Przechowywanie poszczególnych materiałów budowlanych

Udostępnij

Każdy produkt wykorzystyw any na budowie wymaga innych warunków przechowywania. Możemy zapewnić, że materiał pozostanie nienaruszony, przestrzegając pewnych zasad.

Poniższe wytyczne dotyczą przechowywania materiałów.

Kruszywa i chemikalia

- cement - worki powinny być przechowywane w suchych, zamkniętych miejscach. Można je układać w stosy o wysokości do 10 warstw. Ściana musi znajdować się w odległości 15 cm od worków z cementem. Najlepszym sposobem układania materiałów jest układanie ich w poprzek. Powierzchnia worka powinna być podniesiona o 15 do 20 cm powyżej poziomu gruntu.

Gips przechowujemy również w zamkniętych, suchych magazynach, zachowując odległość 0,5 m od ścian zewnętrznych. Podobnie jak w przypadku cementu, układamy worki do 10 worków na krzyż.

Materiały składujemy w stosach, zachowując naturalny kąt usypu. Podłoże powinno być wyrównane, najlepiej betonem.

Drzwi i okna

Powinny być przechowywane w pozycji pionowej, w miejscu, w którym nie są narażone na działanie wysokich temperatur lub światła słonecznego.

Okna i drzwi powinny być wyłożone filcem lub tekturą i zabezpieczone drewnianymi listwami, aby zapobiec ślizganiu się.

Materiały dachowe

Dachówki cementowe i ceramiczne należy układać w rzędach od 2 do 5 warstw, w stosie składającym się z 250 sztuk. Kolejne warstwy powinny być oddzielone drewnianymi przekładkami lub słomą i zabezpieczone przed deszczem. Ważne jest, aby przykryć je folią, jeśli planujesz przechowywać je jesienią i zimą dłużej niż sześć tygodni.

- Blacha stalowa powinna być przechowywana na podporach o szerokości co najmniej 10 cm i wysokości 20 cm w suchym, przewiewnym magazynie. Podpory muszą być umieszczone w odległości nie większej niż 1 m. Można również układać paczki jedna na drugiej. Należy jednak przeplatać ze sobą listwy i ograniczyć liczbę paczek do trzech.

- Membrany bitumiczne- najlepiej przechowywać rolki membran bitumicznychw pozycji pionowej w zamkniętej przestrzeni.

Materiały do ścian, sufitów i izolacji

Cegły i pustaki ceramiczne najlepiej przechowywać na równej, twardej powierzchni. Materiały luzem powinny być układane na paletach, w jednej warstwie do 2,5 metra.

Pustaki ceramiczne najlepiej układać na paletach w warstwach do 1,5 m.

- Elementy z piasku wapiennego - najlepiej przechowywać je na paletach w dwóch warstwach lub luzem.

Pod zadaszeniem elementy z betonu komórkowego powinny być przechowywane na paletach. Warstwy powinny być ułożone krzyżowo, a maksymalna liczba warstw wynosi 8.

i

- Prefabrykaty betonowe - należy przechowywać na podkładach i oddzielać warstwami miękkiego materiału, takiego jak płyta pilśniowa.

Najlepszym miejscem do przechowywania wełny mineralnej są wentylowane, zamknięte magazyny. Worki można układać w stosy o wysokości do trzech metrów.