Czyszczenie i konserwacja klinkieru

Udostępnij

Wiosna to doskonały czas na przegląd elewacji klinkierowej i dokonanie niezbędnych napraw. Klinkier, przy zachowaniu odpowiednich parametrów, jest bardzo dekoracyjnym elementem elewacji. Aby spełniał swoją funkcję jak najlepiej, wymaga regularnej konserwacji.

Stan fug

powinien być pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę. Jeśli fugi są uszkodzone, wykruszone i zanieczyszczone należy je umyć i ponownie wypełnić używając zaprawy do klinkieru. Wypełnienie powinno być wykonane nową zaprawą, jeśli uszkodzenia są poważne. Jeśli płytki nie są odpowiednio uszczelnione, woda może dostać się pod nie i spowodować duże szkody.

Czystość klinkieru

Jeśli elementy elewacji klinkierowej są brudne, to należy je wyczyścić. Jeśli czyścimy niewielką powierzchnię, to wystarczy gąbka i woda z dodatkiem środka czyszczącego - . Należy uważać, aby nie zamoczyć zbytnio płytek. Jeśli masz duży obszar pokryty klinkierem , to możesz użyć myjki ciśnieniowej. Jednak nie jest to zalecane, jeśli fugi zostały popękane. Piaskowanie to kolejny sposób na czyszczenie, ale należy zatrudnić do tegospecjalistę, aby klinkiernie został porysowany lub zmatowiony.

Ochrona klinkieru

Specjalne środki ochronne mogą zabezpieczyć klinkier przed zabrudzeniami. Istnieją preparaty, które zmniejszają nasiąkliwośćklinkieru, dzięki czemu brud i kurz nie przylegają tak łatwo. Bardzo skuteczny w przypadku płytek klinkierowych jest specjalny olej.

Zawsze należy czytać instrukcje na etykietach produktów i dokładnie się do nich stosować. Niektóre produkty mogą matowić, przyciemniać lub nabłyszczać płytki.

Malowanie płytek klinkierowych

Jeśli klinkier jest wyszczerbiony, można go pomalować farbą akrylową przeznaczoną specjalnie do elementów ceramicznych.

Przed pomalowaniem powierzchni należy ją dokładnie oczyścić.

Czyszczenie wykwitów solnych

Zdarza się, że na klinkierze tworzy się biała szumowina. Wykwity solne można usunąć za pomocą zwilżonej szmatki lub szczotki z miękkimi włóknami i specjalnych środków czyszczących. Ważne jest, aby sprawdzić połączenia, obróbkę blacharską i hydroizolację na budynku, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się tych śladów.