Grzejniki lub ogrzewanie podłogowe

Udostępnij

Ogrzewanie to temat, który właściwie powinienem zacząć od innych kwestii, takich jak źródło ogrzewania czy jakie są opcje. Tym razem zacznę od końca, co jest nietypowe. Po tym jak już zdecydujemy się na system mieszany (czyli połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami), podzielę się wrażeniami. Powiem, który z nich wolę - podłogowy czy grzejniki.

System mieszany, czyli nasz wybór to ogrzewanie podłogowe + grzejniki

Mieliśmy dostęp do gazu w drodze, więc wybraliśmy ogrzewanie wykorzystujące paliwo gazowe. Mamy kocioł jednofunkcyjny, gazowy, do którego podłączony jest system mieszany grzewczo-chłodzący, czyli ogrzewanie podłogowe i grzejniki w wybranych pomieszczeniach.

Na etapie wyboru źródła ogrzewania nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Mieliśmy wiele wątpliwości co do ogrzewania podłogowego, mimo że nie mieliśmy z nim styczności. Niepokoiły nas powtarzane mity wokół ogrzewania podłogowego. Powolne nagrzewanie się podłogi i problemy z szybkim osiągnięciem zadanej temperatury, zbyt wysoka temperatura podłogi, alergie, kurz itd. Te wątpliwości ustąpiły po rozmowie z użytkownikami, ale nie było możliwości, abyśmy podjęli takie "ryzyko" w naszych sypialniach.

Nie chodziło tylko o to, że chcieliśmy mieć możliwość szybkiej zmiany temperatury w sypialniach (zwiększać lub zmniejszać temperaturę grzejników, gdy robi się zbyt zimno). Obawy dotyczyły również materiału, z którego wykonana jest podłoga i ograniczonych możliwości, jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe. Przyciągnęła nas również niższa oferta na system mieszany. Wynikało to z powodów, które wymieniliśmy powyżej.

Grzejniki były montowane nie tylko w sypialniach, ale także w pomieszczeniach, w których miały być suszone różne przedmioty. Mamy grzejniki w:

  • sypialniach (3 pomieszczenia)
  • obie łazienki (ogrzewanie drabinkowe do suszenia ręczników).
  • Pralnia (do szybkiego suszenia ubrań)
  • kotłownia z drzwiami wejściowymi pod nią (do suszenia czapek, rękawic i brudnych ubrań w zimie)

Ogrzewanie mieszane ma swoje wady

Po dwóch latach użytkowania systemu mieszanego , nie mogę powiedzieć , że była to dobra decyzja. Nie chodzi o to, że wszystko nie działa . Wielokrotnie próbowałem usprawnić system i zmodyfikować ustawienia. Jednak obecnie jest on najlepszy.

  1. Większość osób zgodziła się, że różnica temperatur się sprawdziła. Różnicę temperatur czuć, gdy przechodzi się z podłogi z ogrzewaniem podłogowym do pomieszczenia z kaloryferem (nawet jeśli jest tam drewniana podłoga). Jest ona niekomfortowa. Powoduje to lekki "szok termiczny", mimo że w pomieszczeniach przy grzejnikach zainstalowane są osobne termostaty elektryczne. Termostaty te są ustawione na taką samą lub wyższą temperaturę niż te w salonie z ogrzewaniem podłogowym. W naszej sypialni mamy drewnianą podłogę i mniej nam to przeszkadza niż w salonie z ogrzewaniem podłogowym. Inaczej jest jednak w przypadku sypialni dziecka, niezależnie od wieku, które spędza na podłodze dużo czasu.
  2. Grzejniki wykorzystują ogrzewanie punktowe. Znajdują się one przy oknie po przeciwnej stronie niż drzwi, przez które wchodzimy do pomieszczenia. Dzięki temu różnica temperatur jest bardziej widoczna.
  3. Jednak grzejniki mogą być słyszalne przez instalację wodną. Dzieje się tak dlatego, że w bloku zazwyczaj jest głośno. Stwierdziłam, że w naszym starym mieszkaniu hałas z kaloryferów mi nie przeszkadzał. Na wsi, gdzie teraz mieszkamy, jest ciszej, a w zimie słyszę ogrzewanie.
  4. Grzejniki w łazience Łazienki mają ogrzewanie podłogowe i grzejniki. Grzejnik w głównej łazience służy do suszenia ręczników. W małej łazience jest on zupełnie niepotrzebny. Mogliśmy wydać 500 zł na zakup małego wieszaka na ręczniki i to by wystarczyło.
  5. Gdybyśmy nie mieli suszarki , grzejnik w naszej pralni mógłby być niezbędny. My kupiliśmy suszarkę rok po wprowadzeniu się. Duży kaloryfer w pralni nie jest już potrzebny. Mamy ogrzewanie podłogowe w naszej pralni i suszymy wszystkie nasze ubrania w suszarce.
  6. Grzejniki są świetną ozdobą domu. Jednak te ładniejsze mogą być dość drogie (widełki zazwyczaj są bardzo duże). W czasie budowy domu szukałam sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy i tak kupiliśmy najprostsze białe grzejniki w sypialni. Podobnie jak w przypadku kaloryferów w pralni czy kotłowni, tam również znajduje się prosty grzejnik drabinkowy. Łazienki to jedyne miejsce, gdzie zainwestowaliśmy w lepsze grzejniki. ?

Grzejniki a ogrzewanie podłogowe

  • W moim przypadku w "starciu" wygrało ogrzewanie podłogowe. To ogrzewanie jest komfortowe dla stóp. Komfort odczuwa się tylko na własnej skórze. Ważne jest, aby zaplanować, gdzie rury będą ułożone gęściej. W naszym przypadku będzie to w pobliżu dużych przeszkleń lub w szklanym łączniku, który łączy strefę dzienną i nocną. To właśnie tam trzeba zaplanować, gdzie będzie kanapa (lub kupić taką bez nóżek), lodówka, wyspa kuchenna, czy inne stałe wyposażenie domu . Nie jest to jednak problem dla przeciwników podkładów podłogowych.
  • Czy się brudzi? Owszem, kurzy się, ale zapewne będzie tak jak w każdym domu. Trzeba czyścić grzejniki i ogrzewanie podłogowe.
  • Alergie? Ponieważ nie mam doświadczenia w tym zakresie, nie jestem w stanie powiedzieć, czy ogrzewanie jedno czy drugie powoduje alergie.
  • Czy obawiasz się, że nie będziesz miał takiej możliwości sterowania ustawieniami podłogówki jak w przypadku grzejnika? Czy zastanawiałeś się, czy taka potrzeba może istnieć? Ogrzewanie podłogowe można ustawić bez regulatorów. Zawsze jednak można je dodać (pozostawiając kable w puszce np. przy włącznikach światła). Takie ustawienie nie powinno być problemem, jeśli masz sterowniki. Możesz wtedy wyłączyć pomieszczenia, z których nie korzystasz na co dzień. Jest to jednak kwestia indywidualna.
  • Nie da się zrobić drewnianych podłóg z ogrzewaniem podłogowym. Jest to możliwe, to prawda. Możesz zaprojektować i zainstalować ogrzewanie podłogowe, aby zmniejszyć rachunki, wybierając odpowiednią grubość drewna i odpowiedni rodzaj drewna. W tym miejscu trzeba porozmawiać ze specjalistą. Znam jednak osoby, które z powodzeniem zastosowały podłogę drewnianą i ogrzewanie podłogowe razem i są bardzo zadowolone z rezultatów. W większości miejsc, w których w naszym domu zainstalowano ogrzewanie podłogowe, zastosowano płytki. Panele zastosowaliśmy w jednym pomieszczeniu (12m2), w którym jest ogrzewanie podłogowe. Pokój ten mimo tego jest w stanie odpowiednio dogrzać.
  • Kolejnym czynnikiem, który jest uważany za dużą zaletę ogrzewania podłogowego jest fakt, że jest ono bardzo niskotemperaturowe. Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe oznacza, że można zmniejszyć zużycie gazu poprzez ustawienie pieca na niższą temperaturę. Jest to, które jest podobno bardziej ekonomiczne. Niestety nie mam żadnych wyliczeń.

Grzejniki czy podłogówka - podsumowanie

Grzejniki Tak, ale w naszym przypadku tylko w dużych łazienkach i kotłowni. W obu przypadkach doraźnie dobrym wyborem byłyby grzejniki elektryczne. Gdybym musiał podjąć decyzję, wybrałbym ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie mieszane nie dało nam pełnej satysfakcji, ale spróbowaliśmy. Nie przestanę próbować ponownie. Czy gdybyś budował teraz, nadal stosowałbyś ogrzewanie podłogowe? Nie wiem. ???? Może ogrzewanie elektryczne lub ogrzewanie powietrzne? Podzielcie się w komentarzach swoimi przemyśleniami, wiedzą i doświadczeniem.