm.
4 2 warstwy membrany zgrzewanej na gorąco.
5. Włóknina filtracyjna.
6 Warstwa nasypu ze żwiru płukanego o uziarnieniu 16/32mm (maksymalnie 10 cm).

Opcje materiałów sufitowych

Nie jest ważne, aby znać kolejność i liczbę warstw, które będzie zawierał sufit. Można też wybierać spośród różnych materiałów i producentów określonych materiałów. W tym miejscu inwestorzy mogą zacząć dostrzegać materiały na kolejne warstwy.

Wiodący producenci oferują systemy pokryć dachowych

Producenci papy, wełny i styropianu to tylko niektóre przykłady. W zależności od poszukiwanego produktu mają swoje kompleksowe systemy na dachy płaskie . Oferują wieloletnie gwarancje na te sprawdzone systemy.

Systemy te mogą być inspiracją dla wielu projektów dachów. Być może niektóre z tych systemów są lepsze od naszych. Byłoby wspaniale móc zastosować jeden z tych systemów, nie martwiąc się o to, czy warstwy u nas są odpowiednie. Byłoby to możliwe, gdyby te rozwiązania systemowe nie były tak drogie.

Dostępnych jest wiele gotowych systemów (podkłady i kleje, kotwy, filc podkładowy, membrany, styropiany spadkowe, wełna, pianka i wiele innych opcji). Zacząłem się zastanawiać, czy warstwy naszego dachu są odpowiednie i skutecznie chronią dom przed wodą.

W takich przypadkach, gdy zwiększa się liczba ofert mailowych, może warto skonsultować się z pracownikiem, doradcą technicznym, przedstawicielem handlowym firmy, która oferuje dane rozwiązanie systemowe . Rozmowa z taką osobą może być bardzo korzystna. Poszerzy ona Twoją wiedzę i być może rozwieje wszelkie wątpliwości. Zanim zaczniesz analizować liczbę warstw, porozmawiaj o ich konieczności, funkcji i zastosowaniu z innej perspektywy (nie tylko projektanta). Ja, śpiąc w nocy, wyobrażałem sobie liczbę i kolejność warstw. Z każdą propozycją, wyceną, spotkaniem i pilnym czasem dowiadywałem się mniej.

Skąd wzięło się poddasze czy płaskie pokrycie dachowe?

Architekt znał typ budynku jaki chcemy i wiedział, że NIE MOŻE spełnić naszych założeń co do bryły domu z płaskim dachem . Zaproponował więc kompromis. Zaproponował dwie bryły połączone przeszklonym korytarzem. Jedna bryła to stodoła z tradycyjnym dachem, a druga ma płaski dach, który służy jako taras. Z zewnątrz bryła i konstrukcja budynku spełniają nasze oczekiwania. , z drugiej strony nie stoi w sprzeczności z zapisami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Na chwilę obecną nie jesteśmy z mężem skłonni do kompromisu w sprawie tego rozwiązania. Zrezygnowalibyśmy z etapu projektowania ze względu na czas i stres jaki nam to przysporzyło. Mamy też dwa tarasy, które wychodzą na działkę, więc nie planujemy korzystać z tarasu na dachu.

Dach stropowy a budowa przez uruchomienie

Z Twojego punktu widzenia budowa dachu poddasza według zakupionego projektu wydaje się prosta. Posiadasz projekt budowlany. Oznacza to, że nie musisz zaczynać od początku. Wszystko, co musisz zrobić, to uzyskać wycenę, wybrać materiał i zatrudnić wykonawcę, aby dostać się do pracy . Tylko, że budowa nie wygląda tak jak w trakcie budowy (chyba, że masz generalnego wykonawcę, który wykonuje prace zgodnie z planem i wyceną oraz zgodnie z harmonogramem).

Praca na budowie, która wykorzystuje metodę kontraktacji wygląda inaczej. To jest coś, co widziałem z pierwszej ręki. Na każdym etapie masz do czynienia z różnymi wykonawcami. Spotykasz ludzi chętnych do dzielenia się swoimi doświadczeniami na dany temat. Zaczynasz zdawać sobie sprawę, jak wiele jest rozwiązań i możliwości. Następnie analizujesz tę nową wiedzę i decydujesz, która opcja jest najbardziej opłacalna. Chcesz mieć dom, który jest zarówno najlepszej jakości, jak i najbardziej przystępny cenowo. Zaczynasz szukać wykonawców, ale okazuje się, że istnieje nieskończona ilość opcji i materiałów. W końcu nie wiesz, co jest. Etap dachu jest już zakończony. Tak w większości budów przebiega system oddawania do użytku:

To strata czasu i energii

Skusiliśmy się na zmianę dachu na odwrócony, mimo że mieliśmy gotowy projekt. Wszystko po to, by stworzyć dach zielony (taras z roślinami i rozgwieżdżonym niebem oraz nasze romantyczne wizje letnich wieczorów). Choć to rozwiązanie ostatecznie nie wypaliło, to zajęło mi dużo energii i czasu na badanie różnych opcji. Z powodu naszego wahania nie byliśmy pewni, czy ostateczne rozwiązanie, które wybraliśmy, będzie odpowiednie i skuteczne w ochronie nas przed problemami z płaskim dachem. Na podstawie projektu, naszych rozmów z wykonawcą i kierownikiem oraz okoliczności, w jakich znaleźliśmy się dzięki dekarzom, zdecydowaliśmy się na następujące warstwy:

1. strop żelbetowy.
2. membrana izolacyjna.
3. dach ze styropianu 28cm EPS Max z połaciami ze styropianu 5cm lub 3cm.
4. folia izolacyjna.
5. Warstwa wylewki betonowej o nachyleniu ok. 3%
6. Dwie warstwy papieru termicznego

7. Włóknina filtracyjna

8. Warstwa nasypowa złożona ze żwiru płukanego o uziarnieniu 16/32mm (max 10cm).

Elementy dachu płaskiego

1. Przepusty na poddaszu

Zaprojektowano odprowadzenie wód opadowych z dachu do rur spustowych. Zostały one poprowadzone na elewacji. Powstał spadek w kierunku jednej strony budynku. Teren wokół przepustów został zabezpieczony podkładem asfaltowym i filcem. Po obróbce blacharskiej zastosowano filc.

2. Odpływy i kosze zlewowe

W naszym przypadku nie kupowaliśmy koszy. Dekarz wykonał kosze zlewowe na miejscu z blachy płaskiej podczas obróbki dachu. Było to wliczone w cenę prac dekarskich.

3. Ściana ogniowa / poddasze

Ściana ta wystaje ponad powierzchnię dachu. Została uszczelniona styropianem ze wszystkich stron, aby zapobiec mostkom termicznym. Aby zabezpieczyć poddasze przed śniegiem i deszczem, na górze zastosowano płytę OSB. Do ściany ogniowej na styku papy i ściany ogniowej przymocowano płaską blachę. Zapewnia to ochronę przed wilgocią dla znajdujących się poniżej warstw papy. Attyka wraz z ażurową balustradą ma za zadanie ograniczyć przestrzeń wypoczynkową tarasu.

4. Obróbka blacharska

Wykonano obróbkę blacharską z lekkim spadkiem, aby chronić poddasze. Obróbka została wykonana z blachy płaskiej w tym samym kolorze co główny dach skośny.
Kominy wentylacyjne. Na naszym dachu przewidziano jeden komin. Był to wywietrznik kanalizacyjny wychodzący z łazienki. Nie stanowi on problemu dla tarasu, ponieważ znajduje się w narożniku. Choć pierwotnie miał znajdować się w innym miejscu, to ze względu na zmiany w ułożeniu odpływów z łazienek, został przesunięty z korzyścią dla tarasu.

5. Okna dachowe / wyłaz

W naszym przypadku zastosowano okno z kopułą Fakro o wymiarach 90x120. Kopuła nie została prawidłowo zamontowana i została usunięta przed wprowadzeniem się do budynku. Naprawa została wykonana w zły sposób. Dekarz do uszczelnienia uszczelek użył masy uszczelniającej. Zdało to egzamin, ale straciliśmy gwarancję.

Uwaga: Jeszcze przed wprowadzeniem się zauważyliśmy plamę obok okna dachowego, która pojawiła się po deszczu. Przyjechał dekarz, aby zdiagnozować usterkę. Okazało się, że faktycznie lejąc wodę pod pewnym kątem, woda przecieka przez kopułę na oknie dachowym, a następnie dostaje się do środka. Ponieważ przyjechał zdiagnozować i naprawić usterkę na dachu, nie myśleliśmy, aby skontaktować się z serwisem Fakro. Niestety po pewnym czasie, gdy serwisant obejrzał okno, stwierdził, że kopuła została naprawiona w sposób nieprofesjonalny, przez co straciliśmy na nią gwarancję. Na szczęście nasz dekarz nie uchylił się od odpowiedzialności i zaoferował nam zakup nowej kopuły, jeśli w przyszłości stanie się ona problemem. Należy pamiętać, że wszelkie ingerencje w elementy dachu należy zgłaszać lub konsultować z producentem, co pozwoli uniknąć rozczarowań.

Problemy z dachem

  • Bardzo niewielu wykonawców jest w stanie podjąć się wykonania dachu płaskiego/terasu dachowego. Zarówno wykonawcy jak i inwestorzy mają zastrzeżenia do dachu płaskiego. Wielu wykonawców chciało robić zarówno dachy płaskie jak i spadziste. Na tym nam zależało, aby całą odpowiedzialność i reklamacje załatwić z jedną firmą. Z perspektywy czasu było to błędne założenie. Wykonawca najczęściej chciał zdjąć dachy i zrobić tylko dach dwuspadowy. Specjalistów od dachów płaskich było niewielu, a jeśli już byli, to chcieli stosować konkretne rozwiązania systemowe konkretnych firm. To znacznie podnosiło koszt dachu.
  • Gotowe systemy to, choć na pewno sprawdzone, świetne materiały, które ułatwiają pracę. Są jednak często bardzo drogie. Rozważaliśmy je, ale zrezygnowaliśmy ze względu na ich wysoką cenę.
  • Ukryte rynny. Rury spustowe zostały zaprojektowane przez architekta pod kątem izolacji. Było to coś, co musiałam wziąć pod uwagę podczas budowy. Było to coś, o czym pisałem w poście o problemach z dachem. Była tam mowa między innymi o ukrytych rynnach w ociepleniu budynku. Zmieniliśmy też układ spadków rynien na dachu, które teraz były widoczne z zewnątrz. Przenieśliśmy połacie na stronę mniej reprezentacyjną dla budynku. Rynny zewnętrzne są teraz prawie niewidoczne na odcinku nocnym. Podczas pracy nad przeprojektowaniem połaci otrzymaliśmy wiele zachęt od wykonawcy i dekarzy. Polecili oni zbocza w oparciu o swoje doświadczenie i najlepsze rozwiązanie dla naszego przypadku.
  • Kumulacja śniegu. Często jestem pytany, czy obawiamy się akumulacji śniegu na części płaskiej. Ta część budynku, w tym jego strop, jest mocna. Zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać obciążenia związane z opadami śniegu i mimo że nazywa się dachem płaskim, powstały na nim połacie.
  • Zlokalizowanie przecieku to większy problem. Na razie wiemy, że gorącym miejscem był komin wentylacyjny i kopuła na dachu. Gdyby jednak przeciek był spowodowany złym ułożeniem papy, trudno byłoby wskazać jego źródło. Są jednak podobno inne sposoby na to.
  • W stropie okalającym poddasze podczas budowy znajdowało się skupisko wody. W tym miejscu wywiercono trzy otwory, aby zapobiec gromadzeniu się wody.

Podsumowanie: Sufit lub dach płaski

Chciałbym jeszcze napisać o opcjach, które rozważaliśmy. Dotyczy to zarówno konstrukcji (czyli warstw dachu, jak i pokrycia. Czuję jednak, że ten wpis jest zbyt długi (może kolejny :)). Standardowo dodam, że życzę Wam wszystkiego najlepszego. Dachy płaskie, z tarasami lub bez, nadają budynkowi nowoczesny, minimalistyczny wygląd, który . Jednak jest prosty tylko z wyglądu . Będę trzymał kciuki, że Wasze dachy, tarasy i balkony są zaimpregnowane. To właśnie dzięki temu można spokojnie spać.