Brama przesuwna bez przeciwwagi - Czy warto?

Udostępnij

Ważne jest, aby brama wjazdowa była bezpieczna i łatwa w obsłudze, ponieważ korzystamy z niej codziennie. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć wybór jej konstrukcji. Wiele osób decyduje się na bramę przesuwną, która nie wymaga przeciwwagi. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Czy jest ono niezawodne? Czy to dobra opcja, czy można wybrać lepsze rozwiązanie? Czytaj dalej, aby podjąć decyzję!

Jak wygląda brama przesuwna bez przeciwwagi?

Bramy przesuwne można podzielić na dwa rodzaje: samonośne i szynowe.

Bramy szynowe, tak jak ich nazwa, poruszają się na szynie, która została przymocowana do fundamentu. Bramy samonośne natomiast montuje się na szynie, która jest umocowana w fundamencie. Szyna ta porusza się następnie na rolkach, dzięki czemu nie dotykają one podłoża, ale poruszają się równolegle do niego i kilka milimetrów nad nim.

Przeciwwagę stosuje się w bramach wjazdowych samonośnych, a także w części bram szynowych. Skrzydła bramy składają się z części głównej i trójkątnego przedłużenia, które jest przeciwwagą. Ta zwiększa szerokość skrzydła o 30-40%. Jego główną funkcją jest zrównoważenie ciężaru bramy podczas jej otwierania, co skutkuje płynną i bezproblemową pracą.

Część bram szynowych jest obecnie wykonywana bez przeciwwagi. Dzięki temu nieznacznie zmniejszają się ich skrzydła. Nie wymagają one przeciwwagi wagowej, ponieważ poruszają się po szynach.

Zarówno bramy szynowe, jak i samonośne mogą być wyposażone w mechanizm automatycznego otwierania i zamykania. Niektóre automatyki pozwalają na zdalne zaprogramowanie działania bramy, np. za pomocą smartfona.

W jakim okresie najlepiej stosować bramy przesuwne bez przeciwwagi?

Bramy przesuwne poruszają się wzdłuż ogrodzenia, więc nie zajmują dużo miejsca. Można zaparkować samochód tuż przy bramie bez obaw, że zostanie uszkodzony. Ten rodzaj bramy nie jest możliwy do wykonania na wszystkich posesjach. Po pierwsze, działka musi mieć wystarczającą szerokość, aby w ogrodzeniu było wystarczająco dużo miejsca, co najmniej kilka metrów. Brama przesuwna bez przeciwwagi ma jedną zaletę: jest krótsza, więc można ją stosować na pos esjach, które są węższe.

Jak działa brama przesuwna bez przeciwwagi?

Brama przesuwna, która nie posiada przeciwwagi jest trudna w montażu, zwłaszcza w wersji zautomatyzowanej. Wymaga to sporej wiedzy, wyczucia i doświadczenia. Należy przygotować fundament pod szynę, która będzie napędzać bramę. Aby zapewnić bezproblemowe działanie, oba elementy muszą być dokładnie obliczone. Liczą się nawet milimetry!

Ważne jest, aby przed montażem każdej bramy bez przeciwwagi poświęcić czas na przetestowanie i skorygowanie jej położenia. Jeśli brama nie jest idealnie dopasowana do szyny, nie będzie działać prawidłowo. Może to spowodować opóźnienia i zwiększyć koszty.

Jakie są korzyści z bramy przesuwnej, która nie posiada przeciwwagi?

Wspomnieliśmy już, że brama przesuwna bez przeciwwagi jest mniejsza od tej z przeciwwagą. Jest to istotna zaleta, która pozwala na montaż bramy na nawet węższych działkach. Działka nadal musi mieć co najmniej kilka metrów szerokości. Czasami okazuje się, że nie da się zainstalować na posesji bramy żelaznej z przeciwwagą, a bez niej .

Brama przesuwna bez przeciwwagi jest również elegancka. Bez problemu komponuje się z projektem domu i ogrodzeniem. Przeciwwaga może zakłócać harmonię stylistyczną, zwracać niepotrzebną uwagę gości lub umniejszać jej walory wizualne. NIE oznacza to, że bramy z przeciwwagą są mniej atrakcyjne. Jednak dla niektórych osób ten dodatkowy element może nieco przeszkadzać.

Jakie są wady bramy przesuwnej, która nie posiada przeciwwagi?

Brama przesuwna, która nie posiada przeciwwagi to częściej brama szynowa. Ten wariant, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu był bardzo popularny, powoli zanika. Dzieje się tak ze względu na szynę, na której zbiera się brud, błoto, liście i kamienie. musi być często czyszczona, aby brama szynowa funkcjonowała bez przeciwwagi.

Powinieneś zwracać uwagę na to, jak czysta jest szyna każdego dnia. Musisz natychmiast usunąć z szyny wszelkie większe przedmioty, takie jak kamienie i liście ze sklejki, zanim zaczniesz. Brama może się zablokować lub nawet uszkodzić . To z kolei będzie wymagało wydatkowania energii i czasu.

W zimie, może być bardzo trudne do korzystania z bramy, która nie jest zrównoważony. Jeśli szyna została zaśnieżona lub oblodzona, korzystanie z wjazdu może być utrudnione. Dochodzi dodatkowy obowiązek: regularne odśnieżanie i usuwanie lodu z wnętrza szyny. Jest to szczególnie ważne, jeśli często korzystasz z bramy.

Czy warto zainstalować bramę przesuwną bez przeciwwagi.

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań danej osoby oraz okoliczności, w jakich znajduje się działka.

Jeśli bardzo zależy nam na wyjątkowych walorach wizualnych bramy, a przeciwwaga w każdej indywidualnej ocenie mogłaby w jakiś sposób umniejszyć ten efekt, to zdecydowanie warto! Ważne jest, aby mieć świadomość niedogodności, jakie mogą wynikać z użytkowania bramy bez przeciwwagi w wersji szynowej i być na nie gotowym.

Brama przesuwna bez obciążnika to także dobre rozwiązanie, gdy nie ma na nią miejsca. Jest ono zbyt wąskie i zbyt nierówne, aby można było zamontować klasyczną bramę skrzydłową.

Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Co zamiast tego zrobić z bramą samonośną?

Jeśli działka na to pozwala, a przeciwwaga - w oczach właścicieli - nie zaburzy harmonii, nie zniweczy spójności, nie zepsuje oczekiwanego efektu, to może warto rozważyć bramę samonośną z przeciwwagą. To tylko niewielki dodatek, ale korzyści są ogromne! Brama samonośna jest łatwa w utrzymaniu. Sprawdza się o każdej porze roku, nawet w siarczyste mrozy.

Decyzja o wyborze konkretnego modelu bramy jest jednak zawsze sprawą indywidualną - Zachęcamy do rozmowy ze specjalistami Hammerman-Tech w celu omówienia Państwa potrzeb i oczekiwań.