Płytki kamionkowe i gresowe mogą być czyszczone

Udostępnij

Chociaż podłogi wykończone płytkami są niezwykle trwałe i odporne na wilgoć, ścieranie, naprężenia i inne czynniki, nadal wymagają odpowiedniej pielęgnacji. jak wszystkie inne podłogi, powinny być konserwowane i myte.

Płytki są materiałem o otwartych porach, które z czasem mogą ulec przebarwieniu, ponieważ brud wnika bardzo głęboko.

Ta wiedza jest kluczowa, ponieważ zwykłe mycie nie wystarczy. Powierzchnia powinna mieć specjalne środki do konserwacji .

Płytki kamienne wymagają konserwacji

Płytki kamienne wykonane z marmuru, granitu czy trawertynu są porowate i mają wiele mikropęknięć. Trzeba je chronić przed zabrudzeniami, aby nie uległy zanieczyszczeniu. Zadania te wymagają zastosowania specjalnych preparatów, które tworzą na płytce powłokę ochronną . Należy pamiętać, że przed ułożeniem muszą być dokładnie oczyszczone i wysuszone. Do wykonania środka konserwującego najlepiej użyć renomowanej firmy i stosować się do zaleceń producenta.

Czyszczenie kamienia powinno odbywać się przy użyciu specjalnych preparatów. Pomoże to usunąć plamy z tłuszczu i inne osady. Niektóre środki czyszczące zawierają również środek impregnujący. Można umyć płytki środkiem polerującym lub matującym. Będzie to zależało od efektu, jaki chce się osiągnąć.

Polerowane płytki gresowe wymagają konserwacji

Płytki gresowe bardzo łatwo ulegają zaplamieniu i wchłaniają wodę. Należy o nie dbać.
Należy je regularnie czyścić detergentem, najlepiej takim, który jest przeznaczony specjalnie do tego typu powierzchni. Ważne jest, aby po umyciu całkowicie wysuszyć podłogę.

Aby wzmocnić efekt czyszczenia, należy stosować preparaty lub środki do usuwania tłustych plam i innych trudnych kolorów. Preparaty te mogą być również wzbogacone o impregnat.

W celu konserwacji płytek gresowych otwarte pory można wypełnić nieprzepuszczalnymi roztworami na bazie rozpuszczalników. Impregnat najlepiej nakładać za pomocą szerokiego pędzla . Dzięki temu możemy szybko i równomiernie nanieść preparat na wszystkie posadzki. Po pokryciu w ten sposób podłogi należy ją suszyć przez 24 godziny. Podłoga musi schnąć przez co najmniej 24 godziny zanim będzie można po niej chodzić.