Budowa przy pomocy generalnego wykonawcy

Udostępnij

Istnieją trzy rodzaje budowy: metoda gospodarcza, metoda, w której prace są przekazywane kolejnym wykonawcom oraz budowa przy pomocy generalnego wykonawcy.

W niniejszym artykule omówimy najczęściej spotykane modele realizacji budowy. Zwracamy uwagę na najczęściej spotykane modele realizacji budowy.

Istnieje wiele implikacji dla sposobu realizacji budowy. Istnieje wiele opcji i sposobów budowania w tym kontekście. Najlepiej jest mieć jednego zaufanego wykonawcę, który koordynuje budowę, aby inwestorzy nie byli zaskakiwani nieoczekiwanymi zmianami materiałów lub opóźnieniami.

Przyjrzyjmy się obecnie budowanym domom jednorodzinnym i co to oznacza dla inwestorów.

Budowa domu

Budownictwo jest często mylone z budową systemem gospodarczym. Odnosi się to do konstrukcji budowy , która polega na zlecaniu różnych etapów do różnych wykonawców . System ekonomiczny jest budowa własnego domu z pomocą i wsparciem rodziny i przyjaciół . Jest to trudna konstrukcja, ponieważ wymaga poświęcenia, oddania, wolnego czasu i dużo siły. Zalecane jest posiadanie doświadczenia budowlanego . Obeznanie w temacie budownictwa to również dobry pomysł.

Wydaje się, że jest to najlepszy punkt wyjścia dla inwestorów. Będą oni budować dla siebie i robić wszystko, aby to się udało. Jest to często mylna teza. Może się okazać, że sama chęć zrobienia czegoś nie wystarczy. Doświadczenie i wiedza to kluczowe czynniki. Czasami praca może być wykonana słabo. Nie wynika to z niekompetencji czy złej woli wykonawców. Należy pamiętać , że wiedza i doświadczenie to nie wszystko. Trzeba też umieć czytać dokumentację projektową.

Wsparciem w tym przypadku może być kierownik budowy. będzie musiał wykazać się większym zaangażowaniem, gdy przyjmie rolę instruktora.

Istnieje wiele błędów, które można popełnić przy budowie systemu gospodarczego i ich konsekwencje.

  • Prace szalunkowe: złe skręcanie szalunków - wypychanie szalunków na etapie wylewania mieszanki betonowej, rozszczelnianie i wypływanie
  • Prace zbrojeniowe: Złe zbrojenie elementów, złe zbrojenie w tym sensie, że słabe ugięcie, zła kolejność zbrojenia, słabe nakładanie się zbrojenia, złe zakotwienie i zakotwienie, niezachowanie właściwej otuliny, niedostateczne połączenie zbrojenia ze sobą
  • Roboty hydroizolacyjne - Niewłaściwe wykonanie hydroizolacji, niewystarczające zakłady hydroizolacji i zły dobór, przecieki
  • Roboty związane z wylewaniem betonu - złe rozprowadzenie mieszanki betonowej w wylewanych elementach, brak wibracji
  • Roboty murarskie: zbyt duże odchylenie od pionu i poziomu ścian, słabe związanie elementów murowych, brak zaprawy w spoinach lub źle nałożona spoina
  • Prace izolacyjne - słaba izolacja i mostki termiczne
  • Prace ciesielskie Niewystarczające połączenie elementów kratownicy ze sobą, źle wykonana więźba dachowa
  • Roboty dekarskie Słabo wykonane pokrycie dachowe, przecieki i źle wykonane obróbki blacharskie
  • Mason komin owy - źle zamurowane i źle usytuowane kominy, wyloty, wewnątrz budynku, wyczystki i inne elementy kominowe
  • Pion - błędy instalacyjne, przecieki i źle ukształtowane spadki - źle odprowadzona woda, przecieki
  • Instalacja elektryczna - niewystarczająco bezpieczna dla użytkowników

Jak widać jest wiele sposobów na to, że na każdym etapie coś może pójść nie tak. Najpoważniejszymi błędami są te, które de facto nie występują, jak np. wady płyt gipsowo-kartonowych, płyt gipsowych czy innych elementów wykończeniowych. Mają one zazwyczaj efekt kosmetyczny, dlatego są najmniej poważne.

Nie wszystko można zrobić we własnym zakresie. Są pewne zadania, które trzeba zlecić na zewnątrz. Czasami budowa budynku jest uzależniona od prac zleconych różnym wykonawcom.

Budowa poprzez zlecanie kolejnych prac poszczególnym wykonawcom

Jest to najpopularniejszy obecnie sposób realizacji budowy. Dzieje się tak dlatego, że kolejni wykonawcy są odpowiedzialni za wykonanie poszczególnych prac. Ten rodzaj realizacji opiera się na małych firmach wykonawczych, które specjalizują się w konkretnych pracach.

Oto najczęstsze specjalizacje firm wykonawczych

  • Wykonawcy, którzy specjalizują się w budownictwie ogólnym. Ich praca sięga od wykopów pod fundamenty po wykonanie i wykończenie więźby konstrukcji dachowej. Wykonują prace ciesielskie, zbrojeniowe, murarskie, izolacyjne, montaż płyt gipsowo-kartonowych. Mogą również zająć się pracami wykończeniowymi.
  • Cieśle - specjalizują się w konstrukcjach drewnianych,
  • Roofers - to zespół, który zajmuje się kryciem dachu, wykonuje obróbki blacharskie i świadczy inne usługi.
  • Tynkarze to specjaliści od tynkowania i ocieplania budynków. Mogą jednak wykonywać także prace ogólnobudowlane (w pewnym zakresie, bo "żyją" tynkowaniem).
  • Elektroinstalatorzy - Ekipy specjalizujące się w instalacjach elektrycznych, czasem alarmowych, oraz sieciach komputerowych.
  • Instalatorzy Sanitarni - którzy wykonują instalacje wodno-kanalizacyjne, co.
  • Instalatorzy zajmują się wykonywaniem instalacji odzysku,
  • Instalatorzy kominków - specjaliści w zakresie montażu kominków, dystrybucji gorącego powietrza oraz wykonywania obudów kominkowych.
  • Załogi, które specjalizują się w wykończeniach. Należą do nich malarze, posadzkarze i płytkarze.
  • Well Makers - Jak sama nazwa wskazuje, wykonują oni studnie.
  • Brukarze Wykonawcy specjalizujący się w budowie i utrzymaniu terenów utwardzonych.

Aby wykonać prace, można polegać kolejno na wyżej wymienionych specjalistach. Istotne dla inwestora jest zlokalizowanie dobrego wykonawcy i zaplanowanie go w odpowiednim czasie, aby nie było niespodziewanych przestojów na budowie. Nierzadko zdarza się, że wykonawcy mają wcześniej zastrzeżenia do jakości wykonania. Warto zaufać wykonawcom w kwestii współpracy. Zaowocuje to większą współpracą i lepszym produktem końcowym. Generalny wykonawca wykonuje najwięcej prac, dlatego najlepiej postawić na sprawdzonych i polecanych temu wykonawcy wykonawców.

Tego typu realizacja ma minusy: inwestorzy muszą koordynować wszystkie prace i przydzielać wykonawcom fronty robót. Wymaga to poświęcenia dużej ilości czasu.

Budowa w systemie deweloperskim

Ten rodzaj budownictwa polega na pozostawieniu budowy jednemu wykonawcy - firmie, która wykonuje ją od początku do końca w systemie deweloperskim. Czasami obejmuje to również prace wykończeniowe. Wydawać by się mogło, że jest to sytuacja najbardziej korzystna dla inwestorów. Jednak nawet przy tego typu realizacji istnieją zarówno plusy, jak i minusy.

Niewątpliwie. Zaletą dla inwestora jest to, że powierza budowę obiektu jednej firmie, która bierze na siebie szeroki zakres obowiązków.

Minusem jest to, że "monopol" na wykonawstwo może doprowadzić do niskiej jakości prac. Ważne jest, aby prace były zgodne z umową i projektem. Kluczowa jest tu rola inspektora inwestora, który nadzoruje pracę wykonawcy i inwestora. Jest to również najdroższa metoda prowadzenia budowy . Jest to zrozumiałe, ponieważ organizacją robót kieruje tylko jedna firma. Pracuje ona ze swoimi ekipami i stałymi ekipami współpracującymi. Korzysta jednak również z podwykonawców, którzy nie zawsze są weryfikowani.