Domy z keramzytu - Czy warto w nie inwestować?

Udostępnij

Technologie budownictwa prefabrykowanego są znane od dawna. Te sprawdzone rozwiązania oferują wiele korzyści w zakresie trwałości i szybkości budowy. Z ekspandowanej gliny można stworzyć elementy, które mają doskonałe parametry fizyczne. Dzięki temu poprawia się komfort użytkowania takich budynków. Jest to najlepszy wybór, jeśli celem jest budowa nowoczesnego domu.

Ekspandowana glina ma wiele zalet, które stanowią podstawę do budowy elementów

Surowce użyte do stworzenia tego materiału są naturalne. Jest to wypalana glina, która charakteryzuje się wysoką twardością i niskim ciężarem własnym. Jej porowata struktura wyróżnia ją spośród innych ceramicznych materiałów budowlanych. Ściany wykonane z mieszanki cementu i keramzytu są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie wytwarzają żadnych związków chemicznych i są całkowicie przepuszczalne dla pary wodnej.

Technologia ta sprawia, że zbudowany przy jej użyciu dom ma odpowiednią wilgotność wewnątrz. Pozwala to na utrzymanie zdrowego mikroklimatu. Domy z keramzytu są odporne na działanie pleśni i grzybów. Nawet w ekstremalnych warunkach o dużej wilgotności ceramika ekspandowana nie wchłania dużych ilości wody. Może też szybko oddawać wilgoć do atmosfery.

Izolacja termiczna służy do projektowania domów odpornych na utratę ciepła. Konstrukcje te latem utrzymują niższą temperaturę wewnątrz, dzięki czemu chłodzenie pomieszczeń jest mniej energochłonne. W przypadku ścian zewnętrznych prefabrykaty keramzytowe są wyposażone w warstwę izolacyjną, aby spełnić wymagania nowoczesnego budownictwa. Dzięki temu taka konstrukcja jest odporna na ogień i mróz.

Technologia wykorzystująca elementy prefabrykowane ma wiele zalet

Elementy keramzytowe ułatwiają szybkie wznoszenie budynków. Format ściany jest dostosowany do wysokości podłogi, dzięki czemu stropy można wylać po ustawieniu i zamocowaniu ścian. Dzięki temu skraca się czas budowy domu. Wariantowanie może trwać nawet 90 dni. Może to również wpłynąć na harmonogram innych prac i zadań pomocniczych. Zmniejsza to koszty przygotowania terenu pod budowę i czas potrzebny na nadzór. Wiele z tych projektów wykorzystuje fundament płytowy zamiast kosztownych wylewanych stóp. Te zmiany w metodach budowy mogą wpłynąć na koszt prac, jak również na kosztorys całego projektu.

Na plac budowy dostarczane są gotowe elementy, dzięki czemu można je dostosować do specyfikacji inwestora. Z keramzytu można zbudować niepowtarzalne domy, które są dostosowane do lokalnego otoczenia. Dotyczy to między innymi detali architektonicznych oraz otworów na stolarkę okienną i drzwiową. Ściana z masy keramzytowej może być ocieplona. Można też zrezygnować z materiałów izolacyjnych. Ta sama zasada dotyczy izolacji akustycznej pomieszczeń i ograniczenia dopływu dźwięków z zewnątrz. Parametry dźwiękoszczelności obejmują ściany zewnętrzne i działowe.

Szybkość montażu i ułatwienia dla wykonawców

Dźwig ułatwia prawidłowe ustawienie ścian i ułatwia wszelkie prace. Elementy o dużych gabarytach są zaopatrzone w otwory transportowe, które pozwalają na bezpieczne zamocowanie ładunku. Zwiększa to bezpieczeństwo pracy instalatorów. Ściany są fabrycznie wyposażone w elementy sieci elektrycznej i sanitarnej, dzięki czemu prace mogą być wykonywane szybko. Ściany wykonywane są w dwóch grubościach, co ułatwia ich identyfikację i zapewnia odpowiednią wytrzymałość. Zwiększa to wydajność i zmniejsza potrzebę stosowania tradycyjnych technik murarskich.

Wszystkie otwory techniczne, jak i te pod stolarkę, wykonywane są zgodnie z projektem. Powierzchnia ścian zewnętrznych jest gładka i przygotowana pod masy szpachlowe. Można ją również wykorzystać do bezpośredniego układania tapet. Producent prefabrykatów ceramicznych oferuje pustaki keramzytowe, które można wykorzystać do budowy wentylacji.

Domy z keramzytu są trwałe i ekonomicznie uzasadnione. Domy te zapewnią mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo. Ekologiczne materiały nie spowodują szkód w otaczającym środowisku. Wysoki współczynnik tłumienia dźwięku i ochrona akustyczna ścian zapewni spokój. Ściany z keramzytu można wykorzystać do budowy domu parterowego lub konstrukcji wielopiętrowej. Trwałość materiału może być zachowana nawet do 300 lat bez uszczerbku dla wilgoci i grzybów. Kolejnym atutem będzie niski koszt ogrzewania budynku oraz łatwość użytkowania.