Niezbędne zakupy: Ściany, sufity i dachy

Udostępnij

Naszym pierwszym dużym zamówieniem są materiały do budowy ścian. W pierwszej kolejności należy zakupić kilkanaście lub kilkadziesiąt palet pustaków lub bloczków. Potrzebne będą również worki zaprawy w odpowiedniej ilości lub, w zależności od sposobu budowy, kilka kartonów ze specjalnym klejem.
Można stosować bloczki narożne i uzupełniające, a także pustaki. W przypadku budowy jednowarstwowych ścian murowanych bez izolacji są one zalecane.

Ściany

Na tym etapie można kupić prefabrykowane lub półfabrykowane elementy nadproża. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że jeśli planujesz zainstalować rolety w oknach, skrzynka rolet będzie również nadprożem. Potrzebne będą również płaskie kotwy do łączenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz drabiny zbrojeniowe do niektórych obszarów ściany.

Instalacje

Pomocne jest posiadanie szczegółowego planu ogrzewania budynku. Zbuduj komin, jeśli planujesz używać kotła. Najlepiej jest zakupić gotowy system, który zawiera rury, obudowy, zaprawę itp. Instalację należy wykonać po wzniesieniu ścian i sufitów. Na podstawie projektu należy obliczyć ilość potrzebnych materiałów i zamówić odpowiednią ilość przewodów i złączek.

Sufity

Najpopularniejsze są tak zwane "sufity gęstożebrowe", które są układane z betonu lub bloczków keramzytobetonowych. Potrzebny będzie również beton i belki nośne. Wynika to z faktu, że na drewnianej konstrukcji składającej się z pustaków i belek należy wykonać blat i zbrojenie z betonu.

Obliczenie ilości materiałów na podstawie projektu pomoże nam obliczyć ich ilość.
Można również użyć betonu prefabrykowanego, cementu komórkowego lub płyt filigranowych. Wymagają one nadbetonu.
Istnieje możliwość wykonania stropu monolitycznego, czyli wypełnionego w całości betonem i zbrojeniem.

Materiały dla ekip stolarskich

Po zakończeniu prac murarskich, stolarze przystępują do budowy kratownic. Ten etap jest pomijany, jeśli projekt ma dach, ponieważ dach jest po prostu kolejnym sufitem. Po pierwsze, cieśle muszą wiedzieć, ile drewna będą potrzebować.

Należy obliczyć liczbę belek i ich rozmiar w zależności od projektu. Lepiej jest kupić tarcicę impregnowaną ciśnieniowo, ponieważ jest ona bardziej odporna na ogień i szkodniki. czterostronnie suszone komorowo drewno to kolejna opcja, która nie wymaga impregnacji. Ważne jest, aby zapytać stolarzy, jakie łączniki do drewna będą najprawdopodobniej używane - czy wolą kotwy gwintowane, gwoździe czy śruby.

Czasami mogą potrzebować specjalnych perforowanych metalowych okuć do drewna.
Przydatne jest użycie środka impregnującego w miejscach cięcia drewna. Najlepiej mieć kilka wiader.

Materiały dla dekarzy

Dekarze muszą przygotować blachę, rynny z hakami oraz materiał na pokrycie dachu. Jeśli zamierzamy zastosować blachodachówkę lub blachę profilowaną, to potrzebne są drewniane łaty do wykonania podkonstrukcji nośnej. Pokrycie dachowe warto zamówić z wyprzedzeniem, gdyż może to potrwać nawet do trzech tygodni.

Na tym etapie potrzebna jest izolacja pod pokryciem. Na przykład pokrycie dachowe z taśmami do uszczelniania połączeń. W przypadku dachówek potrzebne będą wkręty ze specjalnymi zaciskami. W przypadku pokryć dachowych z dachówki, potrzebne będą wkręty farmerskie i uszczelki w odpowiednim kolorze.

Konieczne będzie zainstalowanie sztywnego poszycia pod gontami as faltowymi i płaskimi arkuszami dachowymi. Odbywa się to poprzez zainstalowanie deskowania, które jest przymocowane do krokwi. Gonty można zastąpić płytą MFP lub wodoodporną płytą warstwową zamiast desek.

W takim przypadku zamiast membrany dachowej wymagana jest membrana podkładowa.
Jeśli dach jest płaski, pokrycie nie jest potrzebne, ale wymagana jest hydroizolacja. Potrzebna będzie membrana, specjalna folia lub materiał termoizolacyjny.

Liczba pakietów będzie zależeć od powierzchni dachu i grubości izolacji. Najlepiej, aby zespół wykonawcy doprecyzował zamówienie, ponieważ ich preferencje mogą się różnić. Możemy się domyślać, że powlekany metal będzie potrzebny do niektórych obróbek blacharskich i odwodnienia dachu w postaci rynien lub rur dachowych.