Czym jest zespół domowy?

Udostępnij

Wielu budowniczych uwielbia opaskę wokół swojego domu. Nie jest ona obowiązkowa, ale ma pozytywny wpływ na budynek. Opaska może chronić dolną część przed szkodliwym wpływem zmiennych warunków pogodowych, a także wzmocnić ten obszar. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda opaska wokół domu i z jakich materiałów jest wykonana.

Artykuł w skrócie

  1. Czym jest zespół wokół domu?
  2. Zespół wokół domu - szerokość
  3. Opaska wokół domu - pamiętaj o nachyleniu
  4. Pasmo wokół domu - przepuszczalność
  5. Z czego wykonana jest opaska wokół domu?
  6. Podsumowanie

Przeczytaj również: Jaki jest koszt projektu renowacji domu?

Jaka jest opaska wokół domu?

Opaska staje się coraz bardziej powszechna zarówno w nowych, jak i istniejących domach. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, dlatego jest tak powszechnie stosowane. Opaska wokół domu to pierścień materiału, który przylega do budynku, ale jest wyłożony dodatkowym materiałem. Jej głównym celem jest zapobieganie przedostawaniu się wody do dolnej części domu, a w szczególności do fundamentów. Opaska zapobiega również rozpryskiwaniu się błota na elewacji, co może mieć miejsce podczas ulewnego deszczu.

Opaska pełni również wiele innych funkcji. Warto zauważyć, że opaska służy również jako dodatkowy chodnik wokół budynku. Jest to szczególnie przydatne, gdy reszta terenu to głównie trawnik. Przy doborze odpowiednich materiałów, opaska będzie dobrze komponować się z budynkiem i pozytywnie wpływać na jego wizerunek.

Może zainteresuje Cię również ten artykuł: Jaki jest koszt budowy domu?

Opaska wokół domu - szerokość

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu opaski wokół domu należy wziąć pod uwagę jej szerokość. Zbyt wąska opaska może nie chronić wystarczająco budynku przed szkodliwym działaniem wody. Nie spełni też swojej funkcji estetycznej. Przyjmuje się, że szerokość wokół domu wynosi 40-60 cm. Jest to najbardziej odpowiedni rozmiar, gdy opaska nie jest wykorzystywana jako chodnik. Jeśli szerokość wynosi 80-120 cm, wówczas można po niej chodzić bez konieczności rozchodzenia się na boki.

Należy pamiętać o nachyleniu opaski wokół domu

Opaska wokół domu to dobry pomysł w przypadku większości inwestycji. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Szerokość opaski jest ważna, ale równie ważne jest zachowanie spadku. Przy stosowaniu opaski woda, która na nią spadnie, będzie spływać w kierunku pozostałej części posesji. Zapobiegnie to zamoczeniu fundamentów. Z tego powodu ważne jest utworzenie spadku. Powinien on wynosić 1-2%.. Na przykład, jeśli szerokość opaski wynosi 1 m, spadek wyniesie 1 cm. Wówczas woda (np. z deszczówki) może być kierowana na działkę zamiast do budynku.

Opaska wokół domu - przepuszczalność

Przytoczone rozwiązanie ma przede wszystkim chronić przed wodą. Jeśli opaska wykonana jest z materiałów, które nie przepuszczają wody, wówczas zacznie się ona zbierać w wielu punktach elewacji. Może to mieć negatywny wpływ na fundamenty. Opaska powinna być wykonana z materiałów przepuszczalnych. Dzięki temu woda wsiąka w opaskę, a następnie wysycha.

Zobacz także: Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego?

Z czego powinna być wykonana opaska wokół domu?

Opaska wokół domu powinna być wykonana z odpowiednich materiałów zgodnie z powyższymi wytycznymi. Wytyczne te nie obejmują betonu. Beton nie jest brany pod uwagę, ponieważ może być szkodliwy.

Kostka brukowa

Kostka brukowa jest chętnie wybierana przez inwestorów. Opaska wokół domu wygląda pięknie i spełnia swoje zadanie. Kostkę brukową układa się na podbudowie wykonanej z kruszywa i podsypki piaskowej. Podczas tego procesu ważne jest zachowanie odpowiedniego spadku. Do wykonania opaski można wykorzystać kostkę brukową o grubości od 4 do 6 cm.

Kamienie do dekoracji

Kamienie dekoracyjne to druga opcja, która jest bardzo popularna wśród właścicieli budynków. W tym przypadku ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Następnie układa się je na warstwie piasku. Jej średnia grubość wynosi 10-15 cm. W tym celu można również wykorzystać geowłókninę, żwir lub podsypkę żwirową. Warstwa, która ma być ułożona nad nimi, może pochodzić z:

  • białego żwirku ogrodowego,
  • biały kamień,
  • otoczaki,
  • Żwir jest materiałem gruboziarnistym.

Podsumowanie

Opaska wokół domu chroni go przed wnikaniem wody. Taka konstrukcja zapobiega również zabrudzeniu fasady domu błotem z powodu deszczu. Opaska wokół domu może być również wykorzystana do stworzenia chodnika. Ułatwi to poruszanie się po posesji. Najczęstszym wyborem dla tego rozwiązania jest kostka brukowa. Można również użyć kamieni dekoracyjnych. Materiały muszą być przepuszczalne, aby opaska mogła prawidłowo funkcjonować.