Jakość powietrza w Polsce nie jest zbyt dobra. Najgorzej jest zimą, kiedy domy jednorodzinne są zmuszone do ocieplania. Materiały te niekoniecznie nadają się do ogrzewania. Wiele osób po obejrzeniu doniesień medialnych szuka obecnie alternatywnych rozwiązań dla ogrzewania domów złymi sposobami. Jedną z takich alternatyw wydaje się być ekogroszek. Ale czy rzeczywiście jest on ekologiczny?
Katastrofalna jakość powietrza, czyli inaczej mówiąc, skąd się biorą zanieczyszczenia?
Zła jakość powietrza i smog w sezonie jesienno-zimowym nie są spowodowane przez pojazdy mechaniczne, które produkują spaliny. Badania pokazują, że głównymi winowajcami są zbyt nisko ustawione kominy, czyli domy mieszkalne oraz paliwo używane do ogrzewania domów. O co chodzi w tym wszystkim? O niesławne spalanie śmieci w piecach, które nie są przystosowane do ich przetwarzania Niektórzy ludzie chcą po prostu zaoszczędzić pieniądze. Jak widać, oszczędzanie pieniędzy nie jest czymś, co chcą robić.
W tym artykule nie będziemy omawiać używania nieodpowiednich materiałów jako paliwa. Ale, będziemy patrzeć na alternatywę, która na pierwszy rzut oka wydaje się być ekologiczna. Nawet jeśli jest to tylko z nazwy. Mowa o ekogroszku, bo o nim już wspomnieliśmy we wstępie.
Czym jest ekogroszek?
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy jest to paliwo przyjazne środowisku, należy wiedzieć, z czego powstaje ekogroszek. Ekogroszek to nic innego jak drobnoziarnisty węgiel kamienny. Wykorzystywany jest do ogrzewania kotłów retortowych. Posiada doskonałe właściwości paliwowe. Posiada doskonałe właściwości paliwowe. Można zmniejszyć uciążliwość jego spalania dla środowiska poprzez zastosowanie specjalnych pieców.
Jak już wspomnieliśmy, ekogroszek powstaje z węgla kamiennego, który jest surowcem nieodnawialnym. Kopalnie węgla są podatne na wyczerpanie, więc nadmierne wydobycie może być dużym obciążeniem dla środowiska. Można to interpretować jako fałszywe przekonanie, że ekogroszek jest przyjazny dla środowiska. Niekoniecznie.
Na czym polega ekologiczność ekogroszku?
Ekogroszek nie jest uznawany za ekologiczny, ponieważ jest wytwarzany z materiałów nieodnawialnych. Zawiera mniej związków siarki niż tradycyjny węgiel. To jest właśnie różnica między ekogroszkiem a tradycyjnym węglem. To one w wyniku spalania uwalniają się do atmosfery i mogą powodować kwaśne deszcze i zanieczyszczenie środowiska.
W powietrzu jest nie tylko mniej związków siarki, ale ekogroszek ma też inne zalety. Zmniejsza on również emisję tlenku węgla. Nie ma to wpływu na jakość powietrza.
Wybierz partie węgla
Węgiel kamienny wykorzystywany do produkcji ekogroszku został starannie wyselekcjonowany. Ekologiczne paliwo powstaje z wysokiej jakości węgla kamiennego o niskiej wilgotności, wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości substancji niepalnych. Ekogroszek charakteryzuje się wysoką zawartością energii. Dzięki temu jest wartościowym paliwem. Niskie wartości siarki i popiołu w połączeniu z niską wilgotnością czynią z ekogroszku atrakcyjne paliwo. Co to wszystko oznacza? To, że jest bardziej ekonomiczny. Bardziej ekonomiczne jest ogrzewanie domu mniejszą ilością ekogroszku. Również ilość szkodliwych substancji w atmosferze, które powstają w wyniku spalania jest znacznie mniejsza.
Nie bez znaczenia są kotły.
Groch może być również spalany przez specjalne niskoemisyjne kotły, które są wyposażone w podajnik (tzw. piece retortowe). Na czym polega ich wyjątkowość? Urządzenia te regulują ilość paliwa potrzebnego do osiągnięcia pożądanej temperatury.
Kotły niskoemisyjne są też bardzo wydajne. Nawet przy 80 proc., powoduje to bardzo niski koszt energii do spalania ekogroszku. Urządzenia te mają jeszcze jedną zaletę: są niemal bezobsługowe, a jeśli już dochodzi do interakcji użytkownika z kotłem, to jest ona szybka i łatwa.
Spalanie norm unijnych i ekogroszku
Omówiliśmy już fakt, że ekogroszek jako paliwo spełnia surowe normy Unii Europejskiej. Chcieliśmy wyraźnie zaznaczyć, jak przyjazny jest ekogroszek.
- Wielokrotnie niższa emisja gazów cieplarnianych niż normy unijne
- Bezdymny, całkowicie bezdymny proces spalania
- Ograniczenie emisji węgla, CO2 lub pyłu
- Wysoka wartość kaloryczna
- Jest bardziej opłacalny niż inne materiały opałowe.
- Niska zawartość materiałów niepalnych i popiołu
- Niska zawartość wilgoci.
Czy ekogroszek jest paliwem przyjaznym dla środowiska? Tak!!! Jednak na ekologiczne spalanie wpływa nie tylko jakość materiałów. Zależy ono również od warunków spalania.