Kuna - jak się jej pozbyć i jak wygląda?

Udostępnij

Kuna może stać się dzikim mieszkańcem Twojego domu. Zbuduje tam swoje gniazdo, w którym będzie mogła czuć się bezpiecznie i powiększyć swoją rodzinę. Jak pozbyć się kuny z domu? Jak zapobiec jej pojawieniu się w budynku? Ten artykuł odpowie na wszystkie te pytania. Zapraszamy do lektury!

Artykuł w skrócie

  1. Jakim zwierzęciem jest kuna domowa?
  2. Jaka jest dieta kuny domowej?
  3. Jak pozbyć się kuny domowej
  4. Jak zapobiec pojawianiu się kuny domowej w domu
  5. Podsumowanie

Przeczytaj również: Jaki jest koszt projektu renowacji domu?

Jakim zwierzęciem jest kuna domowa?

Nawet na zdjęciach kuna domowa wygląda przyjaźnie. Kuna domowa, zwana również "kuną kamienną", jest drapieżnikiem. Unika ludzi wszędzie, ale nie tam, gdzie mieszka. Kuna domowa jest często spotykana w opuszczonych budynkach, zwłaszcza na strychach.

Kuna domowa należy do rodziny łasicowatych. Ciało kuny domowej mierzy średnio 50 cm. Należy dodać do tego ogon. Jego długość wynosi około 25-30 cm. Tułów kuny domowej jest brązowy. Kolor ten staje się jaśniejszy po bokach. Wygląd kuny domowej charakteryzuje się białą plamą znajdującą się tuż pod pyskiem. Plama ta rozprzestrzenia się na spód zwierzęcia. Plama ta jest czasami nazywana śliniakiem. Niektórzy nazywają ją jednak "krawatem". Ta cecha odróżnia kunę domową od kuny leśnej - plama kuny leśnej jest żółta i nie rozciąga się w dół.

Kuny domowe żyją około 10 lat. Mają smukłe, gąbczaste ciało z miękkimi spodami łap. Mogą poruszać się szybko i cicho w ciasnych przestrzeniach.

Może Cię również zainteresować ten artykuł: Jaki jest koszt budowy domu?

Jaka jest dieta kuny domowej?

Ten drapieżnik żywi się głównie owadami i małymi gryzoniami. Ludzie mogą spożywać ten pokarm. Kuna domowa jest odpowiedzialna za usuwanie ich z domu. "Menu" tego zwierzęcia jest znacznie bardziej zróżnicowane. Kuna domowa nie ma nic przeciwko żabom czy ptakom. Chętnie je zjada. W podobnej sytuacji są owoce. Gdy kuna poczuje ich zapach, skusi się i je ukradnie.

Jak pozbyć się kuny domowej

Kuna domowa może być pożytecznym zwierzęciem, ponieważ zjada owady. Może jednak również powodować uszkodzenia budynku. Zwierzę przegryza wełnę mineralną i inne instalacje, powodując uszkodzenia. Zwierzę to jest łatwe do wykrycia w budynku. Kuna pozostawia za sobą obfite ślady odchodów. Drapieżnik jest aktywny w nocy i hałasuje. Aby pozbyć się kuny z domu, można skorzystać z kilku metod. Co ważne, nie wolno zabijać kuny! Zwierzę to jest pod ochroną.

Przeczytaj także:Rekonwalescencja - co to jest?

Dźwiękowe repelenty

Odstraszacz dźwiękowy jest jednym z najczęstszych sposobów eliminacji kun w domu. Urządzenie to emituje dźwięki o różnych częstotliwościach. Ponieważ nie są one słyszalne dla ludzi, nie powinny przeszkadzać w codziennych czynnościach. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Powodem jest to, że kuny domowe są w stanie przyzwyczaić się do dźwięków, które słyszą. Wówczas potrzebne będą inne środki, aby je wypłoszyć.

Pułapka żywołowna

Żywa pułapka to skuteczniejszy sposób na pozbycie się kuny domowej. Popularna pułapka żywołowna jest skonstruowana z systemem zatrzaskowym. Zatrzaski zaczynają działać, gdy tylko zwierzę wejdzie do pułapki. Aby pułapka działała, należy umieścić w niej coś, co lubią kuny domowe. Jest jednak jedno "ale". Podczas umieszczania smakołyku zaleca się noszenie rękawiczek. Ponieważ kuny są bardzo wrażliwe na zapach, będą w stanie wykryć człowieka, którego się boją. Pułapkę należy również umieścić w miejscu, w którym zwierzę najprawdopodobniej będzie przebywać. Nie złapie się w nią od razu, ponieważ boi się nowych rzeczy. Musi przyzwyczaić się do żywej pułapki. Kuna zwykle zaczyna bardziej interesować się pułapką kilka dni po jej umieszczeniu.

Odstraszacze zapachowe

Używaj odstraszaczy zapachowych do odstraszania kun. Ten drapieżnik ma wyostrzony zmysł węchu. Opuści budynek, jeśli wykryje zapachy, których nie lubi. W tym celu można stosować spraye i inne preparaty w sprayu.

Elektryczny pasterz

Pastuch elektryczny to rzadko stosowane, ale dobre rozwiązanie. Jest on instalowany wokół dachu, a zwłaszcza w pobliżu rynien. Pastuch jest zasilany prądem o niskim napięciu. Nie zaszkodzi zwierzęciu, a nawet nie zagrozi jego życiu. Co najwyżej odstraszy kunę i nie powinna ona próbować ponownie wejść do budynku.

Zobacz także: Jaki jest koszt projektu ogrodu?

Jak zapobiegać pojawianiu się kun w domu?

Kuna domowa, małe i zwinne zwierzę, jest bardzo nieuchwytna. Możesz zapobiec osiedleniu się kuny domowej w budynku, stosując zasadę "lepiej zapobiegać niż leczyć". Sprawdź dom pod kątem wszelkich otworów, przez które zwierzę mogłoby się dostać do środka. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość dostania się zwierzęcia na strych lub poddasze. Kuny domowe uwielbiają te miejsca.

Podsumowanie

Kuna domowa nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Może jednak powodować szkody, których naprawa może być kosztowna. Ważne jest, aby uszczelnić wszelkie otwory, których zwierzę mogłoby użyć do wejścia do domu. Po wejściu do środka można użyć pułapek żywołownych oraz odstraszaczy dźwiękowych i zapachowych. Schwytaną kunę domową należy zabrać do lasu. Nigdy nie należy jej zabijać.