Pomyślałem, że w kilku akapitach zamknę temat dwuspadowego pokrycia dachowego, jego budowy i pokrycia. W międzyczasie pojawi się wiele osobnych wpisów. Nasz dom składa się z dwóch budynków, z których każdy ma inny rodzaj dachu. Dach dwuspadowy oznacza, że będzie dużo rozmów, porównywania, sprawdzania cen materiałów i wykonawców. Zapraszam do zapoznania się z poniższymi informacjami: Jakie materiały zostały użyte, jakie zmiany zostały wprowadzone i dlaczego
Dlaczego warto wybrać dach skośny?
Byliśmy zauroczeni naszą działką, kiedy zobaczyliśmy ją po raz pierwszy. Wydawała się idealna pod wieloma względami (wielkość, sąsiedzi, drogi dojazdowe itp.). Byliśmy też zbyt daleko, by skupić się na szczegółach zakupu i na tym, czy będziemy mogli wybudować tam dom. Dopiero po pięciu latach od zakupu udało nam się rozpocząć budowę na działce. Byliśmy zbyt skupieni na tym, co tu i teraz. I nawet nie zadaliśmy sobie trudu, by przeanalizować szczegóły MPZP. Nie zastanawialiśmy się też nad konkretnym projektem czy wizją naszego domu. Popełniliśmy błąd. Nasze oczekiwania nie pasowały do obowiązujących przepisów.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i wymagania dotyczące dachów
Budowy domów z płaskim dachem zabraniał dokument prawa miejscowego, który mieliśmy na naszej działce. Ten dom był naszym marzeniem od dzieciństwa. MPZP regulował rodzaj i kąt dla dachu. Mieliśmy dwa wyjścia: albo się podporządkować, albo poszukać miejsca i terenu, który pozwoliłby nam na budowę domu z płaskim dachem.
MPZP to dokument, który określa przeznaczenie działki i pozwala na wybudowanie na niej budynku. Opisuje on rodzaj dachu, jego kąt nachylenia, materiały i dozwoloną kolorystykę. To niesamowite, jak szczegółowy może być ten dokument. Będzie on miał znaczący wpływ na ostateczny wygląd Twojego domu. Kiedy szukasz działki pod budowę domu, pamiętaj, aby przeczytać ten dokument i poznać wszystkie szczegóły. W naszym przypadku zarówno Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, jak i problematyczna działka wpłynęły na naszą decyzję o zakupie projektu indywidualnego.
Z Miejscowego Planu Za gospodarowania Przestrzennego mogliśmy dowiedzieć się, że nasza działka ma następujące zapisy dotyczące dachu:
- "Nakaz stosowania dachów dwu lub wielospadowych".
"Nakaz pokrycia dachów z zastosowaniem dachówek ceramicznych, materiałów dachówkopodobnych lub blachy gładkiej w kolorze zbliżonym do dachówek (czerwień ceglasta, odcienie) lub w odcieniu z odcieniami brązu, zieleni lub w odcieniu z odcieniami grafitu".
MPZP i marzenie o płaskim dachu udało się pogodzić w projekcie indywidualnym
Podczas spotkań z architektem podkreślaliśmy fakt, że prostota jest naszą preferencją zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynku. Mimo że wcześniej pogodziliśmy się z brakiem płaskiego dachu, architekt zaprojektował dom składający się z dwóch brył. Poddasze miało być tarasem. W tym miejscu znajduje się strefa nocna. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego druga część tego budynku posiada dwuspadowe pokrycie dachowe o kącie nachylenia 39o. Dzięki temu powstała prosta bryła w kształcie stodoły. Jest to część mieszkalna z antresolą, wysokim sufitem. W dzisiejszym poście skupimy się na dachu dwuspadowym.
Post "Konstrukcja dachu dla domu jednorodzinnego na naszym przykładzie" pokazuje jak wygląda dach.
Projekt dachu dwuspadowego
1 Kąt dachu wynosi 39deg, ponieważ Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie zakładał dachów płaskich. Kąt dachu musi zawierać się w przedziale 30-45deg.
2. Konstrukcja więźby dachowej drewniana bez jętek
3. Łaty i kontrłaty + Membrana paroprzepuszczalna
4. Pokrycie dachu blachą płaską
5. Izolacja z wełny mineralnej 30cm.
6. Nie zdecydowaliśmy się na ukrycie rynien w izolacji.
7. Dziewięć okien dachowych o wymiarach 180 x 94 cm (6 sztuk na antresoli) oraz trzy okna doświetlające przestrzeń nad częścią mieszkalną.
Co zrobiliśmy inaczej podczas budowy i dlaczego.
Budowa wymaga podejmowania szybkich decyzji. Firma, która budowała nasz dom, chciała skończyć stan surowy otwarty. Nam zależało na zleceniu kolejnego etapu. Dachy miały być zlecone innemu wykonawcy. Chodziło o to, że będzie on odpowiedzialny za konstrukcję dachu (wiązary i pokrycie dachowe). musiał zmienić pierwotny projekt dachu ze względu na zmieniające się okoliczności. Dokonaliśmy pewnych zmian w projekcie więźby dachowej dzięki ponownej kalkulacji kierownika budowy. Dzięki wykonawcy stanu surowego potwierdzono materiał i konstrukcję więźby dachowej z wyczuciem dachu, dzięki czemu można było zamknąć budynek przed zimą. Dokonaliśmy również zmian w ilości okien jak i rynien w ociepleniu. Więcej szczegółów znajduje się poniżej.
Po zmianach dach dwuspadowy:
1. Kąt nachylenia dachu wynosi 39 stopni - bez korekt.
2. Więźba dachowa wykonana jest z drewna i nie posiada krokwi.
Część mieszkalna naszego domu znajduje się pod dachem dwuspadowym. Jej wizualnym atutem jest katedralny sufit. Naszym celem estetycznym było całkowite zakrycie elementów na więźbie dachoweji wykończenie sufitu zabudową z płyt gipsowych. Trójkątne połączenie między połaciami dachu powinno być widoczne. Zależało nam również na tym, aby belki poprzeczne na szczycie konstrukcji były ukryte przed jętkami i nie było widocznych jętek. Jętki pełnią rolę usztywnienia konstrukcji dachu. Jednak przy odpowiednim projekcie możliwe jest wykonanie więźby dachowej bez nich. Więźba dachowa została zaprojektowana przez architektów zgodnie z naszą wizją, czyli Bez jętek. Wszystko po to, aby pokrycie dachowe było zgodne z projektem. Pokrycie dachu zostało obliczone zgodnie z projektem, czyli bez pełnego deskowania, a jedynie z membraną wstępnego krycia lub blachą na rąbek. Po zmianie membrany dachowej na pełne deskowanie należało ponownie obliczyć konstrukcję. Wymagało to delikatnych zmian w przekrojach i wymiarach drewna konstrukcyjnego.
Ważne! Z punktu widzenia inwestora, warto zainteresować się drewnem które zostanie przywiezione do budowy waszej więźby dachowej . Upewnij się, że jest to drewno z right grade , na które w składzie drewna powinny być odpowiednie dokumenty. Niestety, ale w szczycie sezonu budowlanego, często można spotkać w tartakach świeże drewno, ledwo co nasączone (nawet nie wiadomo czym, coś zabarwione na zielono). Istnieje ryzyko, że takie drewno później może popękać, dodatkowo pleśń, grzyby i inne stworzenia, czują się w nim bardzo dobrze. Z własnego doświadczenia wiem, że najczęściej na etapie wykonywania dachu, my inwestorzy, skupiamy się na wielu rzeczach. Na tym, co i na czym grubości wykonać izolację, na tym, jaki rodzaj pokrycia dachowego wybrać, aby było ono bezproblemowe "na lata". Skupiamy się na. estetykę, a wykonawca który wykona dach prawidłowo i z dbałością o szczegóły. A także drewno jest tu równie ważne bo od jego jakości zależy trwałość całej konstrukcji.
3. Pokrycie dachowe z blachy na rąbek - bez zmian
Z założenia miał to być dach minimalistyczny. Naszym faworytem od samego początku była stal na rąbek. Estetyka była głównym kryterium, którym kierowaliśmy się przy podejmowaniu decyzji. To pokrycie dachowe zostało wybrane ze względu na swoją prostotę. W momencie wyboru nie zwracaliśmy większej uwagi na trwałość, poziom hałasu, nagrzewanie się czy poziom hałasu blachy. Dopiero gdy zacząłem szukać producenta, zacząłem czytać o zaletach i wadach takiego pokrycia. Słyszałem świetne rzeczy o produktach z przetłoczeniami, czyli "drobną strukturą", które mają powstrzymywać falowanie. Zależało nam na jak najlepszym pokryciu. Byłem rozczarowany wyglądem tej blachy, gdy zobaczyłem ją z bliska. Chciałem mieć gładką blachę,ale podpowiedzi zaufanych ludzi oraz rozsądek przeważyły.
Wybraliśmy blach ę Ruukki Ruukki classic D (tłoczona z przetłoczeniami rowkowymi i matowa) w kolorze antracytowym (z gwarancją techniczną 50 lat i estetyczną 25 lat). To był dobry wybór, zarówno pod względem trwałości i jakości, jak i estetyki zewnętrznej.
Ważne! Warto skupić się na jakości blachy. Producenci oferują blachę w różnych powłokach, co daje różną jakość i okres gwarancji na taką blachę.
Jeśli chodzi o komin wentylacyjny i kominkowy, to konstrukcja została wykonana z desek i płyty OSB. Obie zostały wykończone blachą przygotowaną za pomocą zaginarki.
W kolejnym poście znajdziecie moje spojrzenie na zalety i wady gięcia blach na rąbek.
4. Łaty i kontrłaty + Membrana paroprzepuszczalna - ZMIANA na okrycie więźby dachowej poprzez pełne deskowanie + felc dachowy
Dach miał problemy , które omówiłem w poprzednim poście. Zdecydowaliśmy się na wykonanie pełnego deskowania i pokrycia dachowego z wyczuciem dachu. Dzięki temu mogliśmy przed zimą zrobić z konstrukcji stan surowy zamknięty. Musieliśmy również wykonać dodatkowe prace wewnętrzne jak hydraulika, elektryka, tynkowanie. Wszystko to było zaplanowane i terminy zarezerwowane z podwykonawcami. Pomimo tego, że nie mieliśmy dekarza, to i tak mogliśmy liczyć na to, że nasz wykonawca stanu surowego wykona pokrycie dachowe. Nie byliśmy przekonani do tego rozwiązania, więc musieliśmy podjąć szybką decyzję, która zaważyła na dalszych postępach.
Obawialiśmy się, że pełne deskowanie, które doda obciążenie do konstrukcji więźby dachowej, może spowodować jej majaki. Nasz kierownik budowy uspokoił nas i ponownie obliczył naszą konstrukcję więźby dachowej. Jego obliczenia wykazały, że więźba dachowa może być wykonana bez jętek. Wymagało to nieco większych przekrojów drewna konstrukcyjnego. Dla krokwi było to 10cmx22,5cm zamiast 8cmx20cm.
5. Brak zmian w izolacji z wełny mineralnej 30 cm
Dach dwuspadowy został ocieplony zgodnie z projektem. Wykonano go wełną mineralną o grubości 30 cm, gdzie współczynnik przenikania ciepła dla l= o wynosi o33 W/mK. Wybrano wełnę szklaną Isover Super-Mata. Po zamocowaniu profili i wieszaków wełnę ułożono w dwóch warstwach (20cm x 10cm) za pomocą sznurka.
Ważne!!! Koniecznie sprawdźcie dostawę wełny. W naszym przypadku z pozoru dostawa wyglądała prawidłowo. Okazało się jednak, że. kilka rolek wełny na jednej z palet było całkowicie przemoczonych, które trzeba było wymienić.
6. Rynny ukryte w izolacji - ZMIANA na klasyczne rynny zewnętrzne
Projekt zakładał estetyczny dach bezokapowy z ukrytym systemem rynnowym. Wielu dekarzy odradzało taki system. Nie dość, że niektórzy dekarze odradzali, to jeszcze mówili, że nie będą montować systemu rynnowego w izolacji. Z tymi obawami spotyka się większość osób decydujących się na montaż systemu bezokapowego. Inwestorzy chętniej pozostają przy tym rozwiązaniu. Zmusza to ekipy do nauki montażu rynien w takich systemach. Ten rodzaj dachu, wraz z ukrytymi rynnami, może być bardziej godny zaufania.