Kupowanie okien - 9 rzeczy, na które warto uważać

Udostępnij

Temat zakupu okien okazał się dość złożony. Oto jednak kilka rzeczy, które warto rozważyć przy zakupie okien . Większość okien na zamówienie jest obecnie wykonywana na potrzeby i wymiary inwestora. Można jednak wybrać wygląd, typ, pakiet szybowy czy okucia. Jest to trudna decyzja. W kolejnym poście przeczytacie o wyborach, których dokonaliśmy podczas budowy i problemach, które napotkaliśmy.

Znajdziecie w poniższym poście.

 • Z jakiego materiału wykonane są okna,
 • Jakie rodzaje okien są dostępne?
 • Na jakie elementy można wpłynąć, aby poprawić wygląd okien?
 • Co to jest współczynnik przenikania ciepła i jaki ma związek
 • O ofertach i o tym, co czyni je wyjątkowymi,
 • O co pytać sprzedawcę, jeśli chcesz mieć bezpieczne okna
 • Co to jest ciepły montaż?
 • Jak ważny jest montaż i jak sprawdzić jego poprawność.
 • Jak wyregulować okna po zakupie,
 • Co to są otwory odwadniające? Jak można je sprawdzić?

1. Materiał

Zanim kupisz okna, ważne jest, aby zdecydować, jaki rodzaj okien chcesz. Istnieją trzy rodzaje okien dostępnych w zależności od materiału, z którego są wykonane: okna aluminiowe, okna plastikowe i okna drewniane.

 • Okna z PCV lub tworzywa sztucznego

Są to najbardziej popularne okna do domów jednorodzinnych. Obecnie można znaleźć okna o bardzo wysokich parametrach, które są bardziej przystępne cenowo niż aluminiowe i drewniane. Okna plastikowe są lekkie, trwałe i można je dopasować do swoich

potrzeb. Okna plastikowe mają tę wadę, że mogą się odkształcać pod wpływem słońca, a ich kolor zmienia się z czasem.

 • Okna drewniane

Naturalny materiał jakim jest drewno jest nieco tańszy od okien plastikowych. Mogą one jednak wytrzymać działanie żywiołów. Okna te mogą wytrzymać żywioły, przy odpowiedniej konserwacji. Niestety, nie

w stanie. Muszą być konserwowane i odnawiane co 5-10 lat.

 • Okna aluminiowe

Okna aluminiowe są najdroższe . Są najmocniejsze i najbardziej stabilne. Można z nich wykonać przeszklenia_ na dużą skalę. Plastyczność aluminium pozwala na wykonanie dowolnej wielkości, kształtu i koloru okna. Okna aluminiowe wyglądają nowocześnie i są coraz cieplejsze

2. Istnieją dwa rodzaje okien

 • Okna tradycyjne, do których zalicza się okna nieotwieralne zwane Fixami, uchylne, rozwieralne (otwierane jak drzwi), Tilt and Turn,
 • Okna balkonowe lub tarasowe obejmują okna uchylno-rozwierane , uchylno-przesuwne, przesuwne lub składane. Okna te można spotkać w wersji progowej , niskoprogowej lub bezprogowej.
 • świetlik Okna to okna montowane na dachu. Mogą być uchylno-obrotowe lub obrotowe.

3. Wygląd systemu Windows

Można je spersonalizować tak, aby pasowały do ogólnego projektu budynku i wnętrz.

Czujesz się swobodnie w wybranym przez siebie otoczeniu. Okna mogą przybierać różny wygląd dzięki możliwości zastosowania różnych materiałów.

Obecnie można cieszyć się szeroką gamą kolorów i struktur z każdym typem okna, niezależnie od tego, czy jest ono aluminiowe, drewniane, czy plastikowe. Szeroki wybór klamek jest taki sam. Można modyfikować szerokość dla ramy. Dla tych, którzy są bardziej zorientowani w szczegółach, można wybrać, które profile kolorów pojawi się między. Szyba jest tym, co widać między szybami.

W przypadku okien plastikowych mieliśmy dwie opcje: gładką lub z fakturą przypominającą drewno. Można było wybrać kolor

Okna podzielone są na trzy kategorie: zewnętrzne, wewnętrzne i wewnętrzne. Dealerzy mają małe próbniki, które pozwalają zobaczyć całe okno, a także okna wystawowe, które pozwalają zobaczyć okna w oryginalnym rozmiarze. To samo okno wewnątrz i na zewnątrz - ten sam kolor - okleina w kolorze antracytowym przypominająca strukturę drewna

4. Współczynnik przenikania ciepła

Wybierając okna, zwróć uwagę na główny parametr. Im wyższa jego wartość, tym lepiej

Ponieważ okna są cieplejsze.

Wszystkie oferty zawierają współczynnik Uw, czyli przenikalność cieplną okna. W jego skład wchodzi przepuszczalność ramy okiennej (Uf) i szyby(Ug). . Kiedy szukałem okien, dowiedziałem się, że niektórzy sprzedawcy jako główny parametr podadzą współczynnik przenikalności cieplnej Ug (czyli szyby). Jest on niższy i bardziej porównywalny. Sprawdzając oferty nie spotkałem się z takim procederem.

Współczynnik zależy od profili okiennych (ilości i grubości szyb), pakietu szybowego, gazu użytego do wypełnienia przestrzeni między szybami oraz rodzaju zastosowanych okuć i uszczelek . Te elementy są ważne, bo wpływają na współczynnik przenikania ciepła.

Okna muszą mieć wartość Uw poniżej 1,1 we wszystkich nowych budynkach.

Okna o wyższych parametrach stosuje się w budynkach pasywnych i energooszczędnych. Wartość Uw dla domów energooszczędnych powinna być na poziomie 0,9. Będzie ona obowiązywać we wszystkich nowych domach od 2021 roku. Natomiast domy pasywne powinny mieć wartość Uw na poziomie 0,8 lub niższym. Jest to wartość W/m2K. Jest to ilość energii (podawana w watach), która przenika przez jeden metr kwadratowy okna o różnicy temperatur od 1 do 2 stopni Kalwina.

W oknach dostępne są takie parametry jak hałas, ochrona przed wiatrem czy wodoszczelność. Te parametry są nadal aktualne, ale dealerzy nie będą o nich rozmawiać z osobami zainteresowanymi zakupem okien. W naszym przypadku te parametry nie były brane pod uwagę.

5. Czym wyróżniają się oferty?

Zwracamy uwagę na cenę, ale nie kierujemy się tylko ostateczną kwotą otrzymanej oferty. Istnieje wiele różnic pomiędzy ofertami.

Warto porównywać oferty różnych firm. Czasami ich porównanie może być trudne, chociażby ze względu na różne składniki, które zawierają.

Sprzedawcy mogą zmieniać rozmiary okien, aby sprostać możliwościom produkcyjnym. Zweryfikuj, czy wymiary w ofercie zgadzają się z listą.

Jeśli nie, zastanów się nad tym.

Zwróć uwagę nie tylko na parametry okien. Powinieneś wziąć pod uwagę także czas realizacji zamówienia, koszt montażu, poszerzenia (listwy podtrzymujące okno lub poziomujące je), rodzaj i koszt montażu czy parapety, jeśli takie wybierzesz. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na ostateczną cenę okien. Te szczegóły mogą stanowić ogromną różnicę w ostatecznej wycenie.

6. Zabezpieczenia

Zabiegi okienne mogą być stosowane w celu zmniejszenia szansy na włamanie do Twojego domu. Do takich zabezpieczeń należą specjalne okucia, które utrudniają wypchnięcie skrzydła i wyważenie go. Szyby antywłamaniowe utrudniają wybicie takiej szyby. Kolejnym elementem są zamykane klamki, oraz stosowane w nich wkładki. Mają one za zadanie uniemożliwić złodziejom wejście od zewnątrz. Porozmawiaj ze sprzedawcą, jeśli interesują Cię tego typu rozwiązania. Dopasują oni ofertę do Twoich potrzeb i preferencji.

7. Instalacja.

Prawidłowy montażokien jest niezbędny, aby mogły one spełniać swoje funkcje, zachować sprawność i dobrze pracować

Oto najpopularniejsze rodzaje montażu:

 • Montaż standardowy lub warstwowy - Przy ścianach dwuwarstwowych, takich jak nasza, okno można zamontować na piance przy jej zewnętrznej krawędzi. W naszym przypadku oferowany był montaż standardowy z ciepłymi taśmami montażowymi. Do montażu użyto taśm paroszczelnych, które osłaniają piankę od wewnątrz oraz taśm rozprężnych, które chronią przed deszczem i wiatrem.
 • ciepły montaż - Jest to montaż okna w obrębie warstwy ocieplenia, gdzie okno nie jest mocowane do ściany za pomocą specjalnych elementów montażowych.

Często słyszy się określenie "ciepły montaż", gdy stosuje się "montaż warstwowy", czyli gdy stosuje się taśmy paroszczelne lub paroprzepuszczalne. Bądź bardziej konkretny w rozmowie ze sprzedawcą na temat proponowanego przez niego montażu.

Niezależnie od tego, jak jest on nazwany w ofercie.

Pod oknem stosuje się tak zwane ciepłe parapety lub podkłady, które redukują mostki termiczne. Wykorzystuje się do tego polistyren ekstrudowany (XPS). Wykonuje się je z polistyrenu ekstrudowanego XPS (tj. .

Równie ważny jest właściwy montaż okien. Jak jednak możesz tego dopilnować? Umiejętności instalatorów będą tym, na czym możesz polegać podczas montażu zakupionych okien. Możesz zaufać im, że wykonają pracę prawidłowo. Zdaję sobie sprawę, że pracownicy mają inne podejście.

Po zakończeniu montażu należy sprawdzić z kierownikiem budowy, czy okna zostały zamontowane prawidłowo. Możesz sprawdzić, czy okna zostały prawidłowo zamontowane za pomocą klinów i kotew montażowych. Należy również sprawdzić, czy okna zostały uszczelnione wokół. Jeśli brakuje pianki, można to sprawdzić. Można również sprawdzić poziomy i piony za pomocą poziomicy. każdego okna.

8. sprzedawca

Sprzedawca okien do Twojego domu nie powinien opierać swojej oferty wyłącznie na przedstawionej przez Ciebie liście ram.

Profesjonalny sprzedawca zapyta Cię, czego oczekujesz. Opowie Ci o różnych produktach, da Ci wybór i wyjaśni różnice, zanim podejmiesz decyzję. Nie bój się zadawać pytań, nawet jeśli znasz już odpowiedź. To pomoże Ci określić, czy ta osoba jest dla Ciebie odpowiednia.

Porozmawiaj ze znajomymi o ich opiniach na temat okien i o tym, gdzie je kupili. Ważne jest, aby wiedzieć, jak bardzo jesteś zadowolony ze współpracy z daną firmą. Polecenia mogą pomóc w określeniu, na którym etapie współpracy należy się skupić.

Nie ograniczaj się do wysłania kilku maili do sprzedawców okien czy producentów. Odwiedź salon sprzedaży. .

9. Regulacja okien i otwory odwadniające

Regulacja okien powinna być wykonana zaraz po zakupie okien i ich zamontowaniu. Bez niej okna mogą pękać, przeciekać, a czasem stać się niezdatne do użytku. Okna wymagają regulacji nawet wtedy, gdy są wielokrotnie używane w ciągu pierwszego roku. Wszystko zależy od wymiaru okien i ich eksploatacji. Czyli tego, jak często okno jest otwierane. Warunki atmosferyczne oraz położenie okien względem stron tej planety również może wpłynąć na działanie okien. Będzie to miało wpływ na wszelkie odkształcenia. .

Jeśli klamka czuje się sztywno, okno nie otwiera się lub nie zamyka płynnie, lub jest przeciek oznacza to, że Twoje okna wymagają regulacji . . Nawet w przypadku okien, które zostały prawidłowo utrzymane, łatwo jest wyregulować i serwisować okna. Sprzedawca gwarantuje, że regulacje okien zostaną wykonane nawet po okresie gwarancyjnym.

 • Otwory odwadniające

Każde okno PCV musi mieć w dolnej części malutkie otwory. Jeden znajduje się po zewnętrznej stronie i jest zakryty specjalnie zaprojektowanymi zaślepkami. Drugi znajduje się w środku ramy. Służą one do odprowadzania ewentualnej wody przez uszczelkę do jej dolnej części. Otwory znajdujące się na zewnątrz pozwalają na odprowadzenie wody na zewnątrz. Dzięki temu Twój dom będzie chroniony przed wilgocią i pleśnią. Sprawdź swoje odpływy, aby upewnić się, że działają prawidłowo.

Otwórz okno, wlej trochę wody do otworów, a następnie sprawdź, czy woda wypływa z ramy.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach łatwo jest kupić okna, ponieważ istnieje szeroki wybór producentów. Nie trać czasu wysyłając zbyt wiele e-maili bez wyraźnego wymagania . Spotkaj się ze sprzedawcą, aby omówić swoje wymagania , a następnie uzyskać kilka cytatów dla porównania . Przyznam, że rozważaliśmy trzy rzeczy podczas porównywania cytatów przed zakupem okien . Rozważaliśmy trzy rzeczy najważniejsze przy porównywaniu ofert przed zakupem okien: współczynnik przenikania ciepła (profil, pakiet szybowy), cena, wygląd. Jak wspomniałem na początku, zapraszam do kolejnego wpisu, jeśli jesteście ciekawi jak to wszystko wyglądało w praktyce.