Jak zbudować dach na dom jednorodzinny?

Udostępnij

Znajdziesz tu wiele informacji na temat budowy dachu dla domu jednorodzinnego. Zagadnienie dachu jest skomplikowane i rozległe, dlatego rozbiję je na wiele wpisów, abyś Ty i przyszli goście budowapoludzku.pl mogli je łatwo zrozumieć.

Na początku znajdziesz ogólne informacje na temat zagadnień związanych z dachami. Jak zwykle do zobrazowania procesu posłużę się przykładem naszego domu. W kolejnych postach szczegółowo przedstawię etapy budowy każdego dachu, skośnego lub płaskiego. Omówię materiały użyte do budowy obu dachów oraz to, czego nauczyliśmy się podczas fazy budowy każdego z nich. Omówię również problemy, z którymi spotkaliśmy się na tym etapie. Jeśli uznasz to za interesujące, zapraszam do:

Na tej podstawie powstał projekt dachu naszego domu.

Najpierw opowiem, jak doszło do tego, że budynek jest tak prosty. Ma on cztery dachy. Wiecie, że z mężem uwielbiamy prostotę. Kiedy planowaliśmy nasz przyszły dom , wyobrażaliśmy sobie kiedyś blok z płaskim dachem.

Musieliśmy zmodyfikować nasze plany i znaleźć projekty dachów, które spełniałyby wymagania. Zdecydowaliśmy się na własny projekt domu ze względu na to, że nie będziemy mieli płaskiego dachu oraz dlatego, że kupiliśmy działkę na podstawie błędnych informacji dotyczących MPZP. Reszta to zasługa kreatywności i umiejętności architektów z Z3ZArchite , którzy połączyli wszystkie elementy w jeden projekt, który spełniał zarówno nasze oczekiwania, jak i przepisy. Tak powstał dom z dwóch bloczków i czterech dachów:

Nasz dom i jego dachy

Nasz dom składa się z dwóch budynków połączonych przeszklonym łącznikiem. Jest to budynek, w którym mieści się część mieszkalna. Jest to nowoczesna stodoła z dwuspadowym dachem. Te dwa budynki są połączone przeszklonym łącznikiem. Ma on również płaskie pokrycie dachowe. Nasz dom ma wiatę na samochód, która jest "dołączona". Ta bryła budynku ma cztery dachy i dwa rodzaje (papa i blacha na rąbek) pokrycia dachowego.

Budowa dachu dla domu jednorodzinnego. Plan naszego dachu.

Poniżej przedstawiam rzut konstrukcyjny belki dachowej naszego domu. Ten rzut, wraz z wizualizacjami, moim zdaniem najlepiej obrazuje cztery dachy, o których wspomniałem powyżej.

W naszym przykładzie dach jest skonstruowany w domu jednorodzinnym.

1.Dach dwuspadowy - część zielona

- Budynek w formie nowoczesnej stodoły, w którym znajduje się część mieszkalna naszego domu

- Dach dwuspadowy z blachą stalową na rąbek w kolorze antracytowym . W założeniu miał to być dach minimalistyczny o prostej konstrukcji. Blacha na rąbek od początku była naszym faworytem.

Kąt dachu wynosi 38deg ze względu na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Plan ten nie zakładał dachów płaskich. Kąt dachu musi być w granicach 30-45deg.

- Drewniana konstrukcja dachu bez jętek. Chcieliśmy mieć wysoki sufit w salonie i trójkątne połączenie z połaciami dachu. Było to możliwe po przeliczeniu konstrukcji więźby.

- Pełne deskowanie + papa na więźbie dachowej. To rozwiązanie zostało wybrane ze względu na dynamiczne warunki pogodowe i wycofanie dwóch dekarzy.

- Ocieplenie wełną mineralną 30 cm

- w rynnach, które były ukryte w ociepleniu. Nie zdecydowaliśmy się na tę opcję. Zastosowaliśmy tradycyjne rynny zewnętrzne.

- Cztery okna dachowe o wymiarach 94x120 cm

2. Łącznik - część żółta

- Łącznik pomiędzy dzienną i nocną częścią domu. W rzeczywistości jest łącznikiem pomiędzy dwoma budynkami. Służy również jako dach nad częścią północną (częściowo), oraz południową (w całości).

- Dach o nachyleniu na 2 strony pod kątem 2%.

- Konstrukcja drewniana z pełnym deskowaniem i papą

Dwie warstwy pokrycia dachowego z papy.

3. Dach płaski - część różowa

- Część nocna naszego domu. Architekt zaprojektował część nocną z płaskim pokryciem dachowym, wbrew naszym nadziejom na płaski dach. Miał on służyć jako całoroczny taras rekreacyjny . Z użytkowania tego tarasu zrezygnowaliśmy w trakcie budowy.

- Płaski dach części nocnej został pokryty dwukrotnie papą termozgrzewalną,

- 3% połać wykonana ze styropianu z warstwą wylewki z miksobetonu

- Docieplenie styropianem 24 cm +Skarpy wykonane ze styropianu

- folia izolacyjna,

- Strop żelbetowy 22cm,

- wyłaz na taras / świetlik doprowadzający światło słoneczne do korytarza o wymiarach 90x120 cm

4. Czerwona część wiaty

- Carport, który jest połączony z budynkiem.

- w całości wykonana w konstrukcji drewnianej (w projekcie wykonana ze stali). Zmieniliśmy materiał, z którego została wykonana, aby zaoszczędzić pieniądze.

- pokrycie: membrana + blacha na rąbek,

Co czeka Cię podczas budowy dachu na domu jednorodzinnym?

1. Kwestie wizualne

Podstawowymi kwest iami wizualnymi są dach i wybór jego pokrycia. Wszystko zależy od kąta nachylenia dachu, jego konstrukcji oraz możliwości finansowych. My od początku byliśmy zdecydowani na pokrycie naszego dwuspadowego dachu blachą na rąbek stojący. Ten rodzaj pokrycia jest prosty i elegancki. Niektórych może zdziwić, że decyzja o pokryciu naszej obudowy była oparta wyłącznie na jej wyglądzie. Na etapie podejmowania decyzji nie braliśmy pod uwagę trwałości, poziomu hałasu, nagrzewania czy falistości. Dopiero szukając producenta zacząłem badać wady i zalety takiego pokrycia.

Zupełnie inaczej wyglądał dach płaski. Kwestia wizualna nie ma znaczenia. Wszystkie rozważania opierają się na szczelności i trwałości takich dachów.

2. Dobry dekarz to podstawa i warto poczekać

Wybór dekarza może być trudny. Znalezienie dobrego dekarza zajmuje rok. Czasami może to trwać dłużej w zależności od pogody. Ostatnie zimy były łagodne, a prace dekarskie nie zwalniają tempa. Dekarze są jednak uzależnieni od pogody. Deszcz może skutecznie pokrzyżować plany zarówno dekarzowi, jak i inwestorowi. Z wykonawcami trzeba rozmawiać, jeśli chcemy zamknąć jakiś budynek, nawet jeśli jest już zamknięty. Zmiany pogody mogą zmienić termin wykonania prac.

Moje doświadczenie nauczyło mnie, że trudno jest znaleźć dobrego dekarza w krótkim czasie. Terminy płatności tak odległe, a podpisanie umowy z karami umownymi, przeciągało się do ostatniej chwili, czyniąc ją niemal niemożliwą do podpisania. W naszym przypadku polegałem w dużej mierze na poleceniach, ale nie obyło się bez trudności. Gdy czas zaczął mnie gonić, a umówieni wykonawcy zaczęli się odwoływać, dzwoniłam i jeździłam w wiele miejsc. Niekoniecznie byłem sprawdzany i polecany, co nie wyszło nam na dobre.

3. Wybór materiałów. Zaprojektować to jedno, ale wybrać z wielu dostępnych opcji to zupełnie inna sprawa.

Jest to coś, z czego większość budowniczych zdaje sobie sprawę. Projekt Twojego domu jest kompletny, więc wiesz jak będzie wyglądał i jakie materiały zostaną użyte. Ale... Dręczą Cię wątpliwości, bo wykonawca zasugerował zdawkowo, że podobne rozwiązanie zastosowano niedawno w innym domu, ale się nie sprawdziło i że on sam, gdyby miał to robić, użyłby tego materiału. Ulicę dalej stoi dom, który ma piękny dach. Dlaczego nie zrobić go po swojemu? Może okaże się, że dom, który Ci się podoba i który przyciąga swoimi cechami, nie mieści się w Twoim budżecie. Być może są inne opcje, które powinieneś rozważyć. Zaczynasz się załamywać, kwestionując, czy to właściwa droga lub jedyna opcja. Odkryjesz wiele opcji i rozwiązań, gdy przyjrzysz się wycenie.

4. Materiał i dekarz - razem lub osobno

Osobno dekarz, osobno materiał z 23% podatkiem czy materiały z usługą i 8%? Jest to kwestia indywidualna, która wymaga sprawdzenia kilku ofert w różnych wariantach materiałowych u dekarza (który czasem ma jeszcze swoje rabaty w dodatkach) i bez nich, polegając na innych wycenach. Czasem warto zapłacić więcej, ale poczekać na dekarza, który zajmuje się tylko robocizną, jak w wielu innych przypadkach.

Warto wspomnieć o szerokim wachlarzu ofert. Może się wydawać, że to jeden dach, ale opcji jest wiele. Każdy ma swoje pomysły i doświadczenia i może się nimi podzielić z projektantem.

Podsumowanie

Dach chroni to, co znajduje się wewnątrz naszego domu. Dach to ważny element domu, który musi być dobrze zaprojektowany i wykonany. Choć może wydawać się prosty (np. dach płaski lub dwuspadowy), to czasem jego złożoność jest wręcz zdumiewająca. Pokażę Wam teraz jak przekonać znajomych i rodzinę przechodząc do kolejnych postów z "dachowej" serii.