Ważne jest, aby wybrać kocioł, który spełni Twoje potrzeby. Dowiedz się, jaki kocioł jest najlepszy: dwuścienny czy z wężownicą.
Kocioł o konstrukcji dwuściennej
Działanie kotła o konstrukcji dwuściennej opiera się na podgrzewaniu wody, a następnie jej magazynowaniu. Wewnętrzny karbowany zbiornik służy jako wymiennik ciepłej wody. Zawiera on również płaszcz, przez który krąży woda centralnego ogrzewania. Elementy kotła są dwuścienne, a gorąca woda przepływa między nimi. Dzięki temu szybko podgrzewa wodę użytkową. Większość dwuściennych podgrzewaczy wody użytkowej wykonana jest z trwałej izolacji poliuretanowej. Stanowi ona doskonałą izolację i umożliwia gromadzenie ciepłej wody przez długi czas.
Kotły dwupłaszczowe
Decydując się na montaż kotła dwupłaszczowego w swoim domu należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wydajność urządzenia oraz pojemność magazynowania ciepłej wody. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę materiały użyte do wykonania kotła dwupłaszczowego. Do wykonania zasobników ciepłej wody stosuje się stal nierdzewną. Po pewnym czasie, jeśli w procesie produkcji użyto stali o niskiej jakości, mogą wystąpić:
- Objawy korozji
- Problemy z działaniem kotła
- nieszczelności
Jeśli szukasz urządzenia o podwójnych ściankach, wykonanego z wysokiej jakości stali nierdzewnej i kwasoodpornego materiału, to jest to najlepszy wybór. Ważne są również materiały izolacyjne, które powinny zapewniać optymalną ochronę.
Kocioł z wężownicą
Większość kotłów stojących posiada wężownicę. Co prawda na rynku dostępne są również kotły wiszące, jednak ich istotną wadą jest ograniczona wydajność. W zależności od konstrukcji można wyróżnić kotły z pojedynczą spiralą oraz kotły, które posiadają wężownicę z podwójną spiralą. Urządzenia te wykonane są zazwyczaj z odpowiednio zabezpieczonych materiałów takich jak:
- Stal emaliowana
- Stal, która została częściowo lub całkowicie pokryta żywicą
- Stal nierdzewna
Kotły, w których zastosowano wężownicę, ogrzewają wodę użytkową poprzez ogrzewanie jej płaszczem obiegu centralnego ogrzewania. Modele posiadające wężownicę mogą łączyć dwa źródła ciepła, np. instalację solarną. Pozwala to na uzyskanie znacznych oszczędności. Urządzenia te można łatwo zmodyfikować do swoich potrzeb. Zazwyczaj mają pojemność 100-500 l.
Zastosowanie kotła z wężownicą elektryczną
Kocioł z jedną wężownicą może bardzo skutecznie oddzielić wodę kotłową od wody użytkowej. Takie rozwiązanie ma małą powierzchnię wymiany ciepła. Z pewnością dotyczy to kotła elektrycznego z dwiema wężownicami. Należy określić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak:
- Liczba domowników
- Zwyczaje dotyczące zużycia wody
- Liczba punktów czerpalnych
Wielkość zakupionego kotła z wężownicą będzie miała istotny wpływ na odczucie ciepłej wody. Wielkość kotła z wężownicą jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość ciepłej wody. Domy jednorodzinne powinny wybrać kocioł o pojemności minimum 120 litrów. Mniejszy zbiornik z wężownicą jest najlepszy dla mieszkań i kawalerek.
Jaki kocioł wybrać?
Kocioł dwuścienny ma większą powierzchnię wymiany ciepła niż kocioł z wężownicą. Może skuteczniej przekazywać ciepło, ponieważ ma taką samą temperaturę zasilania. Takie rozwiązanie pozwala na szybsze nagrzewanie i większą efektywność przekazywania ciepła.
Kocioł dwupłomienny szybciej ogrzewa ciepłą wodę, ale szybko się wychładza. Rozwiązanie to ma wadę ze względu na duże rozmiary i większe straty w izolacji. Temperatura pod płaszczem zewnętrznym jest wyższa niż w zasadniczym zbiorniku, co może prowadzić do powstania ognisk korozji, które mogą być niebezpieczne dla urządzenia. Kocioł z wężownicą sprawdzi się w sytuacjach, w których ekonomicznie uzasadnione jest połączenie dwóch źródeł ciepła.