Budowa ogrodzenia panelowego - krok po kroku

Udostępnij

Ogrodzenia panelowe są funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Jest to świetna opcja nawet dla osób z niewielkim budżetem. Takie ogrodzenie doskonale ochroni Twoją posesję. Można je łatwo wkomponować w wiele różnych aranżacji. Na szczególną uwagę zasługuje jego łatwy i szybki montaż. Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie ogrodzenia panelowego. Pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie pieniędzy.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe jest zazwyczaj wykonane z gotowych paneli, które można kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Dostępnych jest wiele opcji, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiednią. Jakość jest najważniejsza. Jest to inwestycja, która będzie trwała przez wiele lat. Ogrodzenie powinno być mocne i trwałe. Zbierz wszystkie niezbędne materiały i akcesoria zanim zaczniesz budować ogrodzenie. Do tego właśnie odnosimy się:

  • Panele (ich liczba będzie zależała od obwodu działki)
  • słupki,
  • furtka,
  • Opcjonalnie brama wjazdowa
  • klamry,
  • Klipsy narożne
  • Beton (może być zastąpiony przez prefabrykowane fundamenty).
  • Farba zabezpieczająca (w tym samym kolorze co ogrodzenie)
  • poziom,
  • łopata,
  • szlifierka do betonu,
  • śrubokręt,
  • paca,
  • młotek,
  • taśma miernicza

Należy pamiętać, że podczas pracy mogą być wymagane dodatkowe zadania. Wszystko zależy od każdego przypadku. Znaczący wpływ ma na przykład ukształtowanie terenu.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe

  1. Chociaż instalacja ogrodzenia panelowego nie jest trudna, powinna być wykonana tylko przez profesjonalistów, którzy są wykwalifikowani w tego typu pracy. Należy pamiętać, że źle zainstalowane ogrodzenie może być trudne do naprawienia. Zazwyczaj konieczne jest usunięcie ogrodzenia, a następnie ponowne jego zamocowanie To nie tylko marnuje czas, ale także kosztuje Cię wiele materiałów.
  2. W pierwszym kroku wykonuje się fundament. Wykonujemy wykop pod fundament. Dno fundamentu powinno być wypełnione warstwą około 10 centymetrów chudego betonu. Tylko w ten sposób można wykonać lawę fundamentową pod postument. Jeśli wykop jest zbyt piaszczysty, do jego wyłożenia można użyć folii. Dla osób chcących ułatwić sobie pracę dostępne są gotowe fundamenty. W sklepach można też kupić betonowe stopy fundamentowe, które mają otwory na słupki.
  3. Jeśli nie chcesz malować betonowego fundamentu to możesz nadać mu artystyczny wygląd ręcznie. W tym celu należy przeszlifować powierzchnię. Można ją wygładzić za pomocą profesjonalnej szlifierki do betonu.
  4. Pierwsze dwa słupki zostały postawione. Aby uzyskać pożądaną stabilność, dobrze jest wypełnić otwory w ogrodzeniu zaprawą. Przęsło można umieścić po kilku minutach. Ważne jest, aby poczekać na związanie zaprawy przed umieszczeniem przęsła. Wszystkie przęsła i słupki mocuje się w ten sam sposób. Jeśli przęsło jest zbyt długie, można je zmniejszyć za pomocą piły do metalu. Jest to żmudne zadanie. Złe cięcie może spowodować skrócenie przęsła. Lepszym rozwiązaniem może być zatrudnienie profesjonalisty.
  5. Każde przęsło musi być połączone ze słupami. Należy to zrobić za pomocą zacisków, co najmniej trzy na słupek. Ważne jest, aby zaciski znajdowały się blisko siebie. Podczas poziomowania należy uwzględnić oczka w przęsłach. Klamry można zamocować za pomocą śrubokręta.
  6. Aby ułatwić sobie montaż przęseł, można zastosować drewniane podpory. Należy jednak pamiętać o tym, aby były one wypoziomowane.
  7. Zanim zamocujesz obejmy, pamiętaj, aby sprawdzić położenie za pomocą poziomicy. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że ogrodzenie jest wyprostowane i prawidłowo zamocowane.
  8. Na ogrodzenie należy nałożyć farbę ochronną. Zabezpieczy to ogrodzenie przed korozją i innymi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Ogrodzenie powinno mieć farbę w tym samym kolorze. Dzięki temu drobne niedoskonałości będą niewidoczne. Najlepszym wyborem jest farba w sprayu, ponieważ można ją błyskawicznie nałożyć.
  9. Czapki powinny być umieszczone na końcach słupków. Czapki zapobiegną gromadzeniu się wody na końcach słupków.
  10. Przed montażem bramy i furtki należy upewnić się, że cokół został całkowicie ustabilizowany. Ważne jest, aby dopasować ciężar elementów do śrub i zawiasów. Ostatnim krokiem jest montaż klamek i zamków.

Jaki jest koszt ogrodzenia panelowego?

Koszt ogrodzenia panelowego w dużej mierze zależy od materiału, z którego jest wykonane. Ważny jest również obwód działki czy pożądana wysokość ogrodzenia.

Standardowy panel ogrodzeniowy (ocynkowany), powinien kosztować Cię około 120 zł za metr (wysokość: 156 cm). Możemy też znaleźć przęsła o długości nawet tysiąca. Brama dwuskrzydłowa powlekana PCV (300x150cm), powinna kosztować mniej więcej 2000 złotych. Furtka tej samej jakości kosztuje około 1000 zł.

Ogrodzenie działki, która ma 20-metrowy obwód, będzie Cię kosztować około 5000 złotych, jeśli wybierzesz średni standard. Dodatkowe koszty można ponieść za profesjonalny montaż (od 1500 do 2000 zł).