Mieszkanie w domu - zalety i wady

Udostępnij

Przełom roku to czas, w którym mamy poczucie, że coś się kończy i zaczyna się coś nowego. Coraz częściej słyszę, że postanowienia noworoczne zastępują cele, które sobie stawiamy. Czy nasz dom stanowił postanowienie? Nasze marzenie i potrzeba posiadania domu nie zostały spełnione. Poniżej znajdziecie moje przemyślenia na temat zalet i wad mieszkania w domu jednorodzinnym.

Jak mieszkamy

Nowy rok skłonił mnie do refleksji nad naszym domem, ponieważ pod koniec starego roku częściej niż zwykle zadawano mi pytanie: Jak mieszkacie? Prawda jest taka, że odpowiedź jest tylko jedna, ale nie jest ona jednoznaczna. Jak każde inne miejsce, mieszkanie w domu ma swoje zalety i wady.

Pomysły na rozbudowę mieszkania, kupno segmentu, czy zbudowanie czegoś własnego mnożą się w zastraszającym tempie. Zanim urodziła się Ola, podjęliśmy decyzję o zakupie kawałka ziemi. Oboje uwielbiamy minimalizm. Przestrzeń wolna od zbędnych bibelotów i wprowadzania chaosu do otoczenia to jest to, co lubimy z mężem. Po narodzinach Oli, z biegiem lat nasze mieszkanie stawało się coraz bardziej ciasne. Niektóre rzeczy nie mieściły się w szafach i schowkach mimo posiadania większej przestrzeni. Czuliśmy się w naszym mieszkaniu niekomfortowo i brakowało nam przestrzeni, którą kochaliśmy, więc postanowiliśmy wybudować dom.

Korzyści z mieszkania we własnym domu

1. Miejsce

Dom ma więcej przestrzeni niż mieszkanie, ale pozwala też na lepsze zagospodarowanie . Metraż w naszym domu jest trzykrotnie większy od tego, który mamy i mimo, że jest trochę za duży na nasze potrzeby, to jest używany szczęśliwie.

Zawsze życzyliśmy sobie przestrzeni dla każdego z domowników . Nasza sypialnia jest oazą spokoju i wyciszenia. Jest tam bardzo mało kolorów i przedmiotów, więc nic nie rozprasza. Nasza sypialnia nie jest garderobą, pokojem dziecięcym ani biurem. Służy tylko jednemu celowi: ma być miejscem, w którym możemy się zrelaksować. Ola ma swój własny pokój, w którym może odpoczywać i spędzać czas z zabawkami i rzeczami, które uwielbia. Każde z nas może mieć swoje zajęcia i nie przeszkadzać drugiemu. To jest to, czego brakowało nam w naszym mieszkaniu.

Możemy dzielić ze sobą przestrzeń salonu, w którym znajduje się duży stół i wygodna kanapa. Jest to przestrzeń, z której wszyscy razem korzystamy. Taka przestrzeń ułatwia zabawę w większym gronie.

Nie mamy przedmiotów w każdej przestrzeni. Dzięki temu do wszystkiego można mieć swobodny dostęp.

Większa przestrzeń ma zaletę w postaci spiżarni. Więcej o naszych założeniach dotyczących tego projektu możecie przeczytać . Lubię gotować i mieć przynajmniej kilka zapasów. Dzięki takiej przestrzeni rzadziej robimy zakupy. Półki w spiżarni to miejsce, gdzie można przechowywać rzeczy, których zazwyczaj nie używamy. Ta lodówka ma również drugą chłodziarkę, co rozwiązuje problem posiadania małej lodówki w zabudowie.

Możliwa jest również druga łazienka. Dodatkowy pokój można wykorzystać jako pokój gościnny, biblioteczkę lub miejsce do pracy przy komputerze.

Nasz dom i jego przestrzeń to miejsce, w którym czujemy się jak u siebie i w którym możemy się zrelaksować.

2. Goście

Przyjmowanie gości jest teraz przyjemnością. Nie ma już obaw o to, czy uda nam się pomieścić gości. Naprawdę lubię przebywać z innymi dorosłymi, gdy dzieci gubią się w swoim świecie. Wspólna przestrzeń może być wykorzystywana, gdy chcemy spędzić więcej czasu razem. Możemy też znaleźć swoje prywatne przestrzenie, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Wierzę, że komfort przestrzenny mogą odczuć również nasi goście, którzy mają możliwość nocowania. Nie mogą już spać na podłodze w salonie (w łączniku między łazienką a kuchnią), jak to miało miejsce w poprzednim mieszkaniu. Możemy im teraz zaproponować łóżko w naszej "gościnnej" sypialni, co jest wygodniejsze zarówno dla nich, jak i dla nas, domowników.

3. Wybór wyglądu i funkcjonalności

Zaletą domu było to, że mogliśmy od początku zdecydować, jak będzie wyglądał, jakie będzie miał funkcje i jakie rozwiązania zastosujemy. Jesteś w stanie zdecydować, czego chcesz i masz większą elastyczność w realizacji tych potrzeb. Twój budżet jest jedyną rzeczą, która Cię ogranicza. Nie musisz w niczym zależeć od żadnej spółdzielni czy wspólnoty. Możesz samodzielnie podejmować decyzje.

4. Działka

Mieszkanie w domu ma tę zaletę, że posiada działkę. W naszym przypadku jest to podwórko. Ogród, choć to ciężka praca, może dać satysfakcję i przyjemne zmęczenie. Jest to nasza prywatna oaza spokoju, z której Ola może korzystać na zewnątrz. Kiedyś, gdy mieszkaliśmy w bloku, szukaliśmy miejsc, w których moglibyśmy wyjść na spacer, urządzić piknik, spotkać się z ludźmi na świeżym powietrzu czy zjeść obiad w ogrodzie. Nie trzeba bardzo szukać, można spędzać czas na świeżym powietrzu bez większego planowania.

5. Prywatność

W domu możesz robić co chcesz, słuchać jakiej muzyki lubisz, zapraszać przyjaciół i rodzinę kiedy tylko chcesz. To jest coś, czego nie moglibyśmy robić w mieszkaniu. Mieszkanie we własnym domu to wielka zaleta, bo jesteśmy niezależni.

6. Cisza

Nasz dom znajduje się ok. Nasz dom znajduje się około 4 km od centrum miasta. To niesamowite, jak wiele ciszy może przynieść taka odległość. Mimo, że jest to gęsto zaludniona miejscowość, to jednak panuje tu spokój i cisza. Po prostu lubimy być z dala od miasta.

7. Wolność

Nasze podwórko jest naszym placem zabaw. Nie musimy się przygotowywać poprzez "ogarnięcie". Zabawa zaczyna się w momencie otwarcia drzwi. To naprawdę niesamowite móc wybierać czy jesteśmy w domu czy na podwórku, aby Ola mogła bawić się na zewnątrz.

8. Kominek

Kominek to kolejna przewaga domu nad mieszkaniem w bloku. Powoli przyzwyczajamy się do kominka i z każdym rokiem bardziej cieszymy się jego ciepłem. Choć nie przepadam za ciepłymi pomieszczeniami, to są takie chwile, kiedy widok płomieni potrafi zmienić nastrój i dać poczucie błogości i relaksu.

9. Zwierzęta

Dom to miejsce, w którym mogę sobie wyobrazić każde zwierzę mieszkające w naszym domu. Postanowiliśmy powiększyć naszą rodzinę o kotka, ponieważ Ola jest tak zdeterminowana, aby zająć się zwierzakiem. Mam nadzieję, że wszyscy razem będziemy mogli cieszyć się naszym domem.

10. Pokarmy.

Mamy tendencję do postrzegania tego jako wady. Możemy jednak uczynić z tego zaletę. Mniej jemy na mieście ????. Wolimy przygotowywać posiłki w domu ze względu na odległość między restauracjami. Wolimy domowe pizze od tych dostarczanych z dowozem, ponieważ zazwyczaj są mniej smaczne i zimniejsze.

11. Samochód

Ogromną zaletą jest to, że nie mamy problemów z parkowaniem samochodów. Oczywistą zaletą jest to, że nie musimy się martwić o problemy z parkowaniem samochodów.

Mieszkanie w domu ma swoje wady

1.Budowa

Budowa domu może być trudna. Wszystko zależy od tego, jaką metodę wybierzesz, ile czasu i ile pieniędzy masz do dyspozycji. Czy korzystasz z kredytu czy z gotówki, wszystko zależy od tego, ile masz pieniędzy. Wszystko zależy od tego, jaki zespół tworzysz i jak bardzo jesteś cierpliwy. Czy szukasz, aby wprowadzić się natychmiast lub jesteś w stanie pozwolić sobie na więcej etapów budowy? W budowie domu bierze udział wiele zmiennych. Niektóre elementy lub całość mogą okazać się problemem. Kup gotowy dom i dostosuj go do swoich potrzeb tak bardzo, jak tylko możesz.

2 Konserwacja i przegląd

Odpowiedzialność za stan techniczny i wygląd domu jest moim zdaniem jego największą wadą. Należy wziąć pod uwagę wszystkie kwestie techniczne. Przegląd pieca, komina czy innych urządzeń. To są ważne sprawy, o które trzeba szybko zadbać. O wszystko trzeba zadbać w domu. Nie ma zarządcy budynku, który umówi za Ciebie serwisanta lub będzie pamiętał o przeglądach. Niemniej jednak zdarzają się przypadki, że gwarancja nie jest uwzględniana, jeśli nie jest utrzymywana. To dobry przykład na to, że konsekwentne dbanie o dom może się opłacić.

Kiedyś mogliśmy się dowiedzieć, kiedy w danym mieszkaniu w bloku odbędzie się przegląd. Choć konserwacja często odbywała się bez naszej wiedzy, najważniejsze było to, że wszystko działało. Wychodząc rano do pracy zauważyłam zepsutą klamkę. Zapomniałem o tym aż do powrotu do pracy, kiedy to klamka była już naprawiona. Jest to coś, czego bardzo mi brakuje, ale nie zamieniłabym tego na nic.

Jest jeszcze kilka rzeczy, które musimy zrobić, jak koszenie trawnika, odśnieżanie i sprawdzanie drożności i drenażu rynien.

3. Koszty

Dom to wygodne miejsce, w którym znajdują się urządzenia ułatwiające życie i zwiększające komfort. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, możemy sobie na nie pozwolić w domu. Wiąże się to z wyższymi kosztami utrzymania. Trzeba też wziąć pod uwagę koszty okresowe . Fundusz remontowy dla bloku jest podzielony według liczby mieszkańców i miesięcznych składek. Wydatki na dom mogą szybko się sumować. Oznacza to, że należy dokładnie zaplanować budżet domowy. I nie zapominać o niespodziewanych i kosztownych naprawach urządzenia. Rosną również koszty utrzymania domu, czyli Ogrzewanie i koszty energii elektrycznej.

4 km od miasta

Mimo, że odległość od miasta nie jest duża, to jest wystarczająco blisko, aby mieć dostęp do sklepów, przedszkoli, restauracji i innych aktywności . Wymaga to dojazdów samochodem. Ważne jest, aby zaplanować wszystko z dużym wyprzedzeniem. Obejmuje to upewnienie się, że twój samochód działa. Dwa samochody są często niezbędne do funkcjonowania rodziny z dziećmi, zwłaszcza jeśli są one w wieku szkolnym. Funkcjonowanie w domu położonym poza miastem bez nich może być trudne.

5. Sprzątanie

Posiadanie większej przestrzeni ma swoje oczywiste zalety. Jednak trzeba ją sprząt ać, co trwa dłużej niż w przypadku mieszkania. To może być wadą życia w domu, jeśli nie lubisz bałaganu i nienawidzisz sprzątania.

6 Niewykorzystana przestrzeń

Niewykorzystana przestrzeń w domu jest wadą. Jest to coś, co trzeba będzie zidentyfikować jak najszybciej. Przystosuj dom do swoich potrzeb. Powinienem dodać, że nie znam nikogo, kto zrobił to z powodzeniem.

7. Dostęp do mediów nie jest dostępny dla biedniejszych

Mankamentem mieszkania w domu oddalonym od miasta, takim jak mój, jest ograniczona dostępność mediów. Wiele działek nie jest wyposażonych w wodę, kanalizację czy gaz. Największym problemem jest dla nas słaby zasięg operatorów sieci komórkowych oraz brak dostępu do szerokopasmowego internetu.

Podsumowanie zalet i wad mieszkania w swoim domu

Mieszkanie w domu jest pozytywem w moim życiu osobistym i zawodowym. Mieszkanie w domu pozwala mi na wygodne życie na własnych warunkach i po swojemu. W tej chwili nie wyobrażam sobie powrotu do mieszkania o podobnej przestrzeni jak nasz dom. Cenię sobie niezależność, spokój i przestrzeń w moich czterech ścianach. Jak ci się żyje? Mogę śmiało odpowiedzieć, że bardzo dobrze. Żyjemy wygodnie, przyjemnie i zwracamy większą uwagę na teraźniejszość. Każdy, kto rozważa budowę domu, znajdzie w tym satysfakcję.