Jak wykonać podmurówkę pod ogrodzenie?

Udostępnij

Ogrodzenie powinno zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo, ale także być atrakcyjne. Dobrze skonstruowane ogrodzenie doda Twojemu domowi piękna i elegancji, jednocześnie chroniąc Cię przed niechcianymi gośćmi. Ważne jest, aby zadbać o jego solidne wykonanie. Fundament jest ważną częścią ogrodzenia. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas konstruowania fundamentu.

Fundamenty prefabrykowane - Sposób na ładne ogrodzenie

Ta podmurówka to prosty sposób na dodanie piękna swojej posesji. Fundamentem ogrodzenia jest prefabrykowany panel betonowy, który jest łatwy w montażu. Podmurówka ta nadaje się również do lekkich ogrodzeń z metalu lub pvc. Fundament nie jest wymagany w tym przypadku, ale fundamenty będą wymagane, jeśli fundament jest wyłożony kamieniami lub cegłami. Lepiej jest zastosować tradycyjną wylewkę betonową.

Wylewka betonowa - wykonanie

Głębokość fundamentu będzie zależała od lokalizacji, ale bezpiecznie jest przyjąć, że fundament powinien wystawać z ziemi około 15-20 cm. Fundament powinien wystawać z gruntu około 15-20 cm. W razie potrzeby można wykonać wzmocnienie. Beton można przygotować w domu. Należy pamiętać, że słupki betonowe przed wylaniem powinny być oddzielone dylatacją. Beton może wymagać zalania wodą w zależności od warunków atmosferycznych, aby zapobiec pękaniu.

Fundament, który wspiera ogrodzenia ze słupkami i przęsłami może być stopniowany z dwoma poziomami fundamentu.

  • Pierwszy pod słupkami nośnymi - głębszy 80-100 cm
  • Druga wzdłuż linii przęseł nienośnych - płytsza 30-50cm.

Wykonanie fundamentów prefabrykowanych

Na rynku istnieją dwa rodzaje prefabrykowanych podmurówek pod ogrodzenia.

  • podmurówka betonowa (ława);
  • bloczki betonowe.

Słupki betonowe mogą być stosowane w połączeniu ze słupkami metalowymi do wykonania ławy betonowej. Betonowe fundamenty i betonowe słupki tworzą konstrukcję w kształcie litery U Pozwala to na budowę fundamentów i słupków z tą samą elewacją, co cały dom. Bloki betonowe wymagają metalowych słupków, które są specjalnie zaprojektowane do wylewania betonu.

Stworzenie fundamentu pod ogrodzenie jest bardzo proste. Jedyną rzeczą, która jest wymagana do wykonania fundamentu pod ogrodzenie, jest wykopanie w ziemi. Następnie należy określić położenie słupków narożnych. W zaznaczeniu obrysu ogrodzenia pomoże linia lub sznur. Słupki powinny być umieszczone co 2,5 m.

Następnie należy wykopać dołki pod słupki na wysokości minimum 60 cm. Ich średnica powinna wynosić około 30 cm. Pierwszym krokiem jest postawienie słupków narożnych i początkowych. Do przygotowanego dołu należy wlać beton. Następnie należy włożyć do niego słupek, odpowiednio wypoziomować i ustabilizować podporami. Aby ustabilizować słupek, można wyłożyć go gruzem, a następnie zalać betonem. Słupki narożne i słupki początkowe wymagają dodatkowych podpór pod kątem 45 stopni na wysokości 2/3 słupków. Słupki narożne wymagają podparcia z jednej strony, natomiast słupki startowe z dwóch. Do mocowania słupków do bloczków betonowych lub prowadnicy ławy służą specjalne obejmy.

Posadowienie na nierównym podłożu

Montaż fundamentu na płaskim terenie jest łatwy, ale na nierównym terenie może być trudniejszy. Fundament musi być wtedy ułożony poziomo co najmniej na wysokości łącznika. Wysokość łącznika nad fundamentem zależy od tego, jak strome jest zbocze.