Pustak ceramiczny czy beton komórkowy?

Udostępnij

W dzisiejszym poście poruszymy odwieczny problem, z którym boryka się większość budowniczych, a mianowicie wybór odpowiedniego materiału do budowy domu. Zależy nam na podjęciu właściwej decyzji, gdy zaczynamy tę przygodę z naszymi największymi projektami. Z perspektywy czasu widzę, że podjęliśmy tę decyzję przede wszystkim ze względu na nasz strach (który nie był zbyt uzasadniony) dotyczący podmokłego terenu na działce. Na początku zostały wybrane pustaki ceramiczne. Zmianę w wyborze materiału do budowy naszego domu mogliśmy dokonać tuż przed rozpoczęciem budowy. Oto powody, dla których zmieniliśmy pustaki ceramiczne na beton komórkowy.

W poniższym poście znajdziecie:

  • Na jakiej podstawie dokonasz wyboru materiału,
  • To był nasz pierwszy wybór. Dlatego wybraliśmy, porowaty blok ceramiczny.
  • "Zaleta czy wada? "Zaleta czy wada?
  • Główny argument, który zaproponowaliśmy przy wyborze materiału był błędny.
  • Jak doszło do zmiany decyzji,
  • Dlaczego przy budowie naszego domu zdecydowaliśmy się na beton komórkowy.

Pustak ceramiczny czy beton komórkowy - co wybrać?

Podejmujesz decyzję o tym, jakiego materiału użyć do budowy domu lub jesteś w trakcie tego procesu, szukając informacji o plusach/ minusach poszczególnych materiałów. Jest to zrozumiałe, ponieważ chcesz podjąć najlepszą decyzję dla siebie.

Jak zapewne wiesz, decyzja jest trudna, ponieważ każdy produkt ma swoje plusy i minusy. Czasami zestawienie materiałów nie przynosi wiele korzyści, ponieważ są one do siebie podobne. Mogą być korzystniejsze w pewnych dziedzinach, np. cieplejsze/zimniejsze, cichsze/głośniejsze, mniej chłonne/bardziej nasycone itp. ale i tak trzeba zdecydować jaki materiał wybrać. Wiele osób używa jednego materiału do budowy i wszyscy uważają, że w momencie podejmowania decyzji dokonano najlepszego wyboru.

Twój wybór

Właśnie tak!!! Chodzi o podjęcie najlepszej dla Ciebie decyzji. Twoja decyzja opiera się na informacjach, które otrzymujesz od osób, którym ufasz, takich jak rodzina, przyjaciele, kierownicy budowy, firma budowlana. Opiera się na informacjach z czasopism branżowych, z Internetu, na Twoich preferencjach (czy chcesz wieszać obrazy na ścianie łatwo i bez użycia specjalnych narzędzi), na warunkach towarzyszących Twojej budowie (czy zajmie Ci to dłużej czy wolniej, blisko ruchliwej drogi, czy na wsi), a często na Twoim przekonaniu, że ten materiał będzie dla Ciebie najlepszy.

W każdym przypadku musisz zaufać produktowi. Ważne jest, aby wierzyć w produkt tak samo jak producent, który zrobi wszystko, abyś otrzymał najlepszą jakość.

Naszym pierwszym wyborem jest porowaty blok ceramiczny z porami wypełnionymi powietrzem.

  • Porowaty pustak ceramiczny powstaje z gliny, wody i trocin drzewnych i jest wypalany w wysokiej temperaturze. Nasze umysły od razu kierują się w stronę naturalne = zdrowe. A kto nie chciałby mieszkać w zdrowym domu? I to takim, który jeszcze oddycha?
  • Mówi się, że pustaki ceramiczne są paroprzepuszczalne, co oznacza, że wilgoć z wnętrza jest przekierowywana na zewnątrz. Nie było to już zaletą, gdy do ocieplenia naszego domu używaliśmy tynku silikonowego i styropianu.
  • Kolejnym argumentem było to, że porotherm, bo tak też nazywa się porowate pustaki ceramiczne, jest materiałem ciepłym, który dłużej zatrzymuje ciepło. Uważa się, że utrzymuje wyższą temperaturę zimą, gdy zabraknie prądu i ogrzewanie przestaje działać na dłuższy czas.
  • Ceramika dobrze sprawdza się również pod względem akustycznym. Dla nas był to problem, ponieważ budowaliśmy nasz dom na wsi przy prywatnej drodze.
  • Jest też bardzo wytrzymała w budowie, ale przy budowie domu parterowego nie miało to znaczenia.
  • Specjalnie na deser, dlatego wybraliśmy ceramikę. Nasza działka znajduje się w strefie "podmokłej", co było czymś, o czym myśleliśmy przy wyborze materiału. Odkryliśmy, że ceramika absorbuje mniej niż beton komórkowy. To była nasza główna zaleta. W akapicie "Argument, że podmokła działka upadła" wyjaśniamy, dlaczego nie miało to znaczenia.

Jakie są zalety i wady pustaków keramzytowych?

Wady widzieliśmy w porowatości materiału, która powoduje, że jest on ciepły. Byliśmy zarówno laikami, jak i osobami, które przemyślały proces mieszkania w domu z porothermu. Mieliśmy obawy, o których czytaliśmy i których słuchaliśmy. Największym problemem z materiałem była niemożność zawieszenia szafek i innych przedmiotów na ścianie. Na etapie budowy nie zastanawialiśmy się, czy pustak nie stanie się kruchy lub łamliwy. Nie było wiadomo, czy będzie to stanowiło problem dla ekipy budowlanej, czy będzie więcej spadków. (Według naszych ustaleń z firmą budowlaną), byłby to problem dla wykonawcy. Właściciel firmy wykonawczej najprawdopodobniej wziął to pod uwagę przy wycenie prac. Przyjęliśmy ją mimo negatywów w postaci naprawy kontaktów i elektryki, a nawet powieszenia obrazu na ścianach.

Brak możliwości wyboru kosztów

Architekt nie był pod wpływem naszej decyzji o materiale ściennym. Wcześniej omawialiśmy z nim inne materiały. Nie próbował zmienić naszej decyzji żadnymi argumentami. Zrozumiał, że osiągnęliśmy porozumienie w tej sprawie i nie próbował go zmienić.

Pierwszy kierownik, który z nami pracował, zapoznał się z materiałem. Miał o nim pozytywne zdanie jako o materiale, który od wielu lat jest znany ze swoich doskonałych właściwości. Zasugerował nam również, którą firmę ceramiczną powinniśmy wybrać (ze względu na jej najwyższą jakość), co potwierdziło później kilku kontrahentów.

Z preferencjami kontrahentów nie dyskutował, ale nie starał się być doradcą. Nie powinniśmy myśleć, że nami manipulował. Po prostu skomentował nasz wybór mówiąc, że czegokolwiek byśmy nie wybrali, to właśnie jego firma wybuduje dom.

Niezależnie od tego, podczas wyboru nie musieliśmy być przekonani do żadnego konkretnego materiału. To pokazuje, że budulce są subiektywne i można z nich budować mocne, trwałe i ciepłe domy.

Zdyskredytowano argument, że podmokły grunt jest problemem

Zanim przygotowaliśmy projekt konstrukcyjny budynku, architekt poprosił nas o wykonanie badania gruntu na działce. Działka nie jest tak uboga w wodę, jak myśleliśmy. Nie musimy się martwić o zimowe roztopy, dzięki prawidłowemu posadowieniu i izolacji fundamentów. Sytuacja znacznie się poprawiła, gdy wyrównaliśmy działkę do nieświeżych już działek naszych sąsiadów.

Wybierając porotherm jako nasz materiał budowlany, głównym argumentem było to, że się zawala. Nie tak wyobrażaliśmy sobie, ze woda podciąga się przez ściany, gdy jest jej więcej. Jest mniej chłonny niż beton, ale i tak przez jakiś czas będzie stał w wodzie (jak kazała nam wierzyć wyobraźnia). Glina ekspandowana wchłania mniej wody niż beton komórkowy. Dlatego jest bardziej popularna dla tych, którzy budują etapami. Oznacza to, że czas budowy jest dłuższy, a ściany mogą pozostać odsłonięte przez wiele lat.

W naszym przypadku nie miało to większego znaczenia, ponieważ zależało nam na jak najszybszym zakończeniu budowy. Mogliśmy zaufać, że w projekcie znalazła się informacja o pustakach ceramicznych. Na tym etapie nie myśleliśmy nawet o zawieszaniu ramek i szafek. Pogodziliśmy się z faktem, że będzie trudniej, ale było to możliwe. Z ulgą podjęliśmy tę decyzję i z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie budowy.

Zmiana zdania

Spotkałem się z potencjalnym kandydatem do przejęcia obowiązków po pierwszym kierowniku budowy, który opuścił nas na chwilę przed rozpoczęciem (o czym pisałem w (tym poście). Podczas długiego spotkania omówiliśmy nasz projekt i cały proces budowy. W końcu doszliśmy do kwestii materiałów, których użyjemy do naszej budowy. Nie wiedziałem, że ta osoba jest pracownikiem jednego z czołowych producentów betonu komórkowego. O tym materiale wie niemal wszystko.

Wysłuchał naszych decyzji dotyczących pokrycia dachowego, ocieplenia i materiałów budowlanych. Znał się na każdym z tych materiałów, więc nie wahał się przed sugestiami. Wspomniał jednak, gdzie jest w pracy i ustaliliśmy, że prześle mojemu mężowi i mnie odczyt. Otworzyliśmy załącznik tego wieczoru, krótko po powrocie do domu. Zawierał on szczegółowe opracowanie wszystkiego, co może być związane z betonem komórkowym. Choć może się wydawać, że marketing działa, zaufanie i wiara są tym, do czego wszystko się sprowadza.

Potencjalny kandydat został mianowany naszym kierownikiem budowy. Tydzień później zmieniliśmy materiał na beton komórkowy.

Dlaczego nie bloczek ceramiczny, a beton komórkowy?

  • Beton komórkowy jest materiałem jednorodnym i cieplejszym od ceramicznego. Takie same parametry cieplne uzyskano przy zastosowaniu pustaków ceramicznych + 20 cm styropianu z betonu komórkowego (gęstość 600), oraz 18 cm styropianu komórkowego.
  • Materiał ten ma wiele zalet, m.in. szybkość w budowie i wykończeniu, a także później podczas mieszkania. To była główna wada ceramiki. Znacznie łatwiej i samodzielnie mogliśmy montować szafki, przenosić kontakty i wieszać rzeczy na ścianie.
  • Beton komórkowy powstaje z naturalnych surowców, takich jak cement, wapno, gips i woda. Dlatego obawy, że może zawierać szkodliwe substancje są fałszywe. Do tworzenia porowatych struktur używa się proszku lub pasty aluminiowej. W celu ich stworzenia reaguje ono z wodorem, który ulatnia się z masy podczas produkcji.
  • Beton komórkowy ze względu na swój skład jest odporny na pleśń i grzyby. Ola jeszcze bardziej to podkreśliła.
  • Nie polecaliśmy żadnego materiału o dużej wytrzymałości na ściskanie. Nie miało to znaczenia przy wyborze między materiałami, ponieważ zarówno beton komórkowy, jak i pustak ceramiczny są w stanie wytrzymać to obciążenie przy budowie domu jednorodzinnego.
  • Beton komórkowy może przyjmować wilgoć, ale też szybko ją oddaje. Za utrzymanie właściwego mikroklimatu w naszym domu odpowiada wentylacja mechaniczna.

Podsumowanie: pustak ceramiczny czy beton komórkowy

Ten wpis nie da Ci gotowej recepty na wybór odpowiedniego materiału. Nie powiem Ci, który materiał jest dla Ciebie lepszy: porowate pustaki ceramiczne czy beton komórkowy. To tylko wskazanie, że są niuanse, które wpływają na wybór. My jesteśmy zadowoleni z podjętej decyzji i pewni, że była ona słuszna. Mam nadzieję, że w oparciu o interesujące Was parametry podejmiecie właściwą decyzję i dobrze się w niej odnajdziecie.