Jakie śrubokręty są najbardziej przydatne w domu?

Udostępnij

Podstawowym narzędziem, które każda osoba powinna mieć w swojej dyspozycji jest śrubokręt. Dobrym pomysłem jest posiadanie różnych śrub okrętów, które różnią się wielkością i końcówką.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nazwa śrubokręt nie oddaje dokładnie jego funkcji. Prawidłowym określeniem jest klucz płaski. Stosuje się go do śrub, a nie wkrętów. W dalszym ciągu będziemy jednak posługiwać się nomenklaturą, która powstała dawno temu i sprawdza się do dziś.

Wkrętak to specjalny grot, który jest zakończony elementem do wkręcania śrub oraz uchwytem. Dla wygodniejszego chwytu, rękojeść może być wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego. Wkrętaki o lepszej jakości mają dłuższy grot i metalowy dysk przypominający nasadkę. Długości grotów są różne - te krótsze można wykorzystać do bardziej precyzyjnych prac.

Jakie są najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o wkrętakach

Jeden śrubokręt standardowej wielkości może służyć do odkręcania lub przykręcania tylko niektórych śrub. Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej, abyś miał zestaw śrubokrętów - od najmniejszego do największego z różnymi końcówkami. Podczas wkładania końcówki do śruby nie może być luzu.

Zestaw wkrętaków otrzymujemy zazwyczaj w wygodnym i poręcznym etui. wkrętaki to praktyczna opcja. Ostrze można zdjąć, a każdy koniec ma inną końcówkę. Na przykład z jednej strony Phillips, a z drugiej płaska. Do prac przy instalacjach elektrycznych niezbędne będą specjalne wkrętaki elektrotechniczne. Są one chronione przed porażeniem prądem poprzez posiadanie izolacji w grotach. Czujnik napięcia dostępny jest w modelach z wyższej półki.

Rodzaje wkrętaków z końcówką roboczą:

- Wkrętaki płaskie - nadają się do krzyżowego nacinania śrub
- Wkrętaki krzyżakowe, oznaczone PH lub H do wkrętów z nacięciem krzyżowym
- Wkrętaki krzyżakowe oznaczone symbolem PZ- do wkrętów krzyżakowych z dodatkowymi nacięciami
- Wkrętaki Torx oznaczone T/TX- do wkrętów typu Torx z nacięciem w kształcie sześcioramiennej gwiazdy,
- Do wkrętów z gniazdem sześciokątnym
- Wkrętaki uniwersalne - z wymiennymi końcówkami - Do jednego korpusu - rękojeści można dołączyć różne końcówki i końcówki. Można je kupić w zestawach od kilkunastu do ponad stu końcówek. Są wśród nich klucze nasadowe do odkręcania i przykręcania śrub, a także specjalne przedłużki, które sięgają w zakamarki i szczeliny.