Materiały budowlane - Kryteria wyboru

Udostępnij

Wybór materiału budowlanego jest trudny ze względu na szeroką ofertę marketów budowlanych oraz różnorodność cen i jakości. Jeszcze trudniej jest podjąć decyzję, gdy nie mamy wystarczających informacji na temat konkretnych produktów.

Dobór materiałów należy również rozważyć na początku budowy, czyli podczas tworzenia projektu. Dokumentacja projektowa musi zawierać parametry, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie materiałów.

Gdzie mogę uzyskać informacje na temat materiałów budowlanych?

Podstawowym źródłem informacji o materiale jest etykieta. Na etykiecie znajdziemy parametry i sposób użytkowania produktu. Na etykiecie powinniśmy znaleźć również informacje o certyfikatach i obowiązujących klasyfikacjach.
Dodatkowe informacje możemy również znaleźć w prasie branżowej lub literaturze fachowej. Istnieją oceny produktów, które pomogą nam podjąć decyzję.

Dobrym źródłem informacji są również tematyczne fora dyskusyjne i producenci. W Internecie możemy znaleźć specyfikacje produktów, komentarze użytkowników, a nawet wirtualne dzienniki budowy.

W kwestii doboru materiałów budowlanych możemy również słuchać. Jest to jednak podejście subiektywne. Wykonawcy zwykle polecają materiały, których używają najczęściej, ale to nie znaczy, że są one najlepsze.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę dokonując wyboru?

Wybierając materiał, często sugerujemy się ceną. Powinniśmy przestać myśleć w ten sposób. Jest to czynnik ważny, ale nie jedyny, który należy brać pod uwagę przy podejmowaniu tego typu decyzji.
Cena materiału zależy od jego jakości i wytrzymałości. Choć dwa produkty mogą wyglądać tak samo, ich najważniejsze parametry mogą się różnić.

Niemożliwe jest znalezienie materiałów, które są przystępne cenowo i zapewnią większy komfort lub dłuższą żywotność.
Nie należy przekreślać wszystkich produktów o niższej cenie. Czasami wynikają one z rabatów lub nadmiaru danego materiału.

Zawsze warto zapytać, dlaczego cena została obniżona. Jeśli towar nie jest wadliwy/uszkodzony lub nie ma negatywnego wpływu na zdrowie lub środowisko, warto rozważyć jego zakup.

Jakość produktu jest pierwszą rzeczą, którą powinniśmy rozważyć.

Ważne jest, aby wybrać renomowanego producenta, ponieważ wiadomo, że dba on o swoje produkty. Będą one kosztować więcej niż inne materiały o podobnej jakości, ale opłaci się to w dłuższej perspektywie.
Blacha dachowa to materiał, w przypadku którego ważny jest aspekt wizualny.

Zapytaj sprzedawcę o producenta i jakość materiału, a także inne parametry. W końcu to, co dobrze wygląda, nie zawsze jest najwyższej jakości.