Jak odnowić drewniany płot

Udostępnij

Elementy drewniane znajdujące się w naszych ogrodach wymagają częstej konserwacji. Ogrodzenie wykonane z drewna jest najbardziej podatne na uszkodzenia. Jest narażony na działanie warunków atmosferycznych, pryskającej wody - błota z solą w okresie zimowym i wielu innych czynników. Malować ogrodzenie należy w dzień o temperaturze od 5 do 25 stopni. Ważne jest , aby ence nie było wilgotne od deszczu lub śliskie od nocnego snu.

Impregnacja na ogrodzeniu drewnianym

Elementy drewniane są impregnowane, aby nie ulegały tak dużemu zniszczeniu. Najlepszą metodą impregnacji jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa. Choć impregnowane ogrodzenie jest nieco droższe od naturalnego drewna, to zdecydowanie warto zainwestować. Jednak nawet dobrze zaimpregnowane ence wymaga regularnych przeglądów i konserwacji.

Przygotowanie drewnianego ogrodzenia do malowania

Przed przystąpieniem do malowania pamiętaj o sprawdzeniu stanu desek, a także starej powłoki. Jeśli stan tego wymaga, konieczne jest usunięcie starej warstwy farby. W przypadku małych powierzchni wystarczy papier ścierny o grubości od 100 do 120. Jeśli jednak powierzchnia jest duża, lepsza będzie szlifierka mechaniczna. Wskazówka: szlifuj w kierunku, w którym znajdują się włókna drewna. W przeciwnym razie mogą pojawić się brzydkie poprzeczne rysy.

W zacienionych miejscach może pojawić się również mech. Można go usunąć za pomocą specjalnych narzędzi, a nie metod "na sucho". Można wypolerować ogrodzenie przy użyciu papieru 180-240, a następnie zmyć ewentualny kurz. Dobrym pomysłem jest przetarcie wszystkich elementów wilgotną szmatką.

Jak wygląda drewniane ogrodzenie przed malowaniem?

Przed pomalowaniem ogrodzenia dobrze jest je zaimpregnować. Tak zwany impregnat techniczny zapewni elementom drewnianym odpowiednią ochronę przed czynnikami biologicznymi, takimi jak pleśń i grzyby.

Można również skorzystać z impregnatu technicznego. Impregnaty dekoracyjne mogą być bardzo skuteczne i są dostępne w szerokiej gamie kolorów.
Ważne jest, aby przy wyborze produktu upewnić się, że jest on przystosowany do warunków zewnętrznych.

Pomaluj drewniany płot

Po wyschnięciu impregnatu technicznego możesz przystąpić do malowania swojego płotu.
Możemy użyć:
Lakier chroni drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, a niektóre zawierają filtry chroniące przed promieniowaniem UV.
- Lakier - Tworzy błyszczącą powłokę, która chroni przed wilgocią i promieniowaniem UV
- Lakier łączy w sobie cechy impregnatu z lakierobejcą. Nie trzeba nakładać wielu warstw. Chroni drewno przed grzybami i czynnikami atmosferycznymi.