Najważniejsze informacje o projekcie domu na wąską działkę

Udostępnij

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup dużego kawałka ziemi, zwłaszcza jeśli nie jest on w formie kwadratu. Zdarza się, że nie ma takich opcji. Grunty są coraz droższe i przybywa działek o niestandardowych wymiarach. Możliwe jest wybudowanie funkcjonalnego i pięknego domu na działce, której szerokość nie przekracza 16 metrów. Istnieje wiele kreatywnych rozwiązań, które znaleźli architekci, aby umożliwić zaprojektowanie domu na wąskiej działce.

Jaki projekt jest najlepszy na wąską działkę? Dostępne opcje.

Takie działki nie są łatwe do zagospodarowania. Jednak w wielu przypadkach nie masz innych opcji i musisz wybrać między wąską działką a żadną. Czasami taka działka jest przekazywana w spadku. Niekiedy nie znajdziesz innej w pożądanej przez siebie lokalizacji. Dotyczy to często działek w miastach i na ich przedmieściach. Czasami decydujący może być czynnik ekonomiczny. Wąska działka jest często bardziej przystępna cenowo niż ta o regularnym kształcie.

Choć zagospodarowanie wąskiej działki może być trudniejsze, to i tak możliwe jest wybudowanie domu, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i atrakcyjny wizualnie. Można poprosić architekta o projekt na zamówienie, ale wiąże się to z nieco wyższą ceną. Można też znaleźć gotowe projekty domów, które zmieszczą się na wąskiej działce. Istnieje możliwość zmodyfikowania gotowego projektu domu tak, aby pasował do Twojej działki.

Wymagania dotyczące budowy na małej działce

Inwestorzy powinni mieć świadomość pewnych ograniczeń prawnych. W przypadku wąskiej działki jest to między innymi wymóg, aby budynek znajdował się w co najmniej określonej odległości od granicy działki.

  • Jeśli dom stoi przy ścianie bez otworów, to minimalna odległość wynosi 3 m.
  • Wymagana odległość wynosi 4m, jeśli ściana zwrócona w stronę granicy posiada otwory okienne lub drzwiowe.
  • Ograniczenia te są uwzględniane przy tworzeniu gotowego projektu domu na wąską działkę. Jeśli nie chcesz wprowadzać zmian, istnieje możliwość modyfikacji projektu.
  • Można zyskać kilkaset centymetrów, usuwając okna ze ścian bocznych.
    - Zastąp otwory okienne luksferami
    Aby obrócić bryłę o 90 stopni, przenieś bramę z garażu na dwa samochody na ścianę boczną.
    - Zmniejszyć nawis na tarasie, balkonie lub okap.

Cechy projektu na wąską działkę

Bardzo rzadko zdarza się, aby dom został zaprojektowany na wąską działkę. Rzadko zdarza się, że dom zaprojektowany na wąską działkę będzie miał wszystkie pomieszczenia na tym samym piętrze. Architekt będzie musiał zaprojektować budynek, który nie będzie wyglądał na zbyt duży i nie na miejscu. Można również rozważyć podpiwniczenie, które może być wykorzystane jako garaż lub pomieszczenie gospodarcze.

Popularne rozwiązania obejmują przeniesienie drzwi wejściowych na krótszą ścianę. Dzięki temu unikniemy długiego holu i zbyt wąskich pomieszczeń. Ściany szczytowe powinny być umieszczone równolegle do drzwi wejściowych. Innym rozwiązaniem jest usytuowanie wejścia w narożniku domu. Pozwoli to na bardzo funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni wewnętrznej. Należy być ostrożnym przy wyborze detali dekoracyjnych. Z detalami dekoracyjnymi najlepiej być ostrożnym. Niewielka balustrada i podcień będą stanowiły świetne wejście. Innym rozwiązaniem jest balkon na ostatnim piętrze. Jeśli jedna ściana jest nadal ślepa, najlepiej, aby była przesunięta jak najdalej w kierunku jej granicy. Druga strona może mieć wtedy bardziej otwarty wygląd.

Dobrym pomysłem są również ściany z luksferów, które skutecznie rozjaśnią pomieszczenia. W takiej sytuacji najlepiej nie mieć tyle światła dziennego w pomieszczeniach sypialnych, co w salonie. Aby dobrze doświetlić poddasze, można zastosować okna połaciowe.
Wielkoformatowe okna narożne oraz okna w bocznych wnękach lub ścianach pozwalają na wprowadzenie światła słonecznego do wąskiego domu. Jest to niezwykle ciekawy sposób na uzyskanie świetnego światła słonecznego. Należy pamiętać, aby wjazd do garażu znajdował się od strony wschodniej lub północnej. Część wypoczynkowa będzie znajdowała się po stronie nasłonecznionej lub słonecznej.