Drzwi przesuwne pozwalają zaoszczędzić miejsce

Udostępnij

Drzwi przesuwne można zastosować w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego wielkość. Otwierają się szerzej, ułatwiając aranżację wnętrza.

Drzwi te oprócz aspektu designerskiego są funkcjonalne. Można je wykorzystać do optycznego powiększenia małych pomieszczeń, gdzie każdy centymetr jest cenny. Dobrym pomysłem jest zamontowanie tych drzwi w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach, w których tradycyjne drzwi mogłyby się zderzyć lub w których chcemy dokonać podziału, np. jadalnia i miejsce do pracy.

Drzwi przesuwne dostępne są w wersji pojedynczej lub podwójnej. Ich szerokość wynosi zazwyczaj 80-100 cm. Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe nie mogą przekraczać 240 cm.

Drzwi przesuwne - rodzaje

Poniższe drzwi przesuwne dostępne są w różnych sposobach montażu:

- Naścienne Montuje się je na ścianie za pomocą specjalnej szyny, która pełni rolę prowadnicy, po której przesuwa się skrzydło. Szyna ta może być zamontowana na suficie lub na ścianie i osłonięta karniszem maskującym. Istotne jest, aby szyna była solidnie zamocowana, aby nie przesuwała się wraz z ciężarem ciała i nie była podatna na wyginanie. Pamiętaj, że drzwi tego typu mogą być rozsuwane i zasłaniać część ściany. Oznacza to, że nie możesz w tym miejscu ustawić żadnych mebli.

Drzwi rozsuwane - Aby je zamontować, będziesz musiał wykonać w ścianie otwór o odpowiedniej wielkości. Jest to trudniejsze i trwa dłużej niż w przypadku drzwi montowanych na ścianie. Jednak plusem jest to, że możesz wykorzystać przestrzeń jakkolwiek chcesz. Możesz to sobie ułatwić, montując w ścianie z suchej zabudowy system przesuwny.

Ulotka do drzwi

Do montażu drzwi przesuwnych - bezzawiasów - można zastosować każde skrzydło drzwiowe. Najbardziej popularne jest skrzydło bez zawiasów, ale w przypadku drzwi podwójnych bardziej polecane są skrzydła przylgowe.

Drzwi przesuwne mogą być wykonane ze szkła lub pełne. Niektórzy producenci oferują drzwi wykonane z tafli szkła hartowanego. Jest to niezwykle bezpieczne rozwiązanie, które w razie stłuczenia można rozbić na drobne kawałki. Szkło może być przezroczyste, oszronione, dekoracyjne lub odblaskowe. Wszystko zależy od gustu i charakteru wnętrza.

Przydatne wskazówki

Jednoskrzydłowe drzwi przesuwne mogą być wyposażone w system, który automatycznie zamknie drzwi po ich otwarciu. Jest to szczególnie pomocne dla osób niepełnosprawnych. Można również regulować głębokość cofnięcia skrzydła w ścianie. Takie połączenie można wykorzystać do przesunięcia jednego skrzydła w dużym otworze drzwiowym, w którym są 2 skrzydła.