Wybór bezprogowych drzwi tarasowych

Udostępnij

Marzenia i założenia dotyczące przyszłego domu to jedno. Kiedy rozpoczyna się budowa, często właśnie wtedy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo plany różnią się od budżetu. Tak było w przypadku okien, a dokładniej okien tarasowych. Być może czytaliście m.in. wybór okien post na naszej stronie projekt. Jest w nim napisane, że mieliśmy dwa okna tarasowe na taras północny i południowy o wysokości około 240 cm. Ostatecznie zamontowaliśmy 378 cm drzwi tarasowych z zielonego systemu Db2-HS oraz 392 cm drzwi tarasowych z fioletowego systemu Db3HS.

Niestety, ich wysoka cena oraz inne wątpliwości sprawiły, że wiele razy rozważaliśmy decyzję o ich zakupie. Decyzja była skomplikowana przez wszystkie te czynniki. Rozważaliśmy inne opcje, takie jak zastąpienie HS-ów oknami uchylno-przesuwnymi lub tzw. PSK. Stałe duże przeszklenia (fix) mogą być łączone z drzwiami balkonowymi w różnych konfiguracjach. Aby przeszklenia były dla nas bardziej ekonomiczne, staraliśmy się je zmniejszyć. Łączyliśmy okna stałe i fixy, z różnymi podziałami lub bez nich. Nie wiedzieliśmy, co powinniśmy zrobić, więc dalej się nad tym zastanawialiśmy.

To, czego najbardziej się obawiamy

Wyceny były spójne we wszystkich lokalizacjach, niezależnie od opcji i kalkulacji. Przypomnijmy, że ceny za mniejszy HS (392cm) wahały się od 14 000 zł do około 19 000 . Dla większego HS (520cm - znów rozmiary są modyfikowane w zależności od sprzedawcy) ceny wahały się między 16 000 zł a 21 000 zł. Nie obawialiśmy się o cenę. Obawialiśmy się, że te drzwi nie spełnią naszych oczekiwań, mimo wszystkich wydanych pieniędzy.

Problemem dla nas było również to, że tego typu okna nie były dostępne w dużych rozmiarach, osobiście. Owszem, udało nam się obejrzeć drzwi tarasowe typu HS w salonie okiennym. Otwierały się płynnie i przyjemnie, ale była to mała powierzchnia mieszkalna z wyeksponowanym oknem. Nie znamy nikogo z tego typu drzwiami tarasowymi, więc nie wiedzieliśmy, jakie są opinie użytkowników okien HS. Obawialiśmy się o komfort użytkowania tak dużych (i ciężkich) drzwi jak nasze.

Obawialiśmy się też otwierania ciężkiego i nieporęcznego skrzydła. Szczególnie dla dziecka chcieliśmy, aby było to proste i nie wymagało dużej siły.

Kiedy myśleliśmy o oknie bezprogowym, wcześniej nie bardzo braliśmy pod uwagę budowę progu, który zgodnie z nazwą miał "nie istnieć". Kiedy myśleliśmy o oknie bezprogowym, wcześniej tak naprawdę nie zastanawialiśmy się nad budową takiego. Nazwa sugeruje, że progu "nie powinno być".

Kolejną obawą były rolki, na których porusza się okno . Obawialiśmy się, że piasek może dostać się do rolek i z czasem je zatkać.

Decyzja

Mimo obaw, i mniej lub bardziej bezpodstawnych wątpliwości, postanowiliśmy, że spełnimy nasze marzenie. Zamontowaliśmy w naszym Domu Okna tarasowe typu HS zgodnie z projektem. Dotyczyło to obu tarasów. Obecnie jesteśmy przekonani, że była to mądra decyzja i nie żałujemy jej. Przynoszą nam one wielką radość. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani, to proszę przeczytać poniżej o tym, co uważam za zalety i wady drzwi tarasowych typu HS.

Nasze drzwi tarasowe typu HS

Wybraliśmy drzwi przesuwne Thermo Slide PVC firmy Schuco. Drzwi posiadają wielokomorowe profile oraz izolowany termicznie próg aluminiowy, który jest zlicowany z podłogą. Dzięki swojej konstrukcji i uszczelkom z EPDM, drzwi podobno nie mają "zimnej strefy" w listwach i ramkach okiennych.

Okno Db3 (fioletowe), ostatecznie zamontowano okno HS o wysokości 450cm (520cm w projekcie). Ma ono współczynnik przenikania ciepła Uw=0,81

Drugie okno Db2 (zielone), ostatecznie zamontowane okno HS o szerokości 378 cm. (w projekcie 392), posiada współczynnik przenikania ciepła Uw=0,82

Zalety drzwi tarasowych typu HS

 1. Dostęp do tarasu jest łatwy dzięki dużemu progowi - Łatwość dostępu do tarasu z niskiego progu to niewątpliwie duża zaleta drzwi tarasowych typu HS. Zależało nam na nich. jest bardzo łatwy w użytkowaniu, ponieważ nie trzeba przekraczać wysokiego progu. Mamy , czyli dużą otwartą przestrzeń, która łączy to, co jest wewnątrz i na zewnątrz domu. Będzie to jeszcze bardziej docenione, gdy będziemy mieli podwórko. Granice między domem a ogrodem zatrą się i stworzą spójną wizualnie przestrzeń. W okresie letnim istnieje możliwość powiększenia naszego domu o taras. Będzie on służył przede wszystkim do spędzania wolnego czasu, spożywania posiłków i zapewnienia miejsca do zabawy dla naszej córki.
 2. System podnoszono-przesuwny - Nie trzeba uchylać ani ciągnąć skrzydła, czego nie lubię w oknach typu PSK. Drzwi tarasowe typu HS mają zarówno skrzydło stałe, jak i przesuwne. Są one umieszczone równolegle do siebie i przesunięte względem siebie. Rolki umożliwiają przesuwanie się skrzydła ruchomego po szynie. Po otwarciu skrzydło ruchome nasuwa się na skrzydło stałe. Nie jest trudno otworzyć okno ze skrzydłem o wysokości prawie 2,5 metra i szerokości 2 metrów. Skrzydło ruchome waży około 300 kg, ale można je otworzyć jedną ręką. Aby otworzyć okno, można przekręcić klamkę. Jest to proste i nie sprawia żadnych problemów.
 3. Duże przeszklenia Dla nas największą zaletą okna tarasowego typu HS jest jego wielkość. Z systemem HS można wykonać duże okna tarasowe i cieszyć się niemal panoramicznymi widokami z wnętrza. Nawet jeśli nie są to może najbardziej spektakularne krajobrazy (jak w naszym przypadku), to patrzenie na taflę szkła i obserwowanie tego, co dzieje się za nią jest bardzo relaksujące. Drzwi tarasowe Hs zapewniają również widok na taras. Wysoki sufit w naszym salonie daje poczucie przestrzeni. Okna tarasowe HS dodatkowo potęgują to złudzenie.
 4. Walory estetyczne - Chcieliśmy, aby nasz dom był minimalistyczny i nowoczesny. Drzwi tarasowe typu HS miały taki wpływ zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. O ile estetyka okien nie była najważniejsza, to okna HS świetnie prezentują się z zewnątrz i wewnątrz. Niski próg i ramy w kolorze antracytowym sprawiają, że wszystko komponuje się z minimalizmem.
 5. Ciche otwieranie - Klamki w oknach są bardzo lekkie i ciche. Bez problemu można wymknąć się na taras, gdy dziecko śpi. Trudniejsze może być zamykanie okien, ponieważ skrzydło może czasem zbyt szybko się rozpędzić i uderzyć w ramę. Można się jednak nauczyć, jak to dobrze robić.
 6. Możliwości podziału -. Może to być zarówno zaletą, jak i wadą. Niektórym osobom nie przeszkadza, że duże przeszklenia są podzielone. My chcieliśmy zminimalizować ilość podziałów w dużych przeszkleniach. Ten typ okna ma ograniczone rozmiary, w zależności od użytego materiału. Istnieje wiele sposobów otwierania i dzielenia okien (patrz schemat poniżej), co pozwala na uzyskanie większej ilości przeszkleń. My wybraliśmy podział okien na dwa skrzydła (jedno stałe, drugie przesuwne). Pobrano z https://www.schueco.com/web2/pl/klienci_indywidualni/do_pobrania
 7. Zastosuj je w połączeniu z zasłonami. Zasłony to zupełnie osobny temat. Nie stanowią one dla nas problemu jako całość (chodzi o estetykę). Jednak mogą być stosowane z drzwiami HS i są korzyścią . Zasłony odsuwamy na tyle, aby wyp uścić powietrze. Podobnie jak w przypadku okien balkonowych, nie musimy wysuwać zasłon aż do otwieranego skrzydła.
 8. Duża, wygodna klamka zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz.

Wady okna tarasowego HS

 1. Główną wadą drzwi tarasowych typu HS jest ich cena. Za okna uchylno-przesuwne PSK zapłacilibyśmy o połowę mniej. Za zaoszczędzone pieniądze moglibyśmy za darmo wykonać tynkowanie wewnętrzne domu lub kupić używany samochód w mieście (to dobitnie świadczy o skali wydatku poniesionego na okna HS).
 2. Te duże okna tarasowe, wraz z innymi dużymi przeszkleniami, mogą być czasem przeoczone przez ptaki, które próbują przelecieć na drugą stronę. Próby te doprowadziły do zabicia kilku ptaków podczas budowy. W tej chwili zdarza się to sporadycznie, ale jest to dobra rzecz.
 3. Mycie okien - W zależności od wielkości okna, nie jest to łatwe zadanie. Dzieje się tak dlatego, że parapet ma konstrukcję HS (tzn. Oba skrzydła (stałe i ruchome) są przesunięte względem siebie w tym miejscu (na styku skrzydeł po stronie zewnętrznej) gromadzi się więcej brudu niż przeciętnie na zwykłej ramie okiennej.
 4. Klamka- w oknach przesuwnych dla HS występują duże uchwyty, za pomocą których można kontrolować ruch klamki. Może to okazać się niebezpieczne dla osób, które nie zostały odpowiednio ostrzeżone.
 5. Zasłonięcie okna HS to problem - W naszym domu nie mamy rolet, ani rolet zewnętrznych. Szukaliśmy innego sposobu na zasłonięcie okien. Nie lubimy zasłon, więc postanowiliśmy wykorzystać plisy okienne do zasłonięcia wszystkich okien w naszym salonie. Plisy są mało inwazyjną metodą zasłaniania okien. Plisy okienne nie mogą być montowanena drzwiach tarasowych typu HS, ponieważpomiędzy stałymi i ruchomymi okiennicami jest zbyt mało miejsca. Rozważaliśmy również rolety wewnętrzne. Żaluzje byłyby zbyt wysokie w stosunku do wysokości okna (240 cm). Byłoby to trudne dla wyższych osób, nie tylko nie spełnia swojego zadania, jakim jest pomniejszenie okna poprzez dodanie żaluzji, ale również utrudniłoby wyjście przez okno.
 6. Chcąc korzystać z uroków drzwi przesuwnych typu HS, możemy je otworzyć. Jednak ta granica jest często zamazywana przez latające owady, jak kot sąsiada czy żaba . Pewnego letniego wieczoru zostaliśmy przestraszeni przez te latające owady. W obu oknach HS zastosowano plisowane moskitiery. Jest to świetne rozwiązanie i dobrze się sprawdza. Na komfort użytkowania drzwi przesuwnych z niskimi progami nie wpłynęła obecność kolejnego elementu (szarego paska), który jest granicą, po której porusza się moskitiera.

Drzwi tarasowe typu HS - podsumowanie

Podczas badań nie znalazłem żadnych negatywnych opinii na temat drzwi tarasowych typu HS. Obecnie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Prowadziliśmy wiele "wycieczek" dla inwestorów, którzy osobiście widzieli i testowali drzwi HS. Być może to spowodowało, że część osób nie zdecydowała się na ten typ drzwi tarasowych. Być może korzyści estetyczne i łatwość użytkowania są ważniejsze niż koszt w porównaniu z innymi drzwiami tarasowymi. Wszystko zależy od osoby i sytuacji.

Ze względu na ich wysoki koszt i inne względy, decyzja o zakupie okien była dla nas trudna. Z perspektywy czasu widzimy jednak, że była to jedna z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek podjęliśmy. Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy tego typu okna tarasowe są warte inwestycji, upewnij się, że odwiedzisz miejsce, w którym możesz zobaczyć takie przynajmniej na wystawie. Najlepiej jest znaleźć kogoś, kto ma go u siebie i opowie Ci o nim wszystko. Będziesz mógł wtedy zobaczyć je w akcji.