Nowoczesny dom z płaskim dachem

Udostępnij

Piętrowe domy w kształcie kostki od dawna uznawane są za miejskie wille. Mniej popularne były w czasach komunizmu, ale dziś są odbudowywane z coraz większą częstotliwością.

Koncepcja domu w kształcie kostki jest ujęciem z modernizmu. Jej główną zasadą był funkcjonalizm. Jest przeciwieństwem architektury dworkowej i przyjmuje formę sześcianu z dachem, który można wykorzystać jako taras zewnętrzny.
Dom ten był wyjątkowy, ponieważ kształt i rozmieszczenie okien zależało od przeznaczenia pomieszczeń. Nie były one rozmieszczone w sposób systematyczny. Wejście od frontu nie znajdowało się w środku budynku.

Elewacje domów-kostek miały zazwyczaj jasne odcienie szarości. Ten typ architektury można jeszcze dziś zobaczyć na warszawskiej Saskiej Kępie.

Dom-kostka - Miejskie korzenie

Domy z płaskim dachem to najlepsze rozwiązanie dla małych miejskich działek. Ten niewielki obszar jest idealny na piętrowy dom, który wtapia się w prostą, miejską zabudowę. Dom typu cube jest funkcjonalny i łatwy do zaplanowania. Ten budynek ma ponadczasowy urok.

Dom typu cube - budynek z potencjałem

Dom o opisanej poniżej bryle daje wiele możliwości kompozycyjnych, także w zakresie wykończenia elewacji. Dzisiejsze domy z kostki to nie tylko sześcian. Można również łączyć bryły. Na przykład większy sześcian mógłby posłużyć za podstawę, a mniejszy za drugą kondygnację. Unikat tworzyłby taras. Możliwe jest łączenie brył w poziomie. W ten sposób powstaje efekt domu. Można też eksperymentować z różnymi rodzajami dachów - jedna strona może być płaska, a druga może mieć kolebkę lub ambonę.

Pomysły na fasady

Każdy powinien zwrócić uwagę na zewnętrzne ściany domu. Często są one najbardziej dekoracyjną częścią w willi. Cube domy 's prosta forma i funkcjonalność pozwalają na okna i drzwi wejściowe, które mogą być rozmieszczone na wiele sposobów. Mogą one również występować w różnych rozmiarach i kształtach. Okrągłe okna stały się bardziej powszechne w ostatnich latach.

Domy są zazwyczaj wykończone tynkiem, gipsem i farbą. Ponieważ w prostej formie tak łatwo przeoczyć każdy szczegół, ważna jest dokładność i dbałość o detale.