Ściany domu - charakterystyka dostępnych materiałów

Udostępnij

Ściany domu lub zewnętrzne ściany nośne są najważniejszymi elementami konstrukcyjnymi każdego budynku. Jakość ścian ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego obciążenia i zapewnienia izolacji termicznej. Dlatego też powinny być one wykonane z najlepszych materiałów. Istnieje wiele opcji ścian nośnych, w tym beton komórkowy, ceramika poryzowana, ceramika tradycyjna i keramzytobeton. Którą z nich powinieneś wybrać? Oto krótki opis każdej z nich.

Ściany domu zbudowanego z betonu komórkowego

Beton komórkowy produkuje się z cementu i piasku. Następnie jest formowany poprzez spienianie, formatowanie i cięcie. Bloczki betonowe występują w różnych rozmiarach i ciężarach. Z tych bloków wykonuje się wewnętrzne ściany warstwowe. Ten rodzaj materiału budowlanego charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia i niską izolacyjnością cieplną. Dostępny jest również beton komórkowy o mniejszym ciężarze. Służy on do budowy jednowarstwowych zewnętrznych ścian nośnych.

Ściany z betonu komórkowego mogą być murowane na cienkowarstwową zaprawę klejową lub tradycyjną. Bloczki z zaprawy tradycyjnej mają mniejszą tolerancję wymiarową i są murowane. Podczas wyrównywania bloczków z betonu komórkowego należy zachować ostrożność. Każdą kolejną warstwę można wyrównać przez szlifowanie.

Bloczki betonowe łączy się na pióro i wpust, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania spoin pionowych. Bloczki betonowe ze względu na swoją kruchą strukturę łatwo jest ciąć, szlifować i wiercić w nich otwory. Mają też niską wytrzymałość na ściskanie 2-4 MPa.

Ceramika ekstensywna stosowana do wykonywania ścian zewnętrznych

Ceramika porowata może być wykonana poprzez zmieszanie gliny z dodatkami, które zwiększają jej porowatość. W ten sposób powstaje porowata struktura, która idealnie nadaje się na zewnętrzne ściany warstwowe.

Bloczki są lżejsze od betonu komórkowego i łatwiejsze w użyciu, ale są też bardziej kruche. Ściany nośne wykonuje się z ceramiki porowatej. Boki są wyprofilowane rowkami lub wielowypustami, co pozwala na łatwą obsługę. Do pustaków stosuje się zaprawę klejową lub piankę ekspandowaną. Producenci oferują pustaki, które są wypełnione perlitem i wełną mineralną. To funkcjonalne rozwiązanie zmniejsza współczynnik przenikania ciepła.

Ściany z gliny horizon są jednymi z najdroższych.

Tradycyjna ceramika służy do budowy ścian nośnych.

Keramzyt wypiera tradycyjną ceramikę, ale nadal jest ona stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Te pustaki lub cegły, które są cięższe i twardsze od tradycyjnej ceramiki, są nadal stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Ze względu na wysoką paroprzepuszczalność uważane są za zdrowsze. Jednak ich izolacyjność jest znacznie niższa, więc wymagają dodatkowej warstwy.

Ceramika tradycyjna jest trwała i świetnie nadaje się do ścian nośnych. Maskuje się je tradycyjną zaprawą, bez żadnych spoin pionowych. Pustaki te są również niepalne i proste w murowaniu.

Ściany domów z silikatów

Silikaty, znane również jako bloczki wapienno-piaskowe lub bloczki wapienno-piaskowe, powstają z mieszaniny wapna, piasku i kwarcu. Dzięki dużej gęstości mają wysoką nośność i wytrzymałość. Mają jednak swoje wady. Ze względu na ich duży ciężar i specjalne wymagania, murowanie ścian z silikatów może być droższe.

Bloczki silikatowe są jednak najbardziej przystępnym materiałem do budowy domów. Dobrze zatrzymują ciepło i zapewniają doskonałą izolację akustyczną.

Nowoczesny keramzytobeton służy do wykonywania ścian nośnych.

Keramzytobeton jest coraz częściej wykorzystywany w budowie domów. Ma mały ciężar i wysoki współczynnik przenikania ciepła. Jest trwalszy od betonu komórkowego i ma lepsze parametry techniczne.

Bloczki z betonu keramzytowego są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Stanowią również doskonałą izolację akustyczną. Nie jest tani, ale ma wyjątkowe właściwości.

Istnieją standardowe bloczki keramzytobetonowe, które łączy się na pióro i wpust. Są też bloczki z wkładkami termoizolacyjnymi ze styropianu, styropianu lub granulatu. Cieszą się one coraz większą popularnością. Mają niski współczynnik przenikania ciepła, dlatego są najlepszym wyborem do budowy jednowarstwowych ścian zewnętrznych.