Klimatyzacja - włączyć czy wyłączyć?

Udostępnij

Zmiany klimatyczne powodują, że obszary, które kiedyś były uważane za bardzo przyjazne człowiekowi, zwłaszcza te w strefie umiarkowanej, stają się coraz bardziej gorące. Można to prześledzić na przykład w naszym kraju. W ostatnich latach doświadczamy więcej susz i dłuższych fal upałów. Te zmiany klimatyczne mają głęboki wpływ na wiele aspektów naszego życia, w tym na życie osobiste, ekonomiczne i społeczne. Najgorsze jest to, że fale upałów nasilają się i nie ma większych szans, aby to się zmieniło w najbliższej przyszłości. Możliwe, że upały rodem z południa Europy staną się wkrótce normą w naszym kraju.

Era upałów: Klimatyzator

Gospodarka odczuwa skutki zmian klimatycznych. Widać to było podczas ostatniego lata, kiedy nastąpiła przerwa w dostawie energii elektrycznej do naszych domów. Było to spowodowane niskim poziomem wody używanej do chłodzenia generatorów prądu w elektrowniach. Susze mogą być bardzo frustrujące dla rolników, ponieważ zagrażają ich uprawom. Mają one również konsekwencje dla ostatecznych odbiorców upraw (czyli nas wszystkich), ponieważ koszt upraw wzrasta.

Upały mogą być również bardzo szkodliwe. Mogą być szczególnie uciążliwe dla dzieci, osób starszych i chorych. W takich sytuacjach klimatyzacja i rekuperacja to niezbędne inwestycje. System klimatyzacji jest o tyle korzystny, że latem może utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu na komfortowym poziomie, a zimą ją ogrzewać. Klimatyzacja ma swoją cenę. Wiąże się z dodatkowymi kosztami montażu i zakupu. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie w klimatyzację tylko jednego lub dwóch pomieszczeń. To znacznie zmniejsza nasze koszty eksploatacyjne. Mniejsza przestrzeń jest bardziej wydajna dla klimatyzacji. Warto również zastanowić się czy potrzebujemy mieć klimatyzację w całym domu.

Gdzie mogę zainstalować swój system klimatyzacji?

Zanim kupisz i zamontujesz system, zastanów się, gdzie najczęściej mieszkasz. Weź też pod uwagę, jak nagrzewa się Twoje mieszkanie.

Jest to szczególnie istotne, jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym. Należy pamiętać, że klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wynika to z różnic temperatur między domem a zewnętrzem. Można się przez to przeziębić, nabawić się przewlekłych problemów z karatami lub mieć inne problemy z górnymi drogami oddechowymi. Musimy dokładnie przemyśleć sposób instalacji klimatyzacji. Daremne będzie instalowanie klimatyzacji tylko po to, by później odkryć, że jest ona zbyt kosztowna.