Renowacja starego grzejnika

Udostępnij

Nie musimy wymieniać grzejnika, jeśli jest on uszkodzony, ale funkcjonalny. Można sprawić, że znów będzie wyglądał jak nowy, malując go. Stare grzejniki żeliwne mogą przetrwać wiele lat, więc warto poświęcić czas na ich odnowienie, zamiast kupować nowe.

Przygotowanie grzejnika do malowania

Kaloryfer, który będziemy malować powinien być zimny. Jeśli robimy to zimą, najlepiej odłączyć dopływ wody i zabrać się do pracy po sezonie grzewczym. Malowanie na ciepłym kaloryferze spowolniłoby czas schnięcia i sprawiło, że powłoka byłaby nieświeża. W pomieszczeniu, w którym znajduje się kaloryfer powinny panować temperatury pokojowe.

Przed malowaniem upewnij się, że masz wszystkie narzędzia. Niezbędna jest taśma malarska i papier malarski.

Do metalu należy używać farby akrylowej. Powinna być ona odporna na wysokie temperatury i nieżółknąca. W sklepach możemy znaleźć farby przeznaczone specjalnie do malowania grzejników.

Przed malowaniem grzejnika należy wykonać bazę.

Przed malowaniem grzejnika należy go dokładnie oczyścić z wszelkich poprzednich warstw farby lub rdzy. Następnie wyrównaj powierzchnię za pomocą papieru ściernego, wiertarki z regulowanym kołem lub wiertarki z papierem ściernym. Aby usunąć kurz, będziesz musiał przetrzeć kaloryfer szmatką. Aby usunąć tłuszcz, można użyć benzyny ekstrakcyjnej. Przygotowany kaloryfer należy zagruntować za pomocą specjalnego podkładu antykorozyjnego. Aby uniknąć poplamienia podłogi, zaleca się przykrycie powierzchni pod grzejnikiem folią lub papierem.

Malowanie grzejnika

Po wyschnięciu podkładu można przystąpić do malowania. Do miejsc łatwo dostępnych można użyć płaskiego pędzla. Jednak w przypadku wnęk i szczelin zaleca się stosowanie specjalnej szczotki zwanej krzywką (lub szczotką do grzejników ). Najlepiej pomalować go dwukrotnie . Trzeba jednak odczekać około 4 godzin, aby poprzednia warstwa farby wyschła. Chyba że używasz produktu szybkoschnącego, to zwykle trwa 24 godziny dla obu warstw farby do całkowitego wyschnięcia. Jeśli warstwy nie są całkowicie suche, możesz włączyć grzejnik po 24 godzinach.