Wszystko o altanach ogrodowych

Udostępnij

Budowa altany ogrodowej jest prosta. Możesz to zrobić samodzielnie przy podstawowych umiejętnościach majsterkowania i dobrych chęciach. Jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, gdy zaczynasz budowę.

Altana powinna być miejscem relaksu, miejscem, w którym możemy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, a także cieszyć się naszym ogrodem. Jej dach ma chronić nas przed deszczem i pozwolić na grillowanie bez względu na pogodę.

Altana ogrodowa - budowa

Konstrukcja dla altany składa się ze słupów podtrzymujących jej dach oraz ażurowych ścianek pomiędzy nimi. Altana ogrodowa może być ustawiona na ziemi lub na podłodze z desek lub kamieni. Wszystko zależy od wyobraźni i gustu budowniczego.

Na altany, najczęściej stosowanym materiałem jest drewno. Zalicza się do niego między innymi sosna. Każdy element przed rozpoczęciem budowy powinien być zabezpieczony przed czynnikami biologicznymi i atmosferycznymi.
Do postawienia lekkiej altany drewnianej wystarczą betonowe posadzki fundamentowe. Mocuje się w nich kątowniki lub kotwy wykonane z metalu, a następnie osadza się w nich drewniane słupki podtrzymujące dach.

Do łączenia drewnianych elementów ścian najlepsze są elementy metalowe ocynkowane oraz specjalne łączniki ze stali nierdzewnej. Kształt altany będzie determinował jej konstrukcję. Jeśli jest ona prostokątna, dach powinien być czterospadowy. W przypadku altany sześciokątnej, dach powinien być sześciokątny. Dach można pokryć słomą lub trzciną albo papą, która jest mniej trwała, ale nadal świetnie wygląda.

Altany ogrodowe - właściwe miejsce

Wybierając najlepsze miejsce na altanę ogrodową, należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie oraz wielkość działki. Powinna być umieszczona w ogrodzie z dala od domu i ulicy, jeśli planujesz tam odpoczywać w otoczeniu zieleni. Jeśli nie masz dużo miejsca i chcesz, aby było to miejsce do wspólnego jedzenia, grillowania lub relaksu, najlepiej umieścić je w pobliżu domu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i unikniesz długich wypraw z talerzami. Warto pamiętać, że musisz dopasować wygląd altany ogrodowej do stylu budynku.