Ogrodzenie posesji jest niezbędnym krokiem przed rozpoczęciem budowy domu. Plac budowy powinien być odpowiednio zabezpieczony. Uniemożliwi to wejście na teren budowy osobom nieupoważnionym. Chroni również przed kradzieżą sprzętu i materiałów. Wybór ogrodzenia podczas budowy domu nie jest łatwy. Uprościmy ten proces.
Artykuł w kilku słowach:
- Ogrodzenia placów budowy - przepisy
- Ogrodzenie budowy domu
Aby spełnić marzenie o własnym domu, inwestor musi załatwić kilka formalności. Wybór projektu domu i dostosowanie go do własnych preferencji to jeden z ciekawszych obowiązków. Obserwowanie postępów budowy to konieczność. Podczas budowy na działce przebywa kilka osób. Widoczne są również cenne sprzęty i materiały do budowy domu. Wynika z tego, że działka musi być zabezpieczona. Ogrodzenie terenu budowy to podstawa.
Ogrodzenie placu budowy - przepisy
Zabezpieczenie placu budowy nie wynika jedynie z naturalnej chęci czy potrzeby. Przepisy w pewien sposób wymuszają montaż tymczasowego ogrodzenia na placu budowy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401) nakłada na inwestora obowiązek zabezpieczenia terenu budowy. Dowiadujemy się również, że:
- Teren budowy musi być ogrodzony.
- Ogrodzenie nie może stanowić zagrożenia dla osób postronnych.
- Wysokość ogrodzenia na placu budowy nie może być mniejsza niż 1,5 m.
- W obszarach niebezpiecznych, gdzie istnieje ryzyko upadku przedmiotów, ogrodzenie powinno znajdować się w odległości co najmniej 6 metrów od budynku.
Przepisy nie stanowią, by ogrodzenie placu budowy było jedynym zabezpieczeniem. Okazuje się, że jest to najlepsze rozwiązanie.
Ogrodzenie placu budowy nie powinno przekraczać linii granicznej działki ani na niej stać. Musi znajdować się wewnątrz obszaru wyznaczonego przez granicę działki. Należy również pamiętać, że nie trzeba ogradzać całej posesji. Wystarczy ogrodzić część nieruchomości, na której odbywa się budowa.
Zgodnie z powyższym przepisem, minimalna wysokość ogrodzenia placu budowy wynosi 1,5 metra. Ogrodzenie o wysokości zaledwie 1,5 metra nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia. Jeśli planujesz zbudować ogrodzenie wyższe niż 2,20 m, będziesz musiał dopełnić dodatkowych formalności. Należy wówczas złożyć zgłoszenie w lokalnym urzędzie miasta lub gminy. Termin na zgłoszenie sprzeciwu wynosi 14 dni od daty zgłoszenia. Jeśli urząd nie wyrazi sprzeciwu w tym terminie, możesz kontynuować prace.
Ogrodzenie placu budowy domu
Istnieje kilka opcji zabezpieczenia placu budowy. Większość budowniczych wybiera sprawdzone i prawdziwe rozwiązanie - ogrodzenie. Przeanalizujemy trzy z wielu dostępnych opcji.
Tymczasowe ogrodzenie siatkowe
Od wielu lat najpopularniejszym rozwiązaniem jest ogrodzenie terenu siatką. Jest to również najtańsza opcja. Nie zawsze jest ona jednak w pełni sprawna. Inwestorzy stosują różne rodzaje siatek. Siatka leśna stosowana jest ze względu na niską cenę. Zazwyczaj mocowana jest na drewnianych słupkach. Jest to częsty widok w miejscach, gdzie budowane są domy. Tymczasowe ogrodzenia mogą być również wykonane z siatki metalowej. Siatka metalowa jest również mocowana do metalowych słupków. Można również użyć siatki powlekanej lub ocynkowanej.
Często siatka i słupki są sprzedawane po zakończeniu budowy. Na ich miejscu budowane są konstrukcje na wiele lat.
Tymczasowe ogrodzenie ażurowe
Na placach budowy stosuje się również tymczasowe ogrodzenia ażurowe. Unikalną cechą tego typu ogrodzeń jest ich mobilność. Tego typu ogrodzenia projektowane są zazwyczaj z przęseł o wysokości 2 metrów. Nie ma konieczności zgłaszania budowy takiego ogrodzenia. Elementy montażowe nie wymagają wkopywania w ziemię. W przeciwieństwie do słupków ogrodzenia z siatki. Panele są łatwe w montażu i demontażu. Ich podstawę stanowi stopa fundamentowa wykonana z betonu. Przęsła mocowane są do siebie za pomocą specjalnych zacisków. W większości modeli dostępnych na rynku mamy do czynienia z ocynkowaną konstrukcją. Będzie ona zatem odporna na warunki atmosferyczne.
Ogrodzenia panelowe, tymczasowe lub stałe
Na placach budowy coraz częściej stosuje się ogrodzenia panelowe. Inwestorzy wykorzystują je jako rozwiązanie stałe i tymczasowe. Panele ogrodzeniowe dostępne są w różnych wysokościach. Można wybrać modele, które nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na montaż. Nie ma konieczności stosowania betonowej podmurówki. Panele ogrodzeniowe zostały pomalowane proszkowo i ocynkowane. Panele ogrodzeniowe nie ulegają zniszczeniu pod wpływem złych warunków atmosferycznych. W sprzedaży dostępne są zarówno modele 2D, jak i 3D. W 2D drugi poziomy panel jest prosty. Natomiast w 3D widoczne są przetłoczenia. Panele ogrodzeniowe są łatwe w montażu. Do ich instalacji wykorzystywane są dedykowane zaciski. Pozwala to na łatwy demontaż w razie potrzeby. Ogrodzenie panelowe to świetne rozwiązanie na plac budowy ze względu na niski koszt i wysoką jakość.