Jak przygotować się do odbioru mieszkania od dewelopera?

Udostępnij

Momentem, w którym jesteśmy o krok bliżej do zamieszkania "na swoim" jest przyjęcie mieszkania od dewelopera. Istotne jest, aby dobrze się przygotować. wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby dostrzec potencjalne wady i zażądać poprawek.

Za jakość i użyteczność dzieła odpowiada deweloper.

Przed przyjęciem warto dokładnie przejrzeć umowę i upewnić się, że mieszkanie spełnia wszystkie wymienione właściwości i funkcje.

Warto zatrudnić inspektora nadzoru budowlanego, a konkretnie . Będzie to kosztować około 300 zł, ale można mieć pewność, że zwróci on uwagę.

Odbiór techniczny/przekazanie lokalu do użytku

Podpisując umowę z deweloperem, należy zastanowić się, czy odbiór techniczny mieszkania jest łączony czy osobno. Rozdzielenie odbiorów jest lepszym rozwiązaniem. Odbiór techniczny odnosi się do przeglądu jakości mieszkania zgodnie z obowiązującymi normami i umowami. Odbiór lokalu odnosi się do przejęcia mieszkania i przekazania kluczy.

Ocena stanu mieszkania

Niezależnie od tego, czy wynajmiemy kogoś do wykonania odbioru, czy zrobimy to sami , pamiętajmy o tym, aby obejrzeć mieszkanie w świetle dziennym. Pozwoli nam to na szczegółową inspekcję wnętrza. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą projektu, umowy oraz opisu wykończenia. A także schemat instalacji . Przydatne może okazać się również zabranie taśmy mierniczej, kątomierza i poziomicy -pomoże to zweryfikować zgodność powierzchni mieszkania, ich rozmieszczenia z projektem.

Podłogi, ściany i stolarka

Podłogi muszą być równe i nie popękane. Podczas oględzin ścian zwróć uwagę na wilgotne plamy. Mogą one świadczyć np. o nieszczelnym pokryciu dachowym. Ważne jest też policzenie okien, ich wielkości i położenia względem planu. Ważne jest również policzenie okien - jaksą czyste, a parapetów jak są przymocowane.

Instalacje

Instalacja to kolejny ważny element. Pomocne są schematy, dzięki którym można sprawdzić, czy znajdują się one w wyznaczonych miejscach na projekcie. Wentylację można sprawdzić zapalając zapałkę do kratki wentylacyjnej. Jeśli płomień przechyla się w kierunku wentylacji , oznacza to, że ma tzw. ciąg. Jest on dobrze wykonany.

Garaż i piwnica

Należy również sprawdzić stan i powierzchnię kwadratową. Piwnica nie powinna mieć żadnej wilgoci. Garaż i inne miejsca parkingowe powinny być takie same.

Wniosek

Można podpisać protokół zdawczo-odbiorczy, jeśli wszystko zostało ocenione. Powinny się w nim znaleźć wszystkie uwagi dotyczące lokalu, a jeśli wykryto jakieś usterki, to termin ich usunięcia. Niezbędne poprawki można wykonać samodzielnie lub z deweloperem. W takim przypadku cena mieszkania powinna zostać obniżona.