Membrany dachowe - skuteczna izolacja

Udostępnij

Membrany wstępnego krycia odgrywają ważną rolę w zapobieganiu zawilgoceniu warstwy izolacji termicznej. Są bardzo proste w montażu i nie wymagają sztywnego poszycia. Można je układać na dekarzach i mocować za pomocą kontrłat.

Folie dachowe - rodzaje

Ze względu na przepuszczalność podzielono folie dachowe. Możemy zatem wyróżnić wysokoprzepuszczalne i niskoprzepuszczalne .

Te pierwsze charakteryzują się paroprzepuszczalnością, która nie przekracza 10g/m2/24h. Wysoko v Membrany dachowe to folie apor-przepuszczalne, których przepuszczalność wynosi 100g/m2/24h. Jest to wartość znacznie wyższa niż .

Innym sposobem określenia paroprzepuszczalności początkowego pokrycia foliowego jest wykorzystanie współczynnika Sd (oporu dyfuzyjnego). W tym celu wykorzystuje się współczynnik Sd (opór dyfuzyjny), który informuje o grubości i oporze dla pary wodnej warstwy powietrza. Jeśli Sd folii wynosi 0,03m, oznacza to, że folia ma taki sam opór dla pary wodnej jak 3 cm powietrza. Zdolność folii do przepuszczania pary wodnej jest lepsza, jeśli jej współczynnik Sd jest niższy.

Folie dachowe - sposób montażu

Ważne jest, aby przy stosowaniu folii niskoparoprzepuszczalnych umożliwić wentylację pomiędzy warstwą folii a warstwą termoizolacji. Nie powinna być ona mniejsza niż 2 cm. W przeciwnym razie w izolacji termicznej pojawi się wilgoć lub, co gorsza, grzyb drzewny.

Jest to zadanie czasochłonne, ale konieczne. Ten typ Folii nie nadaje się do pełnego deskowania.

Najlepiej jest stosować folie o wysokiej paroprzepuszczalności. Można je układać bezpośrednio na izolacji bez pozostawiania szczeliny , co skraca czas pracy i znacznie ułatwia montaż .