Naprawa i konserwacja maszyn budowlanych

Udostępnij

Naturalny proces starzenia się i zużycia elementów maszyn jest częścią życia. Z czasem komponenty mogą ulec pogorszeniu, co powoduje konieczność dokonania napraw. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać i serwisować maszynę, aby zapobiec jej całkowitemu zniszczeniu. Jakie mechanizmy stoją za zużyciem maszyny? Jak można się przed nimi chronić?

Co to jest trybologia?

Aby zrozumieć, jak chronić się przed pogorszeniem i zużyciem części maszyn, ważne jest zrozumienie natury zużycia. Zużycie części maszyn jest dziedziną trybologii. Trybologia bada zużycie materiałów w wyniku tarcia pomiędzy współpracującymi elementami. Jest to jedno z najczęstszych zjawisk niszczenia materiałów w maszynach. Innym powszechnym zjawiskiem jest korozja, która powstaje w wyniku działania aktywnego środowiska na część. Najczęściej korozja dotyczy części roboczych maszyn.

Zużycie tribologiczne

Dzieli się na:

  • zużycie ścierne,
  • zużycie adhezyjne
  • otarcia,
  • zużycie związane z utlenianiem
  • Zużycie zmęczeniowe

Najbardziej powszechnym zużyciem trybologicznym jest zużycie ścierne. Występuje ono prawie wszędzie, ponieważ tarcie umożliwia ruch. Ścieranie jest formą zużycia, która jest również powszechna. Zużycie ścierne występuje, gdy olej jest umieszczany między współpracującymi częściami, ale nie wystarcza do pokrycia nierówności. Jest to najbardziej niebezpieczny rodzaj zużycia, ponieważ może powodować poważne obrażenia. Zużycie zmęczeniowe jest również częstym zjawiskiem w każdym środowisku pracy. Dzieje się tak, gdy jakikolwiek system jest narażony na lokalnie zmieniające się obciążenia. Zjawisko to jest powszechne we wszystkich typach maszyn, nie tylko budowlanych. Istnieją dwa rodzaje zużycia zmęczeniowego: spalling i pitting.

Korozja

Korozja to fizyczna i elektrochemiczna interakcja materiału metalowego ze środowiskiem. W wyniku tej interakcji powstają uszkodzenia korozyjne, w wyniku których metal traci swoje właściwości. Wyróżnia się wiele rodzajów korozji. Są to:

  • korozja równomierna,
  • korozja wżerowa,
  • Korozja selektywna
  • Korozja międzykrystaliczna
  • Pękanie korozyjne

Korozja może obniżyć właściwości mechaniczne i własności mechaniczne części maszyn. Części te są najbardziej zagrożone, gdy mają kontakt ze środowiskiem, w którym występuje wiele wzajemnych powiązań. Korozja może również powodować straty ekonomiczne z powodu uszkodzonych części maszyn.

Środki ochronne zapobiegające uszkodzeniom części maszyn

Regularna konserwacja jest niezbędna, aby chronić sprzęt przed uszkodzeniem. Wiele firm działa obecnie w zakresie naprawy i konserwacji maszyn budowlanych.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić elementy mechaniczne maszyny, aby zapobiec uszkodzeniom wynikającym ze zużycia trybologicznego. Najbardziej podatnymi elementami na tego typu zużycie są części silnika, przekładnie i elementy napędu roboczego. To właśnie smary w odpowiednich ilościach chronią przed uszkodzeniami spowodowanymi tarciem. Zadbaj również o to, aby dbać o silnik i nie uszkodzić go. Nie zmuszaj maszyny do pracy ponad jej możliwości. Nie jest to dobre dla eksploatacji maszyny. Zwróć szczególną uwagę na części, które są w użyciu. Ważne jest również bezpieczeństwo operatora.

Jak zapobiegać korozji

Istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby zapobiec korozji. Podczas pracy w środowisku korozyjnym należy używać wyłącznie najlepszego gatunku stali. Można również spróbować zabezpieczyć narzędzie powłoką (np. farbą). Należy jednak sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest możliwe do wykonania. Należy unikać pracy w temperaturach, które nie są odpowiednie dla danego gatunku stali. Konieczne są również regularne kontrole. Dobrym pomysłem jest sprawdzanie narzędzi raz na pół roku.

Regularne kontrole maszyn i urządzeń są niezbędne, jeśli mają one służyć przez długi czas. Ważne jest, aby zrozumieć przyczynę uszkodzeń, aby można było je zminimalizować.

Konsultacje: http://topservice-24.pl