Istnieje wiele korzyści z wyboru niestandardowego projektu budowy

Udostępnij

Istnieją dwie opcje, jeśli chodzi o budowę domu. Pierwsza opcja to zakup gotowego, katalogowego projektu domu, który nie zawsze odpowiada potrzebom inwestorów. Takie rozwiązanie często wiąże się z koniecznością wprowadzania zmian i poprawek do projektu. Drugą opcją jest powierzenie projektu domu architektowi. Ponieważ projekt domu jednorodzinnego to bardzo skomplikowane zadanie, celowo użyłem określenia "powierzyć". Zadaniem architekta jest zaprojektowanie domu odpowiadającego potrzebom, stylowi życia i wizji inwestora. Architekt musi również umieć zaproponować rozwiązania, które będą przystępne cenowo i odpowiednie dla lokalizacji, w której dom powstanie. Wybraliśmy tę drugą opcję, ponieważ rozumiem korzyści płynące z wyboru unikalnego projektu.

W poniższym poście omówimy korzyści wynikające z wyboru unikalnego projektu:

  • Dom dostosowany do Twoich potrzeb,
  • Nietypowy i oryginalny projekt,
  • adaptacja budynku w przypadku nietypowych działek,
  • Posiadanie kompletu dokumentów,
  • Doradztwo w zakresie doboru rozwiązań i technologii budowy,
  • W razie jakichkolwiek pytań lub niejasności dotyczących budowy skontaktuj się z architektem.
  • Uniknięcie kosztownych zmian w ostatecznym projekcie.
  • Skorzystanie z doświadczenia architekta i sprawdzonych rozwiązań.

​Korzyści wynikające z wyboru unikalnego projektu budowy

Najlepszą rzeczą w domu budowanym na zamówienie jest możliwość dostosowania go do konkretnych potrzeb od początku do końca. Ty, Twoja rodzina i Twoja wizja życia, Twoje preferencje oraz to, co aprobujesz, a czego nie - to wszystko zostanie uwzględnione podczas projektowania domu. Pod okiem eksperta, projekt indywidualny pozwala na realizację Twoich marzeń, wizji i pomysłów. Na podstawie zebranych informacji i swojej wiedzy architekt może określić, czy dane rozwiązania są możliwe do zrealizowania. Każdy projekt to unikalne połączenie funkcjonalności i estetyki, które są dopasowane do potrzeb inwestora. Jest to prawie jak układanie puzzli.

Możesz polegać na oryginalnym wyglądzie dla projektu domu, gdy podejmujesz decyzję o osobistym projekcie. Choć jest to ważne, nie zawsze jest to najlepszy wybór. Często idealne połączenie potrzeb i nietypowego wyglądu tworzy idealną mieszankę. Unikalne rozwiązania sprawiają, że dom jest przyjemniejszy nie tylko ze względu na estetykę. Czasami zwykły budynek może być postrzegany jako "kostka". Z drugiej strony wnętrze może oferować nietypowe rozwiązania, które ułatwiają funkcjonowanie członkom rodziny (np. gabinet w domu z osobnym wejściem z zewnątrz).

Czasami inwestor może mieć do czynienia z nietypową działką. Tak było w naszym przypadku, ponieważ część naszej działki zajęta była przez teren zielony (pisałam o tym we wpisie Odnośnie błędu, jaki popełniliśmy przy zakupie działki). To sprawiło, że trudno byłoby znaleźć gotowy plan. Nasze pierwsze spotkanie w biurach projektowych przekonało mnie, że nie powinniśmy szukać gotowego projektu. Do naszego "problemu" w wyjątkowy sposób podszedł Z3Z Architektów. Chętnie opowiadał nam historię, że im bardziej skomplikowana działka, tym ciekawsza będzie praca nad nią. Oczywiście obawialiśmy się, czy powszechne przekonanie, że powstanie skomplikowany, drogi i innowacyjny projekt, okaże się prawdziwe. Niestety, obawy o to, że architekt zda się na swoją wyobraźnię, były bezpodstawne. Udało nam się znaleźć dobre rady i rozwiązania, które pasowały do naszej wizji i budżetu. Nasza nietypowa działka pozwoliła nam stworzyć prosty, ale oryginalny projekt naszego domu.

Dokumenty to kolejna korzyść z wyboru projektu indywidualnego. Po pierwszym spotkaniu otrzymaliśmy drogą mailową kompletną listę dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Dzięki temu z góry wiedziałem, jakie dokumenty są wymagane. Firma Z3Z Architekci złożyła kompletny projekt wraz ze wszystkimi zebranymi dokumentami. Było to duże ułatwienie, gdyż dzięki temu zaoszczędziłem na ponownej wizycie w urzędzie. W procesie budowlanym uczestniczy ich mnóstwo. Dzięki temu Wydziały Architektury i Budownictwa mogły w razie jakichkolwiek niejasności czy wątpliwości kontaktować się bezpośrednio z biurem architektonicznym. Na szczęście w naszym przypadku nie było żadnych problemów i decyzję o pozwoleniu otrzymaliśmy po niespełna miesiącu.

Zanim biuro Z3Z rozpoczęło prace projektowe, odbyliśmy rozmowę na temat materiałów, z których chcemy wykonać nasz dom. Na wiele pytań nie potrafiliśmy odpowiedzieć, ponieważ byliśmy zupełnie początkującymi ludźmi, którzy przyszli kupić dom, a nie myśleć o materiałach budowlanych. Dyskutowaliśmy o materiałach, które można wykorzystać przy budowie domu. Nie chodziło tylko o technologię, ale także o to, jak wiele decyzji związanych z budową musimy podjąć.

Podczas budowy pojawia się wiele pytań, wątpliwości, a czasem nawet pomysłów na zmiany, które mają poprawić budżet lub efekt wizualny. Kluczowe było to, że z każdym pytaniem dotyczącym budowy czy projektu mogliśmy udać się do architekta i jego współpracowników. W razie wątpliwości lub niejasności architekt i jego współpracownicy mogą pomóc w każdej kwestii dotyczącej budowy, np. zmienić materiał czy przeliczyć parametry. Zawsze mieliśmy do kogo zadzwonić. Częścią projektu był nadzór autorski. Obejmował on odpowiednie konsultacje prac budowlanych i wyjaśnianie mogących pojawić się niejasności, takich jak niezrozumienie założeń projektowych czy odmienne spojrzenie wykonawcy na rozwiązania konstrukcyjne. Byliśmy w kontakcie z biurem architektonicznym i naszym kierownikiem budowy. Czasami sytuacja na budowie może być bardzo dynamiczna i trzeba szybko podejmować decyzje. Ważne jest wsparcie projektanta, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Projekt gotowy można kupić za mniejszą kwotę niż projekt pojedynczy. Jest on również tańszy od projektów indywidualnych. Rzadko zdarza się, aby inwestorzy nie dokonywali zmian w projekcie gotowym. Okazuje się, że tak naprawdę chcesz kupić projekt ze względu na jego kształt. Chcesz uczynić go idealnym, zmieniając pokoje, dodając łazienkę, przesuwając klatkę schodową, dodając kominek. Każda z tych zmian może być kosztowna i wymaga wielu zmian projektowych i budowlanych. Koszt adaptacji projektu zależy od tego, kto wprowadza zmiany i jaki rodzaj współpracy wybierzesz. Możesz skończyć z projektem, który Ci się nie podoba, częściowo dlatego, że niektóre zmiany są niemożliwe. Możesz nadal być zadowolony z projektu z zewnątrz. Kiedy zaczynasz sumować koszty, zdajesz sobie sprawę, że różnica między projektem indywidualnym a ostatecznym jest tak niewielka, że zastanawiasz się, czy warto było podjąć ten wysiłek. Projekt indywidualny ma tę zaletę, że nie trzeba wprowadzać kosztownych zmian. Po spotkaniu z projektem indywidualnym dowiedziałam się, że ceny za projekt na zamówienie wahają się od 80zł do 120zł za metr kwadratowy. Pojawiła się jednak oferta za 300zł/metr kwadratowy. Cenę zawsze można negocjować. Zazwyczaj płaci się uzgodnioną kwotę w ratach. Gdy jesteś zadowolony z efektów współpracy, a projekt spełnia wszystkie Twoje oczekiwania, następuje ostateczne rozliczenie.

Pozwolę sobie podzielić się spostrzeżeniem na temat wiedzy architekta jako ostatniej korzyści płynącej z projektowania indywidualnego. Nie jest to korzyść z indywidualnego projektowania, ale mam nadzieję, że tak. Wybraliśmy konkretne biuro po obejrzeniu ich portfolio i prześledzeniu ich pracy. To jest kluczowe podczas pracy nad projektem. Można się uczyć od innych i poszerzać swoją wiedzę. Architekt, który ma zadowolonych klientów po odejściu każdego z nich ma większą wiedzę i doświadczenie. Potrafi wsłuchać się w potrzeby innych i zaproponować rozwiązania, które sprawdziłyby się w ich przypadku. Może podzielić się zdobytą wiedzą przy kolejnej współpracy, aby uświadomić inwestorom potencjalne potrzeby, o których nie wiedzieli.

Ponieważ zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny, wymieniłam Wam jego zalety . Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna słuszna droga. Być może, jak większość, uważasz, że projekt indywidualny jest zbyt drogi i wymaga poświęcenia większej ilości czasu na rozmowę z architektem i dopracowanie projektu. W naszym przypadku mimo wszystko uważam, że była to dobra decyzja. Przekonała nas nie tylko nietypowa działka, ale przede wszystkim zrozumieliśmy, że projekt domu to absolutna podstawa . Budując dom zawsze porównujemy, analizujemy, optymalizujemy koszty. Zazwyczaj jest to opcja "coś za coś". Chcąc wybudować dom o jakim marzyliśmy nie chcieliśmy iść na kompromis. To właśnie projekt jest podstawą do budowy domu. Płacimy za pomysł na niego, a dopiero później za materiał, kierownika budowy, wykonawców. Dom to inwestycja na lata, dlatego koszt projektu jest rozłożony w czasie. Wiem, że w naszym przypadku było warto.