Jakie są różnice między domem pod klucz a stanem deweloperskim?

Udostępnij

Przy zakupie domu trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. Czy jest to miasto czy przedmieście? Mieszkanie czy dom jednorodzinny? Stan deweloperski czy pod klucz? Rynek wtórny czy pierwotny? Jest to trudna decyzja, którą trzeba dobrze podjąć, aby później nie żałować.

Co to znaczy dom pod klucz?

Domy pod klucz to domy, do których można się natychmiast wprowadzić. Często jest on umeblowany i gotowy do wprowadzenia się. Aby cieszyć się swoim nowym domem, będziesz musiał przenieść tylko swoje osobiste rzeczy. Oznacza to, że dom pod klucz jest droższy niż inne opcje mieszkaniowe. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się szybko przeprowadzić i nie chcą wykonywać dodatkowej pracy związanej z wykończeniem wnętrz i remontem.

Jakie są poziomy wykończenia dla domów?

Istnieje wiele różnic w stanie końcowym mieszkań i domów. Stan surowy otwarty jest najmniej wykończony. Jest to ściana i dach bez okien, drzwi i instalacji. Stan surowy zamknięty posiada okna i drzwi. Jednak ściany są tylko murowane. Stan deweloperski i domy pod klucz są bardziej zaawansowane. Stan surowy zamknięty nie jest w Polsce popularny. Jego wykończenie jest bardzo trudne i kosztowne. Wiele osób woli kupić kawałek ziemi i rozpocząć budowę od podstaw. Dzięki temu mają kontrolę nad każdym etapem budowy domu.

Stan deweloperski a wykończenie pod klucz

Te dwa wykończenia cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Dlaczego? Ponieważ nie wymagają dużej inwestycji ani czasu. Jaka jest różnica między stanem deweloperskim a wykończeniem pod klucz?

  • W stanie deweloperskim nie ma podłóg, parapetów, czy stolarki drzwiowej z drzwiami wewnętrznymi. Wszystko to jest wykonywane w stanie pod klucz.
  • W stanie deweloperskim nie ma białej armatury ani płytek w łazience. Wszystko to jest wykonane w stanie pod klucz. Łazienki są gotowe do użytkowania.
  • Ściany w stanie deweloperskim mogą być wykończone jedynie tynkiem maszynowym. Trzeba je jeszcze otynkować i wyszlifować, aby wykończyć pod klucz. Później można je malować, tapetować lub układać płytki.
  • W instalacjach elektrycznych, które są w stanie pod klucz, nie są wymagane żadne zakończenia. Nie montuje się oprawek żarówek, gniazdek, włączników. Są one wymagane w stanie pod klucz. Trudno sobie wyobrazić mieszkanie w domu, w którym ich nie ma.
  • Stan pod klucz nie obejmuje pieca ani grzejników. Możliwe, że deweloper dodaje je do umowy. Stan deweloperski nie jest terminem stałym. Ważne jest, aby podczas wizyty w domu lub mieszkaniu zapytać o to, co jest wliczone w cenę. Deweloperzy mogą sami dodać do domu lub mieszkania piec, grzejniki, parapety czy włączniki. Domy deweloperskie mogą mieć miejsce na piec gazowy, ale nie mieć przyłącza gazowego. Za jego wykonanie odpowiedzialny jest kupujący. Zadawaj pytania dotyczące wyposażenia. Mają one wpływ na ostateczny koszt Twojej inwestycji.
  • stan pod klucz nie zawiera mebli. Musisz je kupić sam np. w Agata Meble

Co jest bardziej przystępne cenowo?

Dom pod klucz jest zazwyczaj droższy niż taki, który jest w stanie deweloperskim. Jest prawie wykończony. Jest prawie wykończony. Inwestor chce odzyskać czas i pieniądze, które zostały zainwestowane w jego wykończenie. Jaka jest różnica w cenie?

  • Koszty robocizny przy wykańczaniu domu
  • Koszt materiałów
  • marża.

Co się bardziej opłaca?

Koszty marży nie są ponoszone przy samodzielnym remontowaniu i wykańczaniu domu. Nie można liczyć na ceny hurtowe, gdy wszystko kupuje się samemu. Niektóre zadania można wykonać samemu, aby zmniejszyć koszty pracy. Ale z wieloma zadaniami powinni sobie poradzić profesjonaliści. Powszechne jest, że profesjonaliści naliczają więcej za godzinę, jeśli mają mniej zadań niż przy długotrwałej współpracy.

Wykończenie domu wymaga czasu. Każda praca powinna być wykonana w określonej kolejności. Pośpiech nie jest dobrym pomysłem. Nie można mieszkać w wynajętym mieszkaniu. Wynajmowanie mieszkania jest droższe każdego miesiąca z powodu remontów. Oznacza to, że samodzielne wykończenie domu będzie kosztowało więcej.

Co oznacza wykończenie pod klucz?

Możesz zamieszkać w domu wykończonym pod klucz, który został ukończony i jest gotowy do wprowadzenia się. Wystarczy, że się wprowadzisz. Tego typu dom lub mieszkanie jest już wykończone. Kupujący nie może zmienić wyglądu domu lub mieszkania, jeśli nie chce wydać więcej pieniędzy. Można pogodzić się z dodatkowymi kosztami lub pójść na całość. Remont mieszkania jest zazwyczaj droższy niż jego budowa od podstaw. Remontując mieszkanie należy uwzględnić koszty związane z rozbiórką.

Wykończenie pod klucz ma tę zaletę, że nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych prac. Nie bierzemy udziału w remontach, co może prowadzić do niespodziewanych zdarzeń. Nie martwimy się o hałas, brud i kurz. Nie musimy szukać fachowców, porównywać cen i spisywać dodatkowych umów. Dzięki temu możemy się wprowadzić, gdy tylko będziemy gotowi. Jednak komfort ma swoją cenę. Niestety, nie mamy wpływu na wygląd mieszkania. Często przypomina ono bardziej hotel niż dom. Aranżacją wnętrza mieszkania często może zająć się profesjonalista, co może zwiększyć jego koszt. Takie domy są jednak piękne.

Szukasz czegoś nowego czy używanego?

Możesz kupić dom pod klucz z rynku pierwotnego lub wtórnego. Dom najprawdopodobniej był już przez kogoś zajmowany lub właściciele nadal w nim mieszkają. Taki dom nie jest już nowy, ale ma swoje zalety. Wszystkie rozwiązania zostały przetestowane. Możemy też dowiedzieć się od właścicieli, którzy mieszkają w domu, jakie są rzeczywiste koszty jego utrzymania. To nie jest teoretyczna kalkulacja, ale empiryczna wiedza.